Piše: Ivana Cesarec
(Fotolia)
Dopušteno je i mlijeko
Vrlo slična vegetarijanskoj, zelena je dijeta namijenjena ljudima koji ne jedu meso, a odlučili su smršavjeti nekoliko kilograma. Osim što će pomoći topljenju masnih naslaga, ova dijeta, izuzetno bogata voćem, povrćem i integralnim žitaricama, očistit će organizam od nakupljenih otrova, ističu stručnjaci. Svakog se dana dijete ujutro najprije popije velika čaša voćnoga soka (preporučuje se iscijediti voće). Zatim se do dvanaest sati jede isključivo svježe voće. Vrlo je važno voditi računa o tome da tijekom sedam dana dijete jedete različite vrste voća i povrća. Nakon što pojedete voće, potrebno je pričekati najmanje pola sata prije nego što uzmete neku drugu vrstu hrane. Točno u podne trebali biste pojesti obrok tijekom kojeg se možete poslužiti salatom po izboru, svježim povrćem, juhom od povrća ili tostom od integralnog brašna. Za glavni se obrok uvijek pije sok od raznolikog svježeg povrća te jedu kuhani krumpir ili kuhana riža. Jedno od pravila dijete nalaže da se krumpir uvijek jede pripremljen na salatu ili varivo, u kombinaciji s kuhanim ili svježim povrćem. Večernji obrok uključuje svježu miješanu salatu po izboru. Najvažnije je zapamtiti da, kako biste uspješno pročistili organizam od otrova, voće nikad ne smijete miješati s drugim namirnicama ili jesti odmah poslije druge hrane. Obvezno ga je jesti na prazan želudac ili, primjerice, tri sata nakon unosa krumpira ili riže.
KOMBINACIJE
Još jedno od pravila dijete kaže da se mlijeko nikad ne smije miješati s drugom hranom. Mlijeko se uzima isključivo kao zaseban obrok ili međuobrok. Sir je dopušteno jesti u kombinaciji s raznovrsnim svježim povrćem. Ipak, jedete li sir, odaberite onaj posni ili nemasni, savjetuju stručnjaci.
PLAN DIJETE
Ujutro: velika čaša voćnog soka.
Do 12 sati: samo svježe voće.
U podne: svježa salata, svježe povrće, tost od integralnog brašna ili juha od povrća.
Glavni obrok: sok od svježega povrća, kuhani krumpir ili kuhana riža.
Večera: miješana salata.
SAVJET: Sandra Marić, dipl. nutricionist, Multipower, Atlantic Trade
Suvremena je prehrana siromašna dijetalnim vlaknima koje ovdje dobivamo iz voća, povrća i žitarica. Ona potiču pražnjenje crijeva, detoksifikaciju organizma i pridonose nižoj razini masnoća. Vrlo su značajna u regulaciji tjelesne težine, jer daju osjećaj sitosti i potiskuju glad. Voće je odlično uzimati kao prvi obrok (u obliku soka), kako bi organizmu dali potrebne enzime koji sudjeluju u metabolizmu namirnica. Jedemo ga razdvojeno od ostalih namirnica kako ne bi trunulo u organizmu. Bez oobzira na mnogobrojne prednosti, u ovoj fazi prehlada treba uzeti u obzir da nedostatak visokokvalitetnih prehrambenih proteina smanjuje sposobnost organizma da stvara antitijela za jačanje imuniteta. Dokazano je da imunosni sustav može biti značajno ugrožen već pri 25 %-tnoj redukciji unosa. Stoga bez obzira na dovoljan unos antioksidansa iz voća i povrća na ovoj dijeti ne preporučujem biti dulje od 14 dana.
Povrće se probavlja dulje i od voća pa se savjetuje ne uzimati ih istodobno, pogotovo ne u sirovu stanju. Ono smanjuje zakiseljavanje ili acidozu u krvi, koja nastaje probavljanjem mesa, ugljikohidrata ili mliječnih proizvoda, a čest je uzrok raznih oboljenja. Povrće ima neutralni ili blago lužnati Ph. Zato je važno i u procesima detoksikacije organizma, objašnjava Sandra Marić.