Britanski stručnjaci su u sklopu novog istraživanja o liječenju kašlja koristili po 1.000 mg teobromina dva puta dnevno, u razdoblju od dva tjedna. Za usporedbu, čokoladica koja ima barem 70 posto kakaa, sadrži oko 450 mg teobromina na 28 grama. Budući da prosječna čokolada ima oko 80 grama, trebat će vam nešto više od 2/3 čokolade da biste dobili potrebne količine teobromina. Možete koristiti i sirovi kakao koji ćete piti s kavom ili ubaciti u neka jela.
Nažalost, simptomi kašlja se vraćaju kod većine pacijenta čim prestanu uzimati teobromin. Međutim, jedna druga studija provedena u Londonu pokazala je da je teobromin djelotvorniji u borbi protiv kašlja od kodeina, koji se obično propisuje kod kroničnog kašlja. Naime, teobromin je antibakterijsko sredstvo i stimulans.
Dodatne koristi
Većina ljubitelja čokolade poseže za onom koja nije tako zdrava, ima manje kakaa, a više šećera i mlijeka. Ona koja je dobra za zdravlje pomalo je gorka, minimalno zaslađena i sadrži najmanje 70 posto kakaa. Ukoliko je riječ o sirovoj čokoladi, još bolje.
Što je udio kakaa veći, to bolje, jer su zrna kakaa iznimno bogata antioksidansima. Zapravo, snaga antioksidansa koju američki nutricionisti nazivaju ORAC (oxygen radical absorption capacity) je najbolja moguća.
ORAC na 100 grama (American Chemical Society):
1. sirovi kakao prah – 95.500
2. sirovi komadići kakaa – 62.100
3. pečeni kakao prah – 26.000
4. organske goji bobice – 25.300
5. bobice acai – 18.500
6. tamna čokolada – 13.120
7. mliječna čokolada – 6.740
8. šljive – 5.770
9. grožđice – 2.830
10. borovnice – 2.400
Sirovi kakao
Sirovi kakao se može nabaviti u boljim trgovinama zdrave hrane i putem interneta, a da biste ga lakše pojeli, može ga samljeti, staviti u kavu i razna jela.
Sirovi kakao ima više magnezija nego bilo koja druga namirnica. A magnezij je mineral koji nam je potreban za više od 300 metaboličkih funkcija, uključujući i dobar rad srca.
U sirovom kakau nalaze se i sumpor, kalcij, željezo, cink, bakar i kalij. Sumpor je bitan zbog izgradnje tkiva i zaštite jetre. Kakao sadrži i mononezasićenu oleičnu kiselinu, sličnu zdravom hladno prešanom maslinovom ulju.
Istraživanja su pokazala da nezaslađeni kakao pomaže u prevenciji dijabetesa tipa 2. Osim toga, pomaže i dobrom radu srca.
U mliječnim čokoladama, koje jede većina, prednosti kakaa se gube prženjem, rastapanjem i otapanjem kakaa sa šećerom, mlijekom i kemijskim aditivima. Iz tog razloga čokolada se smatra nezdravom hranom.