Zdravlje
Znate li što jedete? Ove industrijske boje su otrovne, izbacite ih iz prehrane
Boja karamele upotrebljava se u gaziranim pi
ćima, slatkišima, sladoledima, ali i umacima za meso koje se teško može povezati s karamelom. Ako ste mislili da je karamela rastopljeni šećer, u gadnoj ste zabludi. Boja karamele proizvodi se sintetički u reakciji šećera, amonijaka i sulfita. Taj proces rezultira kemikalijama neobičnog imena 2-metilimidazolom i 4-metilimidazolom, koje se povezuju sa zdravstvenim tegobama poput primjerice problema sa štitnjačom, jetrom, leukemijom, a uzrokuju i rak pluća.Kako bi zadržali boju i miris hrane koja se industrijski prerađuje, proizvođači prije pakiranja moraju dodavati umjetne boje, okuse i mirise kako bi popravili izgled smjese pa stoga treba obratiti pažnju na boje.
Boja karamele upotrebljava se u gaziranim pićima, slatkišima, sladoledima, ali i umacima za meso koje se teško može povezati s karamelom. Ako ste mislili da je karamela rastopljeni šećer, u gadnoj ste zabludi. Boja karamele proizvodi se sintetički u reakciji šećera, amonijaka i sulfita. Taj proces rezultira kemikalijama neobičnog imena 2-metilimidazolom i 4-metilimidazolom, koje se povezuju sa zdravstvenim tegobama poput primjerice problema sa štitnjačom, jetrom, leukemijom, a uzrokuju i rak pluća.
Stručnjaci iz američkog 'Center for Science and Public Interest’s' objavili su listu aditiva koje je dobro izbjegavati, a boja karmele jedna je od vodećih. Inače, postoje čak četiri tipa te boje, a dvije koje se dobivaju pomoću amonijaka štetne su za zdravlje. Objasnili su da postoje i jasni dokazi kako je riječ o tvarima koji izazivaju kancerogene promjene kod životinja.
Doznati o kojem tipu boje karamele je riječ može se uglavnom na omotu proizvoda.
Osim boje karamele nije dobra niti žuta. To su umjetne boje koje se rabe za bojanje hrane i pića, a pronaći ih se može u kremama za slatkiše, raznim semfovima i umacima kao i pekarskim proizvodima.
Žuta boja dopuštena je za korištenje, ali stručnjaci ih povezuju s problematičnih ponašanjima kod djece kao što je hiperaktivnost, a povezuje se čak i s rakom.
Brojne Britanske tvrtke uklonile su stoga ove boje iz hrane, a zakon nalaže i da se žuta boja mora navesti na popisu sastojaka. Pažnju valja obratiti i na crvenu, zelenu i plavu boju koje se koriste u 90 % obojene hrane.
Autor: I. M.
Photo: Flickr/ USDAgov
Datum: Petak, 27 Rujan 2013 17:18
http://www.dnevno.hr/zdravlje/97999-znate-li-sto-jedete-ove-industrijske-boje-su-otrovne-izbacite-ih-iz-prehrane.html