O PUTU I BORAVKU
Imala sam sreće s lijepim sunčanim vremenom na putu, te prvih 10-ak dana u Toplicama. Vas na portalu neće začuditi - ono što je nekome neobično nama je prirodno - da nisam trebala nigdje zamoliti za pomoć s prtljagom (uzela sam količinu garderobe dostatne za tri tjedna jer u bolnici Terme nema naravno pranja). Ususret su mi izlazili vozači busa, sami prenosili prtljagu. Inače ne zavaravajte se kao moje prijateljice, koje su me uvjeravale da postoji direktna linija Zg-VŽ toplice, jer je ukinuta - morate na žalost presjedati (u N. Marofu ili Varaždinu). Kad sam vidjela da trebam sa štakama vući uzbrdo (a područje je brdovito) težak golem kovčeg dobrih 20-ak min., odnekud se stvorila sitna ženica i bez da sam je zamolila pomogla ga gurati (na kotačiće je). Rekla je da je operirana na srce i težak bolesnik, ali rado mi je pomogla. Sjedobradi gore nam otvara sva vrata, pruža pomoć i šalje sve potrebno (nekad i anđele, mnoštvo je slučajeva da se pojave u ljudskom obličju da pomognu i nestanu).
Prvo što sam ugledala ušavši u staro zdanje Termi (boraviti možete u više nego lošem smještaju u tzv. domovima - tamo su teški bolesnici, koji nemaju novca za nadoplatiti sobe, boravi ih više u sobi i nepokretni su). Kad stignete, ponude vam smještaj u Termama s nadoplatom male sobice s kupaonicom i telefonom. Tijekom boravka sam saznala da se možete nadoplatiti i daleko bolji smještaj u hotelu Minerva, koji je doduše osjetno skuplji (skoro 5 puta skuplji od Termi, ali zauzvrat dobijete korištenje vanjskog bazena tri puta dnevno te više nego bogat švedski stol). Nakon tjedan dana sam kao većina ljudi dobila jaku prehladu i temperaturu (i vrijeme se pokvarilo i zahladnilo je), u laboratoriju su mi otkrili alergiju, ali nisam se dala omesti, vježbala sam i šetala i dalje.
Kako mi se PREtopla voda u bazenu nikako nije dopala (tko je hipersenzibilan kao ja vjerojatno mu se neće svidjeti izrazit miris sumpora), a dobila sam i uputu da ne idem s metalnim pločicama u vruću vodu, plaćala sam popodne olimpijski bazen na otvorenom za plivače, kojeg bih svima preporučila. Nisam se ugodno osjećala sa 40-ak osoba natiskanih u vrućoj vodi s intenzivnim mirisom, a morate cijelo vrijeme paziti da pri vježbama u vodi još nekog ne udarite ili netko vas mašući nogom a prostor je skučen. Kao ljubiteljici čistog zraka, prirode i zelenila izvrsno mi je odgovarao vanjski bazen - nije bilo gužve, a iz vode ugodne temperature (20 i nešto stupnjeva) nisam satima izlazila, te imitirala vježbe koje sam vidjela u zatvorenom bazenu s vrućom vodom. Vanjski bazen je okružen zelenilom, a stalno se čuje kukurijekanje pijetlova.
Ovo nisu toplice za osobe sa srčanim problemima zbog naglašene vlage, pa se njima preporučaju Krapinske toplice. Ako kao ja volite arhitekturu i uživate u kontemplaciji prizivajući ugođaj vrijeme starih Rimljana, ovo je pravo mjesto za vas. Ovdje je muzej, antikvarijat i galerija, te iskopine - žrtvenici Jupiteru, Junoni i Minervi, oko kojih je predivan parkić. Moram pohvaliti ljude koji održavaju Toplice, jer nigdje nisam vidjela papirića ni smeća, a travnjaci su jako lijepo uređeni, tako da će oni koji vole prirodu i zelenilo doći na svoje. Sama bih mogla biti cijeli dan i uživati uz iskopine, osobito stoga što ne volim buku ni gužve.
U Termama dominiraju slijedeće boje: bijelo, plavo, zeleno i ljubičasto, a na 0-toj razini nalazi se dug hodnik koji vodi do hotela Minerva. U cijelom prostranom holu nalazi se caffe, strop je relativno nizak i staklen, ali mu je zamjerka da je tu iako svjetlo i sunčano, pretoplo i nema zraka - koji je meni kao zračnom znaku vrlo bitan, pa sam na kavu i sok izlazila u caffe-slastičarnicu van Termi. Kako sam odrasla na grčkoj i rimskoj mitologiji vrlo mi se sviđa reljef "Amor na hipokampu pobjeđuje Neptuna" u tom kafiću Neptun. Neptun je svugdje prisutan - od reljefa do ugođaja. Od vlage, vode i plavih i zelenih nijansi ne možete pobjeći. Također su u hotelu kipovi Minerve, logo hotela i kafe-a.
O LIJEČENJU
Pohvalila bih medicinsko osoblje koje je bilo više nego uslužno, trudilo se svakodnevno svakome izaći u susret pri korištenju termina, kao i samim vježbama. Usprkos zasigurno niskim plaćama, daju sve od sebe. Svugdje će vas ljubazno i pristojno rado uputiti osobito kad se prvih dan-dva budete možda malo izgubili po hodnicima i zgradama. Osjeti se da su profesionalni i stalo im je kako da pomognu ljudima, tako i do renomea.
AQUA ISAE
Na području današnjih Varaždinskih toplica uz termalni izvor lijekovite vode nalazilo se od 1.-4. st. značajno rimsko naselje. Javni dio rimskog naselja nalazio se na najgornjoj terasi topličkih brežuljaka (današnji park), stambeni na terasama koje se spuštaju prema podnožju brijega, u kojem su ustanovljeni obrtničko-trgovački i sajamski objekti. Zahvaljujući arheološkim iskopinama i istraživanjima koje od 1953.g. provodi Antički odjel Arheološkog muzeja u Zagrebu, u današnjem parku otkriven je kompleks rimske javne arhitekture (od 1.-4. st.). Sastoji se od kupališnog dijela kojeg čine zgrade kupališta s bazenima i bazilikama foruma s trijemovima smještenog oko glavnog termalnog izvora, te kapitalija s hramovima Jupitera, Junone i Minerve. Kip božice Minerve s postamentom pronađen je 1967.g. na samom ulazu u hram. Specifični uvjeti tla oko izvora termalne vode, odnosno sadrene naslage, uvjetovali su dobru sačuvanost rimske ahitekture, tako da je ovaj kompleks jedan od najbolje očuvanih lokaliteta u Hrvatskoj.
Termalna sumporna voda koja izvire na prostoru današnjeg parka izuzetno je ljekovita, temperature 58 stupnjeva C, a dosadašnja saznanja ukazuju na korištenje istog izvora više od 2000 g. od pretpovijesti do danas, kada se iz istog izvora snabijeva Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju.
(Uz iskopine je mali izvor, voda je vruća i ima intenzivni karakterističan miris, a na manjem trgu gdje je autobusna stanica imate tekuću ljekovitu vodu, gdje sam vidjela da ju mnogi nalijevaju u boce). Istraženi dijelovi rimske arhitekture nalaze se unutar gradskog parka, tj. kupališnog perivoja koji je osnovan 1820.g., te se u to vrijeme sastojao od dva dijela: dekorativnog vrta s paviljonom vrela i glazbenim paviljonom na arheološkom lokalitetu, te pejzažnog pervioja na padini brijega koji u gornjim dijelovima prelazi u park šumu. Možete uživati na klupama i neometano meditirati, te se lako vratiti u neka druga, stara vremena. (U regresiji sam se vidjela u termama kao Rimljanku, a mogu si lako dočarati vrijeme legija i Rimljana).
Portal na ulazu u perivoj podignut je 1865. godine, a ukrašen je ulomkom reljefa nimfe i rimskim natpisom, te s dva mramorna lava s ribljim repovima.
Napomena: pozdrav dragom Shantiju koji uživa u ovom bogatstvu.