Drvo koje liječi: Sve tajne dendroterapije
Liječenje drvećem, dendroterapija, poseban je pravac u narodnoj medicini. I dok neke vrste daruju energiju, druge je oduzimaju. Pogledajte koje drveće se smatra “darodavcima”, a koje “kradljivcima” energije.
Poznato je da su parkovi i šume čistači vazduha, ali drveće u njima ima i ljekovito svojstvo.
– Boravkom u prirodi, šetnjom po parku ili šumi vazduh, svježina, mikroklima šume oporavljajuće i opuštajuće djeluju na organizam i mogu poslužiti kao način odbrane od stresa, jednog od glavnih uzroka savremenih bolesti čovjeka – podsjeća Snežana Trifunović, profesorka biologije i autorka sajta Bionet škola. Energija koju sadrži drveće potiče od sunca. Biljke u lišću procesom fotosinteze pretvaraju tu energiju u hemijsku i ugrađuju je u organska jedinjenja. Tako je drveće kao i sve ostale biljke posrednik koji nam omogućava da sunčevu energiju ugradimo u svoje ćelije – objašnjava naša sagovornica.
Dendroterapija ili liječenje drvećem poseban je pravac u narodnoj medicini, po kojem neke vrste drveća daruju energiju, dok je druge oduzimaju.
U „darodavce“ spadaju hrast, bor, bukva, breza, kesten, jela, maslina, kedar, bagrem, lipa, jabuka i šljiva, dok su „kradljivci“ energije topola i iva.
Ruski naučnik energoterapeut Mihail Semjonovič Vinogradov, prema dijelu intervjua objavljenom u magazinu Magicus info, napominje da „davaoci energije stvarno imaju osobinu da u sebi akumuliraju veliku količinu kosmičke energije i svaki bi čovjek trebalo da zna koje mu drvo omogućava da se lakše izbori sa životnim teškoćama, pa i sa bolestima“.
Komunikacija sa drvetom koje daje energiju, vrlo je jednostavna: stanete licem prema drvetu („donoru”) na rastojanju od 40 do 60 cm i zatvorite oči. Trebalo bi da se opustite, i koncentrišete se na to da energija drveta struji vašim tijelom odozdo nagore i lagano podiže talas energije. Poslije opuštanja bilo bi dobro da uradite neke vježbe disanja, što pomaže da se energija pravilno rasporedi cijelim tijelom.
Pravilno disanje podrazumjeva udah koji traje četiri do osam sekundi. Trebalo bi da dišete ravnomjerno, bez izmjene ritma i prekidanja. Komunikacija sa drvećem ne bi trebalo da traje duže od nekoliko minuta.
Dendroterapija pomaže samo ako je sprovodite redovno, ako postane vaša dobra navika.
Zimi se, izvjesno je, smanjuje energetski potencijal drveća, zbog čega bi za „druženje“ s njim trebalo da koristite proljeće i ljeto. Stručnjaci kažu da je jedini izuzetak jela čiji energetski potencijal traje tokom čitave godine.
Smatra se da vrlo moćni potencijal ima sve plodonosno drveće u periodu cvjetanja. Najbolje je da se sa drvećem „družite“ rano ujutru i u periodu od 16 do 19 sati, kada je njegova energetska razmena maksimalna. Uveče se može dogoditi da vam suvišna energija razbije san.
I, kao i uvijek, postoji izuzetak. Kleka je sjajno snotvorno sredstvo. Ako želite „čarobni jastuk“ koji će vas nježno uvesti u san, napravite ga od strugotine drveta bora i kleke. Odličan je za liječenje tzv. “menadžerske bolesti”, ublažavanje stresa i opšte smirenje tonusa.
Uslijed previše nakupljenog otpada gradsko drveće nije upotrebljivo za dendroterapiju, pa se pod njim nemojte odmarati. Za liječenje birajte drvo u čistoj ekološkoj zoni, u velikom parku, šumarku, lugu, ili na sopstvenom imanju.
Prema starim zapisima djevojke su sjedele ispod breze da bi nakupile pozitivnu energiju, vjerujući da će im udaja i život biti sretni. Trudnice su se odmarale pod lipom, a ranjene vojnike stavljali su ispod hrasta, za čiju se snagu vjerovalo da doprinosi bržem zacjeljivanju rana.
– Najbolje je da svako ima svoje drvo. Kako ga izabrati? Ako držite ruke nad korom drveta i osjetite toplotu, to je vaš darodavac, donor. Ako osjećate da vas nešto “vuče” ili vam je nekako tugaljivo, to je vaš kradljivac! Budite obazrivi sa njim, ali ga nemojte prezreti. Da, ovakav rečnik je vrlo adekvatan, jer od svakog drveta, opšteći sa njim duže vrijeme, stvarate poznanika, pa i prijatelja. Topola je brza, kao urbani prijatelj, i odmah skida glavobolju, a breza voli da se sa vama druži čitav niz godina. Višnja u cvatu, čak i ako se davno osušila na ubranoj grani, može vas spasti od depresije i melanholije. Ako uz to još popijete čaj od lipe na ničim nepokrivenom hrastovom stolu, osjetićete da niste sami, nego među vrsnim prijateljima koji znaju tajne isceljenja – preporuka je Mihaila Semjonoviča Vinogradova.
Ovo su karakteristike nekih vrsta drveća:
Hrast aktivira cirkulaciju i najbolji je generator pozitivne energije, daje snagu i bistri misli.
Bukva jača otpornost na stres.
Bor smiruje psihičku napregnutost, oporavlja disajne organe i normalizuje krvnu sliku.
Kesten olakšava reumatske tegobe, normalizuje rad srca, jača imuni i nervni sistem.
Lipa povećava potencijale organizma, popravlja raspoloženje.
Breza omekšava kožu, popravlja vid, ubrzava ozdravljenje.
Bagrem daje miran san i vedro raspoloženje.
Jela ublažava bolove, otklanja depresiju.
Jasen je dobar za koncentraciju.
Jabuka je izrazito žensko drvo. Budi osjećajnost i jača samouvjerenost.
Priredila: Mirjana Ajbl/lisa.rs