Zeleni eliksir
Blagotvorna svojstva ploda masline poznata su već stoljećima, no sa svakim novim istraživanjem njezinih svojstava otkrije se dodatni razlog zbog kojeg bi maslina trebala biti češći gost naših obroka. Maslinovo ulje najčešći je oblik korištenja ovog fantastičnog ploda koje se sve više počelo koristiti u tinkturama, kremama te čak i pićima.
Zahvaljujući antioksidansima kojima obiluje štiti srce, a kao ulje najbogatije nezasićenim masnim kiselinama, smanjuje razinu kolesterola u krvi. Prema rezultatima provedenih istraživanja, maslina čak povoljno utječe i na određene oblike raka.
U prilog toj tvrdnji ide i studija iz 2005. godine u kojoj je dokazano da tableta sačinjena od masline i nekih drugih ljekovitih biljaka smanjuje rast stanica raka prostate za 80 posto. Godinu dana kasnije potvrđeno je da sličan učinak u slučajevima raka dojke ima kapsula ekstrakta lista drva masline.
Maslinovo lišće pet puta je jači antioksidans od vitamina C. Upravo je zbog toga tako uspješan u borbi protiv slobodnih radikala i masnoća u krvi.
No, kako u svemu treba imati mjere tako niti s dobrim ne treba pretjerivati. Dnevna potrošnja maslinovog ulja ne bi trebala biti veća od 20 grama. Kada ga koristite za pečenje ne smije se početi dimiti jer to znači da je oksidiralo zbog čega dobija užegli okus.
Osim zdravlja, od maslina će itekako profitirati i ljepota. Zbog vitamina E, klorofila i karotena izvrstan je saveznik u borbi protiv starenja i suhe kože.