10 (zdravih) činjenica o maslačku koje niste znali!
Maslačke možemo pronaći u našim dvorištima, vrtovima i vinogradima, a i sami se sigurno sjećate koliko je bilo zabavno puhati u maslačak kada je još u prvim fazama svojeg razvoja.
Upravo ste puhanjem maslačka pomogli da se maslačak razmnoži po ostatku vašeg dvorišta. Još od davnih vremena, prepoznat je pozitivan utjecaj maslačka na zdravlje. U tradicionalnoj se medicini koristio za liječenjejetre, poboljšanje apetita, pa čak i za bolove u zglobovima i mišićima, a u viktorijansko vrijeme bogati su ga često konzumirali kao dodatak salatama i sendvičima.
Ako želite koristiti maslačak kako bi poboljšali svoje zdravlje ili ga isprobali u svojem obroku, svakako ga uberite na mjestu na kojem znate da ćete pronaći nezagađene maslačke.
S obzirom na to da se se cvijet maslačka otvara ujutro i zatvara tijekom noći, branje se preporučuje oko podneva dok je cvijet najotvoreniji.
-
Maslačak je bogat izvor vitamina A, C i K te sadrži veliku količinu željeza, kalcija i kalija.
-
Listovi maslačka imaju diuretičko djelovanje – odnosno izbacuju višak tekućine iz organizma. Najbolje je pripremiti čaj od maslačka, a on se može pripremiti od suhih listova – tako da prelijete 2 dl vruće vode preko žličice lišća ili od suhog smrljevnog korijena - kada je postupak sličan, no potrebno je nakon prelijevanja dodatno prokuhati nekoliko minuta.
-
Cvjetovi maslačka su bogati lecitinom koji čini čak 73 posto masti u jetrima. Pripremiti ih možete u salatama ili čak i dinstati s drugim povrćem.
-
Korijen i cvijet maslačka koristi se u proizvodnji piva i vina, a korijen također može biti korišten za pripremu kave. Zapravo se radi o prženom i usitnjenom suhom korijenju, a navodno ima isti okus kao i kava, no nema kofeina.
-
Listovi maslačka imaju jako mali broj kalorija, odnosno u 100 grama ima samo 45 kalorija.
-
Svježe listove maslačka možete dodati raznim salatama, pa čak i juhama, gulašima i paprikašima.
-
Maslačak potiče probavu, odnosno služi kao laksativ, stimulira apetit, kao što i izjednačava bakterije probavnog sustava.
-
Osim što čisti jetra od toksina i potiče rad mjehura, također zbog češće urinacije dolazi dosmanjenja krvnog tlaka i njegove regulacije.
-
Ako se odlučite konzumirati maslačak, pripremite se da svi dijelovi imaju gorkast okus. Iako ih možete pronaći skoro tijekom cijele godine, ako ih berete tijekom proljeća i jeseni – gorčina je nešto slabija. Također se to odnosi na mlade cvjetove maslačka, odnosno na mlade listove.
-
Važno je napomenuti kako biste trebali izbjegavati konzumaciju maslačka ako ste imalialergijske reakcije na kamilicu, neven, ambroziju i slične biljke. Također, ako ste trudni, dojite ili uzimate lijekove na recept, trebali biste se savjetovati s liječnikom u kojim je količinama u redu konzumirati maslačak.
Pročitajte kako možete bazgu koristiti kao lijek, a saznajte i više o superhranjivim zrncima maka!
Foto: Shutterstock
G. Horvat
http://www.ordinacija.hr/zdravi-tanjur/jedi-zdravo/10-zdravih-cinjenica-o-maslacku-koje-niste-znali/