zdravlje & prehrana
preuzeto sa: http://zdravlje1.blog.hr/
01.05.2008., četvrtak
Planiranje prehrane
Planiranje prehrane znači organiziranje odnosno sastavljanje obroka za jedan ili više dan.
Pri planiranju prehrane treba voditi brigu o fiziološkim potrebama organizma, preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Također treba osigurati uvijete da planirana hrana bude higijesnki ispravna, kako nebi došlo do trovanja. No bitni su parametri u planiranju prehrane izgled i okus jela, zasičujuća moć, probavljivost , ali i sama cijna obroka.
Planiranje prehrane podrazumijeva sastavljanje plana o vrsti namirnica i obroka za jedan ili više dana prema energetskim i prehrambenim potrebama korisnika, primjenjujući prehrambene standarde. Prehrambeni standardi predstavljaju preporučeni dnevni unos energije, hranjivih i zaštitnih tvari neophodnih za održavanje fizioloških funkcija organizma i zdravlje pojedinca.
Umjerenost je zlatno pravilo. Jedenje u umjerenim količinama, kombinirano s umjerenom tjelesnom aktivnosti je najbolji izbor za svakoga.
Redovna tjelesna aktivnost i uravnotežena prehrana pomažu ljudima da ostanu u dobroj formi i zdravi.
Prilikom planiranja prehrane treba voditi računa da se u dnevni plan obroka uključe raznovrsne namirnice iz svih skupina namirnica kako bi se osigurao potreban unos svih prehrambenih i zaštitnih tvari (tablica br.3.).
Radi fizioloških procesa probave potrebno je hranu raspodijeliti u nekoliko obroka dnevno, u razmaku od tri do četiri sata. Treba naglasiti važnost prvog jutarnjeg obroka.
Preporučljivo je da se dnevni unos energije raspodijeli prema niže navedenim omjerima:
Zajutrak i doručak
oko 1/3 dnevnog energetskog unosa
Objed
oko 1/3 dnevnog energetskog unosa
Užina i večera
oko 1/3 dnevnog energetskog unosa