ALKOHOL I ALKOHOLIČARI
Svatko od nas pozna barem jednog pravog alkoholičara. Ponekad takve ljude osuđujemo, izbjegavamo ih i smatramo slabićima koji neznaju kontrolirati svoju želju za alkoholom.
U biti je to vrlo težak psihički poremećaj, jer dulje vrijeme konzumiranja alkohola otvara patološki proces koji mijenja način funkcioniranja mozga. Čovjek postaje patološki ovisan o piću pri tom najčešće ne bira vrstu pića. Bitno je da pije i da je to alkohol.
Ponekad se pije zbog ljutnje da se odljutimo, zbog sreće da proslavimo, zbog straha od bolesti ili neuspjeha, zbog emocionalnih problema.
Alkoholizam kroz neko vrijeme može uzrokovati više ozbiljnijih zdravstvenih tegoba. Najpoznatija nam je ciroza jetre, zatim može doći do trovanja alkoholom, do srčanih oboljenja, problema sa bubrezima, a tu je i više psihičkih poremećaja.
Jedan od poremećaja je i amnezija i depresija. Alkoholičar koji je i prije nego postane alkoholičarm depresivan nerjetko ima suicidalne misli a poneki i izvrši samoubijstvo.
A tu je i nasilje, najčešće u obitelji. Nasilje se javlja u obliku patološke ljubomore, koje se nerjetko pretvori u mučenje žene (obično su to alkoholičari - muškarci ) i ostalih članova obitelji. Nerjetko alkoholičar u podmaklom stadiju alkoholizma i fizički maltretira obitelj.
Kod nekih se osoba u kasnijem stadiju alkoholiziranosti javlja teži oblik psihičkog poremećaja koji karakterizira poremećaj u pamćenju i sjećanju, smetenost i dezorjentiranost.
Kao posljedica alkoholiziranosti moguće su prometne nezgode i nezgode na radu.
Posljedica duljeg alkoholizma je oboljenje jetre koje znamo kao cirozu jetre.
Često obitelj skriva istinu da član obitelji pije i da to prelazi u pravi alkoholizam. Sam alkoholičar također odbija priznati svoju ovisnost. Kada ipak dođe u situaciju da zbog poslovnih problema, izazvane prometne nezgode, zbog bolesti, zbog nasilja u obitelji ili izvan obitelji mora priznati da je uzrok problemima alkohol, odbija liječenje i daje sebi i drugima lažno obećanje da će prestati piti i održi riječ kraće vrijeme, ponekad može proći i koji mjesec, ali se opet vraća alkoholu čim osjeti da je prošla “opasnost” i da su njegovi ispadi zaboravljeni.
Žene koje su prijavile muža zbog nasilja povlače prijavu jer im je muž obećao i ona mu vjeruje. I naravno, priča se ponavlja, alkoholičar tone sve dublje, obitelj se ponekad raspada, gubi se posao, prijatelji.
Može li se alkoholizam izliječiti? Klasičnom metodom (oficijelnom medicinom) se može nešto postići pod pretpostavkom da je alkoholičar ipak karakterno dovoljno jak, a lijekovi mu samo pomažu da lakše prebrodi teškoću odvikavanja. Jasno, nikada više ne bi smio popiti niti kap alkohola, jer se onda automatski vraća alkoholizmu.
Može li se alkohol liječiti prirodnom (biljnom) medicinom. MOŽE!
Prije 25 godina obratila mi se supruga alkoholičara, inače vrijednog i dobrog čovjeka, ali ponijelo ga je društvo, poslovni uspjeh. U stanju alkoholiziranosti postajao je agresivan, počeo je tući supurgu, potukao bi se sa svakim u krčmi tko mu se nije svidio ili mu se na bilo koji način usprotivio i zamjerio. Pio je svaki dan, od jutra, nije birao piće i od dobrog čovjeka postao je nasilnik, posao je propao i obitelj je bila pred raspadom. Oko šest mjeseci trajalo je “liječenje” i taj je čovjek prestao piti, usput je prestao i pušiti (opet ovisnost).
Poznavala sam jednog čovjeka izuzetno pametnog i sposobnog, na odličnom položaju, ali sklonom alkoholu. Svi su znali za njegov porok, ali njegova supruga je odbijala prihvatiti i priznati istinu. Išlo je tako nekoliko godina, a onda je jetra otkazala i čovjek je umro, no ona ni nakon desetak godina nikada ne želi priznati da ga je ubio alkohol.
Na žalost sve više ljudi pije i opija se, ali je žalosnije što posežu mladi i djeca za alkoholom, dokazujući valjda da su odlasli. Roditeljima ponekad promakne što se događa sa djetetom zato što su prezaposleni, ponekad misle da je poneko opijanje bezazleno.
Kako djeluje “liječenje “ alkolizma biljnim pripravcima? Nakon dva do tri tjedna primijeti se promjena na bolje u ponašanju, posebno kod agresivnih alkoholičara. Kroz iduća dva do tri tjedna smanjuje količinu piću. Onda polako prestaje želja za nekom vrstom pića, pa odbacuje jedno po jedno i pije vrlo male količine alkohola.
I na kraju zaključe da im alkohol uopće ne treba i prestaju piti. Ako se dogodi situacija da popiju jedno piće zbog neke zdravice to neće biti okidač za ponovno vraćanje alkoholu. I nema potreba za psihijatrijskom pomoći tijekom biljnog tretmana, isto tako nema potrebe posjećivati klubove liječenih alkoholičara.
Više informacija možete dobiti na
091/165-88-88