Autor:
Anja Tomić, mr. pharm.
Već prije dva tisućljeća znanstvenike je zaintrigirao fenomen potpuno sterilne unutrašnjosti košnice, koji je dugo ostao neobjašnjiv, ponajviše zbog činjenice da se u njoj nalazi vrlo visok sadržaj šećera, glavnog sastojka meda, koji je izvrstan medij za razvoj bakterija.
Danas je poznato da je unutrašnjost košnice zaštićena od rasta bakterija, virusa i plijesni zahvaljujući dezinficirajućim svojstvima propolisa. Uz to, propolis pomaže zaštititi košnicu od uljeza, kao što su insekti, glodavci, pa čak i zmije, koji nakon ulaska bivaju izbodeni do smrti. U slučaju da dimenzije košnice ne omogućuju uklanjanje uljeza, pčele stvaraju hermetički zatvoren "sarkofag" oko uljeza, čiji se ostaci mumificiraju. Na temelju toga došlo se do zaključka da propolis prevenira truljenje i da može biti od koristi za liječenje inficiranih rana.
Višestoljetna uporaba u humanoj medicini
Asteci, Rimljani i Grci koristili su propolis za liječenje različitih bolesti. U starom Egiptu upotrebljavao se za balzamiranje tijela i mumifikaciju, a Hipokrat ga je koristio u liječenju čireva na koži i u probavnom sustavu. Njegovu uporabu u medicini opisali su već u prvom stoljeću poslije Krista rimski učenjak Gaj Plinije Drugi i Grk Pedanije Dioskorid. U zemljama Dalekog Istoka ta ljekovita supstancija slična jantaru poznata je kao sredstvo za liječenje gnojnih rana i kašlja nakon oralnog unosa.
Popularnost u porastu
Početno oduševljenje sintetskim lijekovima, koji se ciljano koriste za liječenje određenih bolesti, dostiglo je vrhunac potkraj 20. stoljeća. No, kako ti lijekovi istodobno pokazuju i brojne nuspojave, oduševljenje je polako splasnulo, i posljedično je sve više rasla tendencija uporabe lijekova prirodnog sastava, uključujući propolis.
Mnogi su razlozi zbog kojih je naše tržište preplavljeno proizvodima na bazi propolisa, što je na neki način potaknulo razvoj trenda samoliječenja propolisom. Nesumnjivo je razlog njegove popularnosti vrlo širok spektar antimikrobnog djelovanja: protiv virusa, bakterija i gljivica, a bez stvaranja mikrobne rezistencije (otpornosti). Propolis djeluje i protuupalno, regenerirajuće, adstringentno, lokalno anestetički te stimulira imunološki sustav.
Sve su potpunije spoznaje o blagotvornim učincima propolisa, pa činjenica da se smatra lijekom 21. stoljeća i nije neko iznenađenje. A kako se intenzivno radi na ispitivanju njegovih antikancerogenih svojstava, nema razloga sumnjati u daljnji rast popularnosti te dragocjene smolaste tvari.
IZVOR: www.vasezdravlje.com