DR PETAR BOROVIĆ:
Čaša tople vode čini mnogo za vaš organizam!
Ishrana je presudna za zdravlje organizma i svoje pacijente pre svega treba savetovati o kulturi i navikama jedenja i pijenja, a tek u nuždi se prepisuju lekovi, tvrdi Borović.
Primarijus dr Petar Borović, primetio je da je oko nas sve više gojaznih ljudi, a posebno taj problem je vidljiv kod dece. On smatra da je osnovni problem toga, loša ishrana odnosno nezdrava hrana.
U razgovoru sa njim, saznali smo koje to namirnice treba da izbegavamo.
Šta je najpravilnije za naš organizam?
-Oko nas je sve više ugojenih ljudi jer dnevno unose previše energije a predanja i nauka govore o dva do tri obroka između kojih postoje višečasovne pauze, dovoljno duge da se dobro razloži hrana koju smo uneli. Mislim da je to najpravilnije, jer češći obroci zbunjuju želudac.
Ako ga mi prekidamo na dva sata, ili još češće – grickanjem slatkiša i slaniša – teramo ga da dodatno radi, vari, stvara višak kiseline i da se muči – učinak je isti kao kad bi nas neko kad zaspimo na svaka dva sata gurkao i budio pitajući nas da li spavamo.
Kako onda da jedemo a da ne maltretiramo naš želudac i da očuvamo njegovo, i samim tim, zdravlje celog organizma?
– Sve što nam treba uzima se tri puta dnevno. Doručak je najbolje pojesti ujutru, pola sata posle buđenja, i to ovim redom: prvo popijemo čašu vode koja se u stomaku zadrži tek 20-ak sekundi, odmah nastavljamo da jedemo sveže voće, sezonsko ili iz zamrzivača, najbolji je koktel u kojem je bar jedna domaća, neprskana, neugledna jabuka iz naših šuma. Ukupna količina voća koja je organizmu potrebna tokom dana je 600 grama i najbolje je podeliti je na dva do tri dela, sa što više raznog sezonskog voća. Koristan je koktel jabuke, narandže i nekog bobičastog voća. To želudac svari za 20 minuta, tako da ne moramo praviti nikakvu pauzu, već posle voća odmah nastavljamo da uzimamo druge neophodne namirnice.
Salata se može pojesti za večeru, ali, začinjena uljem od lana, susama, masline ili suncokreta i limunom. Svaku vrstu sirćeta treba izbegavati jer je pogubno za želudac, smatra Borović.
Čaj je preporučljiv, ali i dalje najbolje što možemo pružiti našem telu jeste voda.
Podsećamo, optimalna doza je šest čaša dnevno.
Ako ipak, i pored pažljive ishrane, imate problem sa varenjem i “pobunama” želuca i creva, rešenje je sledeće:
-Ukoliko se naviknemo na ovaj režim ishrane (gore navedeno) teško da može doći do preopterećenja.
Ali, ako i dođe, najefikasniji i potpuno bezazlen lek je da odmah posle prvih simptoma popijemo čašu baš tople vode. Ne vrele da se opečemo. Otprilike 40-60 stepeni Celzijusa. Odvratnog je ukusa, ali očaravajućeg dejstva, zaključuje Borović.