Jabuke su zdrave, a masne su od voska
Jabuke su vrlo rasprostranjeno voće koje se na tržištu može naći tijekom cijele godine, iako u prirodi dozrijeva od početka kolovoza do kraja listopada. Njihove zdravstvene blagodati su brojne pa, ipak, one su Hrvatima »dosadno voće«, dok su nedavno u SAD-u nadmašile prosječnu dnevnu potrošnju soka od naranče.
Piše Patricija SOFTIĆ-MEHMEDOVIĆ
Karakteristično je za jabuke da ih se uvijek preporučuje jesti s korom, međutim, mnoge građane muči masna kora koju nerijetko ne mogu dovoljno dobro oprati, pa ih zato radije jedu oguljene. Da bismo konačno saznali istinu i razriješili naše dvojbe oko toga je li kora današnjih jabuka zdrava, razgovarali smo s mr. sc. Marijanom Katalenićem, voditeljem Odjela za zdravstvenu ispravnost namirnica Hrvatskog Zavoda za javno zdravstvo iz Zagreba.
Kora jabuke je prepuna hranjivih tvari
- Bez obzira da li spremate jabuke ubrane iz vlastitog uzgoja ili ih u trgovini kupujete usred zime, one čuvaju hranjive sastojke čak i u duljem skladištenju. Pod time se ne podrazumijeva vitaminski kapacitet koji stajanjem postaje sve manji, posebno vitamin C. Zapravo, jabuka je jedna od rijetkih namirnica koje toleriraju dugoročno skladištenje bez značajnijeg gubitka kvalitete. To je omogućila moderna tehnološka metoda skladištenja u kontroliranoj atmosferi, a osim kontrolirane atmosfere i snižene temperature čuvanja koriste se i pojedini voskovi koji u mikronski nanesenom sloju čuvaju jabuku od isušivanja.
Kod nekih vrsta domaćih, starinskih jabuka, takav »masni« sloj je prirodnog podrijetla i čuva jabuku od dehidracije. Ako se tvari za poliranje nanose tijekom tehnološke obrade i sortiranja jabuka, njihovo skidanje mlakom vodom je moguće, jer se na takav način i nanosi na jabuku. Kako se radi o inertnim spojevima i nanosu koji je mikronske veličine, kao i mogućnosti da se skine pranjem, nema nikakve potrebe izbjegavati jedenje jabuke s korom, posebno zbog koncentrirane količine prirodnih hranjivih tvari, rekao je Katalenić.
Kakvoća voća i povrća regulirana je pravilnicima koji su osnova za njihovu kontrolu, a koji su na snazi od prošle godine. Kod voća i povrća, ipak, najvažnija je zdravstvena ispravnost, posebno s pozicije korištenja pesticida i provođenja pravilnih agrotehničkih mjera uzgoja, što se redovito kontrolira putem monitoringa pesticida u voću i povrću koje provodi i Ministarstvo poljoprivrede te Ministarstvo zdravstva. Ukoliko se tijekom kontrole utvrdi prevelika količina pesticida u voću i povrću, pa tako i jabukama, one se niti ne puštaju na tržište. S obzirom na specifičnosti kore agruma, prije njihove konzumacije uvijek se preporučuje prvo dobro oprati koru, zatim ruke, pa ih tek onda guliti i jesti.
Određena zdravstvena stanja, ipak, ne podnose koru
Mnogim stanovnicima Istre poznato je da naši susjedi Talijani već godinama za pranje voća i povrća koriste posebnu tekućinu koja služi kao sterilizator. Zanima nas je li to nužno činiti s današnjim voćem i povrćem te imaju li i naši građani mogućnost korištenja nekih sličnih sredstava.
- Kod nas se, po mojim saznanjima, ne mogu pronaći takva sredstva, a zapravo i nema potrebe za njima. Naime, u pojedinim dijelovima Italije voda se već godinama ne smije koristiti za piće, nego samo kao tehnička voda. Pranje posebnim tekućinama u Hrvatskoj nije nužno jer više od 78 posto domaćinstava ima vodu iz kontroliranih sustava. Tako da je kod nas dovoljno pranje mlakom vodom za piće, poručio je Katalenić.
Danas je u svijetu poznato nekoliko tisuća sorti jabuka od kojih svaka ima svoje specifičnosti, kako po izgledu, tako i po okusu, no i sama kora se razlikuje od ploda do ploda. Premda na nekim jabukama kora zaista može biti tvrđa i žilavija, pa ju nije ugodno jesti, niti jedna sorta jabuka, ukoliko nije bila izložena prevelikoj dozi pesticida, nije alergena. Međutim, konzumiranje jabuka i to posebice s korom može zasmetati osobama s divertikulozom ili drugim upalnim bolestima crijeva, pa bi one trebale izbjegavati svježu koru jabuke, ali mogu jesti oguljene svježe ili prokuhane jabuke. Neke reske ili kisele jabuke poput Idareda ili Granny Smitha ne odgovaraju osobama s tegobama želuca kojima se, također, preporučuje ili uzimati blaže, slatkaste sorte ili jabuke jesti prokuhane.
U svakom slučaju, razriješili smo nedoumice. Zato radije perimo malo duže jabuke mlakom tekućom vodom i jedimo ih s korom, jer je upravo kora ta koja sadrži puno više antioksidansa nego mesnati dio jabuke.
»Jedna jabuka na dan tjera doktora van« Kultivirana jabuka, Malus domestica Borkh, pripada porodici ruža (Rosaceae), skupa s kruškom, dunjom, japanskom jabukom, lokvatom i mušmulom. Postoje stotine podvrsta kultiviranih vrsta jabuke u svijetu, no najpoznatije i najčešće su crveni delišes, zlatni delišes, Granny Smith, Jonathan, Idered, Elstar i druge. Jabuka je vjerojatno najraširenije konzumirano i najpoznatije voće kod nas. Pogledamo li njenu svestranost i hranjivu vrijednost, odmah postaje očito zašto je tome tako. Uz mnoštvo načina pripreme i obrade, zagristi svježu jabuku pravi je voćni užitak, kao i pojesti pitu ili štrudlu od jabuka koje su sastavni dio svake kulture. Jabuka se može i sušiti ili samljeti u pire. Od nje možete napraviti sok, jabučno vino, rakiju ili ocat. Bogatim udjelom pektina pomaže želirati svaki džem ili pekmez u koji se doda. Stara engleska poslovica »An apple a day keeps the doctor away« (Jedna jabuka na dan tjera doktora van) dovoljno govori o ljekovitosti jabuka jer je to plod bogat brojnim hranjivim tvarima i gotovo svim potrebnim nutrijentima te pridonosi boljem zdravlju. No, nije svejedno konzumira li se jabuka sama ili u kombinaciji s drugom hranom. Zbog toga se preporučuje jesti je pola sata prije obroka ili nekoliko sati poslije. Jabuka je vodenasta, a u organizmu djeluje lužnato, što znači da pomaže njegovom čišćenju. Ljekovitost jabuke dokazana je kod više različitih poremećaja i bolesti. Poznato je da jabuka pomaže pri mršavljenju (lakše je izdržati dijetu) jer sadrži pektin, koji bubri i stvara osjećaj sitosti. Jabukom se, također, unosi u organizam mnogo vode, vitamina, minerala i vlakana, koja pomažu regulaciji stolice, a pojačava se i izlučivanje mokraće. Pektin ujedno ima veliku ulogu pri odstranjivanju kolesterola jer je lako topiv u vodi, a bubreći »zarobljava« molekule kolesterola i odvodi ga iz organizma. Jednako je i s taninima, koji djeluju pri probavljanju masti. Kod proljeva se uvijek preporučuje prvo pokušati zaustaviti tegobe s jabukom, koja se za takvu svrhu konzumira naribana i to tek kada potamni na zraku. Ljuske jabuka, pogotovo osušene, imaju dosta pektina, a koriste se za sprječavanje lakših poremećaja probavnih organa. Jabuke sprječavaju karijes bolje nego pranje zuba (pranjem uništavamo 60 posto bakterija u ustima, a jedenjem jabuke 90 posto). Da je jabuka rajsko voće dokazuje i njezina učinkovitost kod nesanice i za osvježenje, kod kožnih bolesti, bolesti bubrega i mjehura. Ona djeluje na cjelokupan metabolizam, sprječava rano starenje, pomaže u oporavku od raznih bolesti, pogotovo kardiovaskularnih, liječi išijas, prehladu, promuklost, bol u kukovima, čireve te odvikava od pušenja. Učinkovita je i u liječenju ekcema, a budući da fosfor djeluje na živčani sustav, korisna je i duševno izmorenim osobama. |