Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član Ljubica

Upisao:

Ljubica

OBJAVLJENO:

PROČITANO

935

PUTA

OD 14.01.2018.

Dijeta kod bolesti probavnog sustava

Dijeta kod bolesti probavnog sustava

Dijeta kod bolesti probavnog sustava

 

Poteškoće žvakanja i gutanja
Javljaju se u osoba s bolestima središnjeg nervnog sustava, kod kirurških zahvata naustima i čeljustima, karcinoma tog područja, stanje šoka …
Prehrana kod takvih osoba treba biti tekuća do kašasta, a ovisi o stupnju oštećenja.Često takav oblik prehrane postaje monoton, stoga treba dosta znanja, umijeća i mašte da takovu hranu učinimo raznolikom, lijepog izgleda i nutritivno punovrijednu.

Gastritis
S kliničkog gledišta razlikujemo akutni i kronični gastritis. Akutni gastritis mogu uzrokovati razni kemijski i fizikalni agensi koje oštete nježnu želučanu sluznicu.Radi se o površinskom sloju sluznice.Izaziva gubitak teka, pritisak i bol u žličici, mučninu i povraćanje. Liječenje dijetom od velike je važnosti, a najbolja je mjera „pustiti želudac da neko vrijeme miruje“ uz blage čajeve.S poboljšanjem stanja mijenjamo i način prehrane. Kronični gastritis posljedica je dugotrajnog nadražaja želučane sluznice agensima koji uzrokuju i akutnu upalu.To posebice vrijedi za prekomjerne količine alkohola, kave, salicilate i bakteriju Helicobacter pylori. Dijeta je individualna. Ipak većina oboljelih ne bi trebala uzimati alkoholna žestoka pića, gazirane napitke i oštre začine, a veliku pažnju treba posvetiti načinu termičke obrade namirnica. Treba obaviti eradikaciju ( lat. eradicare – uništiti, istrijebiti) klice Helicobacter pylori odgovarajućim lijekovima.

Ulkus želuca i dvanaesnika
Ulkusna bolest je skupni naziv za čir (vrijed, grizlica) želuca i dvanaesnika, te jednjaka i jejunuma. Čir želuca obično se pojavljuje u osoba zrele ili starije životne dobi, dok je čir dvanaesnika bolest razmjerno mlađih dobnih skupina. U bolesnika s ulkusom dvanaesnika pojavljuje se osjećaj boli u gornjem dijelu trbuha na prazan želudac. Osjećaj punoće u trbuhu i nadutosti nakon uzimanja obroka svojstven je za bolesnike sa ulkusom želuca.
Dijeta je individualno različita, a klinička iskustva ukazuju na nepobitne činjenice:
- izbjegavati žestoka alkoholna pića, kavu, cola napitke, cigarete
- izbjegavati uzimanje aspirina i antireumatskih lijekova
- hranu uzimati u manjim, a češćim obrocima
- ne uzimati mega doze vitamina C

Bolesti crijeva
Kod bolesti crijeva su maldigestija i malapsorpcija dva usko povezana patofiziološka pojma.Oba se odnose na poremećaj probave nutrijenata unutar crijevnog lumena.

Celijakija
Celijakija ili glutenska enteropatija je nasljedna bolest kod koje postoji trajno nepodnošenje glutena u za to predisponiranih osoba.
Gluten , koji se nalazi u pšenici, raži, ječmu i zobi, oštećuje sluznicu tankog crijeva. Osnovna je mjera liječenja trajna eliminacija namirnica sa sadržajem glutena.

Dijareja
Proljev ili dijareja je učestalost neformirane stolice. Klinički razlikujemo akutni i kronični proljev, a s obzirom na patofiziologiju razlikujemo sekrecijski, osmotski i eksudativni (dizenterijski). Dijetno liječenje akutnog proljeva sastoji se u nadoknadi tekućine i elektrolita koji se gube učestalim stolicama, a organizmu prijeti dehidracija. Kako se stanje oboljele osobe popravlja, tako se i proširuje izbor dozvoljenih namirnica.
Kronični proljev traje tjednima, pa i mjesecima. Uzroci su mu razni. Dijetoterapiju treba usmjeriti ka korigiranju izgubljene tekućine i elektrolita, kao i često postojeće malnutricije.

Iritabilni kolon
Nadražljivo crijevo( iritabilni kolon ili spastični kolon) poremećaj je motiliteta cijeloga crijeva, iako prevladavaju simptomi vezani za debelo crijevo.
Glavni su simptomi bol u trbuhu koja se pojavljuje za vrijeme obroka ili u tijeku defekacije, te izmjenični proljev i zatvor, pri čemu je prisutna nadutost, flatulencija i obilno izlučivanje sluzi stolicom.Dijetoterapija je isključivo individualna, a ovisi o trenutnom stanju oboljelog.

Morbus Crohn
Kronična upala tankoga i debelog crijeva, često popraćena granulomima u crijevima, ulkusima i fistulama. Histološki je karakterističan slijed bolesnih i zdravih crijevnih segmenata, što tu bolest bitno razlikuje od sličnog joj ulceroznog kolitisa, a upala zahvaća cijelu stjenku crijeva.
Oboljeli stolicom gubi proteine, elektrolite, a zbog deficita cinka gubi osjet okusa.U nekih može nastupiti osteomelacija, manjak liposolubilnih vitamina te deficit magnezija i željeza.Kod svih je znatan gubitak tjelesne mase,a oboljeli često sam sebi propisuje dijetu.Dijetoterapija se bazira na slijedećim preporukama:Prehrana mora biti visokoenergetska, sa umjerenim količinama nezasićenih masnoća, a visokim sadržajem punovrijednih bjelančevina, s dosta vitamina i minerala, a bez grubih sastojaka te bez velikog neprobavljenog ostatka.

Ulcerozni kolitis
Kronična bolest debelog crijeva sa krvavo- sluzavim proljevima.Budući da oboljeli učestalom stolicom gube mnogo dušika ( 2-4 puta više nego što je normalno) treba im povećati unos proteina uz vitaminsko mineralnu suplementaciju. Dijeta je individualna uz napomenu da mnogi ne podnose mlijeko!

Divertikulitis
Divertikuli su male vrećaste izbočine koje se mogu pojaviti na bilo kojem području probavnog kanala, ali su najčešći u donjem dijelu kolona. Problem nastaje prilikom upale divertikula- divertikulitis. Bitan način izbjegavanja divertikula je pravilna prehrana sa dovoljnim udjelom biljnih vlakana.
Kod pojave divertikula treba izbjegavati namirnice sa sadržajem sjemenja i koštica koje mogu upasti u divertikul i izazvati komplikacije.

Meteorizam
Plinovi se nakupljaju u probavnom kanalu na dva načina: gutanjem i stvaranjem u crijevima.Čest uzrok aerofagije jesu i razna gazirana pića.
Meteorizam ili nadutost može se pojaviti u mnogih osoba nakon uzimanja većih količina hrane koje sadrže potencijalno neprobavljive ugljikohidrate kao i masne, pržene hrane. Dijetoterapija se sastoji iz eliminacije namirnica koje uzrokuju tegobe.

Opstipacija
Poremećaj crijevnog motiliteta, koji je obično posljedica nepravilne prehrane. Prehrana koja sadrži složene ugljikohidrate, celulozu, hemicelulozu ,pektin i dosta tekućine najbolji je regulator stolice. Obično se preporučuje 18-24 g biljnih vlakana na dan, ali je i to dosta individualno.
Ako takva dijeta ostane bez učinka, tada se (kada se isključe organski uzroci opstipacije) mogu primijeniti prirodni laksativi (mekinje, biljni čajevi).

 

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U STUDENOM...

STUDENI...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas je Međunarodni dan tolerancije, pa poradimo malo na tome. Lp

    16.11.2024. 03:29h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je martinje povodom tog dana želimo sretan imendan svim Martinama I Martinima!

    11.11.2024. 08:14h
  • Član bglavacbglavac

    Vrijeme leti, sve je hladnije, želim vam ovu nedjelju toplu i radosnu. Lp

    10.11.2024. 09:09h
  • Član iridairida

    Edine, ti se tako rijetko pojaviš, pa ne zamjeri ako previdimo da si svratio, dobar ti dan!

    30.10.2024. 12:33h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Dobro veče.

    28.10.2024. 22:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Blagoslovljenu i sretnu nedjelju vam želim. Lp

    13.10.2024. 08:02h
  • Član iridairida

    Dobro nam došao listopad...:-)

    01.10.2024. 01:57h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Sindrom iritabilnog crijeva VITALITY PREPARATI