Šećerna bolest - Diabetes Mellitus
Bez inzulina glukoza u krvi raste, umjesto da odlazi u stanice. Iz tog je razloga potrebno u organizam unijeti inzulin injekcijom.
Šećerna bolest ili diabetes mellitus je kronično stanje koje nastaje kad gušterača prestane potpuno ili djelomično proizvoditi inzulin, ili proizvedeni inzulin nije djelotvoran u organizmu. U tom slučaju stanice ne dobivaju hranu potrebnu za život. Inzulin je hormon koji proizvodi gušterača. Ona je ključ koji otvara vrata na stanicama i omogućava im da preuzmu hranu (glukozu koja organizmu služi kao izvor energije) iz krvi. Bez inzulina glukoza u krvi raste, umjesto da odlazi u stanice. Iz tog je razloga potrebno u organizam unijeti inzulin injekcijom.
TIP 1 I TIP 2 ŠEĆERNE BOLESTI
1) TIP 1 ŠEĆERNE BOLESTI - Nekad nazivan inzulin ovisni tip šećerne bolesti u kojem je životno potrebno inzulin unositi u organizam. Ovaj tip bolesti razvija se kad organizam proizvodi malo ili nimalo inzulina. U tom slučaju inzulin mora biti unijet injekcijom. Češće se javlja u djece i adolescenata, ali se može pojaviti i u odraslih. Javlja se s učestalošću od oko 10% od ukupno oboljelih.
SIMPTOMI - Nastanak tipa 1 šećerne bolesti je obično iznenadan i dramatičan, a može uključivati sljedeće simptome: - učestalo mokrenje - prekomjernu žeđ i suhoću usta - izraziti umor/nedostatak energije - stalnu glad - nagli gubitak težine - smetnje vida - ponavljane infekcije
TKO JE POD RIZIKOM RAZVOJA ŠEĆERNE BOLESTI? - Faktori rizika za tip 1 šećerne bolesti još nisu dovoljno definirani, ali kombinacija nasljeđa i utjecaja okoliša (virusne infekcije, stres) mogli bi biti jedni od uzročnika za razvoj bolesti. Valja reći da je ovdje etiologija nejasna, budući da se vjerojatno radi o autoimunosti.
2) TIP 2 ŠEĆERNE BOLESTI - Nekad nazivan o inzulinu neovisan tip šećerne bolesti u kojem je inzulin potreban za metaboličku kontrolu. Tip 2 bolesti javlja se kad gušterača nije sposobna stvarati količinu inzulina da udovolji potrebama organizma ili se proizvedeni inzulin ne koristi učinkovito. Ovakvo stanje može se kontrolirati pravilnom prehranom, tabletama i redovnom tjelovježbom. Javlja se prvenstveno u odraslih, ali se sve češće razvija i u mlađih osoba. Ovo je najčešći oblik šećerne bolesti koji obuhvaća oko 90% svih oboljelih. SIMPTOMI - U tipu 2 simptomi se javljaju postupno u mnogo blažem obliku, teže ih je dijagnosticirati, a mogu i izostati. Međutim, simptomi tipa 1 šećerne bolesti, u manje izraženoj formi, mogu također biti prisutni i u tipu 2 bolesti. Pojedine osobe s tipom 2 šećerne bolesti nemaju rane simptome pa se dijagnosticiraju i nekoliko godina nakon pojave bolesti. U oko 50% slučajeva nema simptoma sve do razvoja kroničnih komplikacija.
TKO JE POD RIZIKOM RAZVOJA ŠEĆERNE BOLESTI? - Iako se tip 2 šećerne bolesti poglavito javlja u odraslih, on ubrzano postaje važan problem u mlađim dobnim skupinama i to u mnogim dijelovima svijeta. Stoga je svatko, svagdje i u bilo kojoj životnoj dobi pod rizikom oboljevanja. Određeni faktori mogu povećati rizik od razvoja bolesti, a to su: - gojaznost (80% osoba sa šećernom bolešću tipa 2 su pretili) - dob (u dobi iznad 40 godina učestalost raste) - nedostatak tjelesne aktivnosti - obiteljska sklonost - rasna predispozicija - pojava dijabetesa u trudnoći - smanjena tolerancija glukoze - stres
POSTOJI LI MOGUĆNOST IZLIJEČENJA ŠEĆERNE BOLESTI?
Izliječiti šećernu bolest je vrlo teško, no zato postoji uspješan tretman. Dobra regulacija šećerne bolesti podrazumijeva održavanje razine glukoze u krvi što bliže normalnim vrijednostima. To se može postići usklađivanjem sljedećeg:
- zdrave, uravnotežene prehrane - redovite fizičke aktivnosti - samokontrole šećera u krvi - izbjegavanjem stresnog načina života
KRONIČNE KOMPLIKACIJE: Dugotrajno povišene razine glukoze u krvi uz nedostatak odgovarajućeg tretmana i edukacije dovode do razvoja različitih ozbiljnih kroničnih komplikacija:
- kardiovaskularnih (srca i krvnih žila) do posljedično srčanog i moždanog udara - retinopatije (bolesti očiju) - vodećeg uzroka sljepoće - nefropatije (bolesti bubrega) s konačnim otkazivanjem bubrega - neuropatije (oštećenje perifernih živaca) - ulkusa stopala uzrokovanih neuropatijom i slabom cirkulacijom koji mogu dovesti i do amputacije
ŠTO JE GESTACIJSKI DIJABETES?
To je oblik šećerne bolesti koji se javlja u trudnoći u žena koje ranije nisu imale dijabetes. Pojavljuje se u 2-5% trudnica, ali obično nestaje nakon porođaja. Međutim, žene koje su imale trudnički dijabetes kasnije u životu su pod povećanim rizikom razvoja šećerne bolesti tipa 2.
U Hrvatskoj živi oko 170.000 osoba sa šećernom bolešću, a smatra se da je još toliki broj ljudi s povišenim šećerom u krvi, a da to i ne znaju.
Poduzeće “Fitosan” ima dugogodišnje iskustvo u pomoći kod šećerne bolesti, pa smo iz tog razloga pripremili nekoliko naših proizvoda kojima smo postigli vrlo dobre rezultate, a mnogobrojna pisma zahvale korisnika naših proizvoda to najbolje potvrđuje. To se naročito odnosi na našu izuzetno kvalitetan i djelotvoran “čaj za regulaciju šećera u krvi” te “kapi morusa i lista duda” protiv šećera u krvi koje se kombiniraju s navedenim čajem. Evo jednog dobrog sastava čaja protiv povišenog šećera u krvi:
- dud crni list (Morus nigra) - grah ljuske (Phaseolus vulgaris) - peršun list (Petroselinum hortense) - orah list (Juglans regia) - islandski lišaj (Cetraria islandica) - borovnica list (Vaccinium myrtillus folia) - hmelj šišarke (Humulus lupulus) - stolisnik (Achillea millefolium) - borovica plod (Juniperus communis) - iva trava (Teucrium montanum) - metvica barska (Mentha pulegium) - kopriva list (Urtica dioica) - vodopija (Cichorium intybus) Pored svega gore navedenog, možemo vam ponuditi i našu specijalnost, tzv. Fitoterapiju, s kojom postižemo iznimno dobre rezultate. Fitoterapija traje mjesec dana, a sastoji se od tri vrste različitih čajnih mješavina, tri vrste različitih biljnih ekstrakata te tri vrste različitih biljnih kapi. Podijeljena je u tri kure po deset dana i u svakoj kuri korisnik dobiva tri pripravka, s time da su oni iz kure u kuru potpuno različiti.
Za svakog korisnika otvara se dosje i prati tijek tretmana. Poželjno bi bilo da prije naše terapije korisnik obavi sve potrebne liječničke preglede, jer u tom slučaju prema liječničkim nalazima možemo puno bolje odrediti koje proizvode dati da bi oni bili što učinkovitiji.
Husein Čeliković
http://alternativa.hr/content/view/144/1/ |