KUPUS U ZIMSKIM MJESECIMA
Zdenac zdravlja, minerala i vitamina
Piše Tatjana MANDIĆ BULIĆ
S dolaskom hladnih zimskih dana i dugim boravkom u zatvorenom kao da nam se poveća potreba za jačom i masnijom hranom koja bi nas trebala štititi od nepovoljnih vanjskih utjecaja. Iako su blagdani prošli i osjećamo pokoji kilogram viška, koji je znak da smo se dobrano opustili, još nam je uvijek mio pokoji slastan zalogaj bio on sladak ili kiseo.
Pa, iako nutricionisti predlažu dijete, a i siječanjski časopisi su ih puni uz mnoštvo preporuka za brzo mršavljenje, jedna se namirnica i dalje preporuča i spominje kao izuzetno zdrava. Radi se o kupusu!
Skromna i jednostavna biljka
Da, baš u tom povrću koje nam naizgled djeluje vrlo skromno i jednostavno krije se veliki izvor zdravlja, minerala i vitamina. Bio on ukiseljen ili spravljen svjež na salatu, kuhan ili pirjan, uvijek je izuzetno zdrava i korisna namirnica. Iako se smatra siromaškom hranom, on to nipošto nije jer svi znamo da bi kupus bio ukusan potrebno je u njemu kuhati i ponešto suhog mesa.
Kupus je namirnica koja se spominje u različitim kontekstima. Kad je nešto neuredno ili raščupano skloni smo reći da je raskupusano iako su listovi kupusa uredno složeni u glavicu, gotovo do savršenstva. U nekim dijelovima svijeta, Velikoj Britaniji na primjer, novorođeno dijete ne donosi roda već se kaže da je dijete nađeno u kupusu. Čak su se nedavno pojavili i dječji crtani junaci Kupusići. Sve nam to ukazuje da se radi o jednoj zaista iznimnoj namirnici koja zaslužuje pažnju u svim sferama čovjekova života.
Sinonim za kupus u nekim krajevima Hrvatske je zelje pa su tradicionalno jelo Hrvatskog zagorja krpice sa zeljem. Kupus (Brassica oleracea L.) je kupusnjača i spada u porodicu krstašica. Dobiven je iz divljeg kupusa koji potječe s kamenitih europskih obala, od Sredozemlja do Irske te je jedna od vrlo starih namirnica koju su prastanovnici Europe koristili u svojoj prehrani.
I Rimljani su naprosto obožavali kupus. Selekcijskim radom i upornošću genetičara nastao je veći broj današnjih kultura iz ove porodice.
Kvalitetan kupus nema jako naglašena rebra, a tanko lišće je kompaktno svijeno u čvrstu glavicu. Kod kupnje vodite računa da glavica izgleda svježe i bez mrlja. Kupujte samo glavicu tvrdih i sočnih listova. Iako postoji više vrsta najviše se koristi bijeli, a nešto manje crveni kupus (posebno za salate zbog dekorativnosti). Postoje rane i kasne vrste što omogućava konzumaciju ovog povrća kroz dugi dio godine.
Proljetni bijeli kupus ima više vanjskih, ovojnih, listova, a unutarnji su svjetlozelene do žućkaste boje s tek naznakom stvaranja glavice. Jesenski ima bijelo-žućkaste ili bijelo-zelene listove, zbijene u glavicu. Proljetni možete čuvati na hladnom mjestu do tjedan dana, a jesenski i duže. Možete ga pariti ili kuhati. Crveni kupus ima male, čvrste tamnoljubičaste glavice koje puštaju boju. Pri kupnji kiselog kupusa svakako vodite računa da ima ugodan miris, iako je to relativno kada je u pitanju kiseli kupus.
Velika je ljekovitost kupusa. Čak je i dokazano da se sokom kiselog kupusa može izliječiti čir na želucu i upala debelog crijeva. Na taj se način u organizam unose sastojci bitni za održavanje biološke ravnoteže i povećanje imuniteta. Sok poboljšava probavu, potiče zacjeljivanje rana i podiže opći imunitet organizma pa tijekom zimskih mjeseci sprječava pojavu prehlade i gripe. Najzdraviji i najbogatiji je upravo sirovi kupus, bilo svježi ili kiseli. Stoga se preporuča konzumiranje biljke u sirovom stanju.
Djelotvoran i u borbi protiv raka
Novija istraživanja čak ukazuju i na djelotvornost ovakve konzumacije u sprječavanju i borbi protiv raka. Preporuča se i u dijetama protiv prekomjerne težine jer sadrži tvari koje usporavaju pretvaranje ugljikohidrata u masnoće. Svježi kupus ima nisku kalorijsku vrijednost i veliku količinu vitamina C koji se uništava dužim kuhanjem. Budući da se kupus češće konzumira kuhan, a tada se i uništava dobar dio njegovih vrijednih sastojaka, poželjno ga je prilikom kuhanja staviti u vrelu vodu i kuhati što je manje moguće.
Osim vitamina C, bogat je i provitaminom A te mineralima kalcijem, magnezijem, sumporom i bakrom koji su u vrlo povoljnom odnosu što omogućava maksimalnu iskorištenost u organizmu.
Danas se rijetko kupus kiseli u domaćinstvima mada je poseban gušt konzumirati domaći proizvod. Postupak nije nimalo zahtjevan, a od vas se traži samo malo opreme i želje da se iskušate u pravljenju zimnice.
Nekada se kupus kiselio tako da bi se cijele glavice posipale solju, prelile octom i stavljale u glinene posude. Danas se češće primjenjuje tzv. slavenski način pripreme koji je postao opća primjena. Da bi se kupus ukiselio, potrebno ga je sitno narezati i zasoliti, a to će omogućiti razvijanje mliječne kiseline i kvaščevih gljivica koje će potisnuti stvaranje gljivica plijesni i drugih nepoželjnih bakterija.
Kiseli je kupus pravi spremnik vitamina C pa se redovitom konzumacijom sprječavaju razne bolesti. Poznato je da je legendarni James Cook na svoja putovanja vozio bačve kiselog kupusa koje su onemogućile pobolijevanje i umiranje posade od skorbuta koji je nekada bio veliki problem na dugim morskim putovanjima.
I dok nas proljetno sunašce ne ogrije, možete u toplini svoga doma pripremati ukusna jela od kupusa, jer što je zimska trpeza bez sarme, krpica sa zeljem ili jote, ukusnog pečenja s prilogom od kupus salate.
A kad vam dodija toplina doma, prošećite kroz svoj vrt i promotrite nova zbivanja. Neke su vrste već pripremile pupove za skoro buđenje. Ukoliko niste obavili neke od zimskih radova (rezidbu, zaštitu), požurite se jer sada je krajnje vrijeme. Samo neka malo zagrije i temperature se podignu iznad ništice, biljke će iznenada živnuti i označiti početak proljeća, a tada će biti kasno za neke intervencije u vrtu što ćete osjećati cijeli vegetacijski period. Zato nakon obilnog i zdravog obroka, potrošite suvišne kalorije u vrtnim aktivnostima i pomognite kupusu da pozitivno utječe na vaš organizam.
www.glasistre.hr