http://www.jutarnji.hr/j2/zdravlje/clanak/art-2008,9,10,,132722.jl
Piše: Ivana Rimac
De Vany je profesor emeritus ekonomije na Institute for Mathematical Behavioral Sciences Sveučilišta California. Iako autor važnih knjiga iz ekonomskog područja i filmske industrije, o DeVanyju se danas govori zbog - hrane. Njegov pristup da se “ekonomija događa i unutar tijela” posljednji je dijetni hit u Americi.
- Opsesija prosjekom nas je korumpirala. Običaj nam je da razmišljamo o stabilnim modelima, ne samo ljudskog svijeta, nego i tijela. Gotovo svi dijetni i fitness režimi temelje se na homeostatici, sposobnosti ili namjeri organizma ili stanice da unutarnju ravnotežu zadržava prilagođavanjem fizioloških procesa. Znači da je to sustav koji se sam regulira i održava u stabilnom stanju. Prosjek je ideal. Zato nam je rečeno da jedemo redovito, jela koja se sastoje od balansiranih skupina hrane i da redovito vježbamo. Sve je to pogrešno - kaže DeVany i uvjerava da je “koncept prosjeka” iluzija koja vodi do fatalnih pogrešaka.
Sljedbenici DeVanyjeve dijete ne jedu ugljikohidrate. |
Zaključio je da je gotovo sve što znamo o prehrani i metabolizmu pogrešno. A ljudsko je tijelo počeo proučavati unazad nekoliko desetljeća. Okidač je, naime, bila bolest tada dvogodišnjeg mu sina Brandona kojemu je dijagnosticiran dijabetes tipa 1. Tada je kupio svaku knjigu o metabolizmu na koju je naišao, različite udžbenike i počeo “orati” po literaturi. Koju godinu poslije istu je dijagnozu dobila i Bonnie, DeVanyjeva prva supruga. Shvatio je da sve što su dotad čuli od liječnika bilo pogrešno i počeo je eksperimentirati s dijetama odnosno prehranom.
- Liječnici su me isfrustrirali. Nešto je povisivalo njezin šećer i počeo sam eliminirati namirnice. Nešto jednostavno poput graha diglo joj je šećer. Tjestenina je bila katastrofa. Bilo je jasno da su ugljikohidrati problem. Uklanjanjem njih iz prehrane, Bonnie i Brandon više nisu trebali toliko injekcija inzulina - kaže DeVany koji je na svojem prehrambenom režimu koji naziva Evolutionary fitness još od 1984. godine. Prva dobrobit: nikad nije bolestan.
- Ne uzimam nikakve lijekove. Inzulin mi je nemjerljivo nizak. On je hormon starenja, govori ti da ideš naprijed, reproduciraš se i umreš. Moj HDL (dobri kolesterol) jako je visok, trigliceridi niski, tlak mi je savršen...
On ima razine testosterona poput 18-godišnjaka. |
A testosteron?
- Za 70-godišnji par dosta često imamo seksualne odnose. Neku noć sam morao zatvoriti vrata jer je jako glasno vrištala - ispričao je za svoju suprugu Carmelu koja je njegovom prehranom “skinula” šest konfekcijskih brojeva.
|
Eliminiranje ugljikohidrata nije DeVanyjev izum. Postoji čitava ideologija koja tvrdi da se velike promjene u prehrani ljudi nisu dogodile po pitanju masnoća nego upravo u unosu ugljikohidrata. Razlog tome je poljoprivredna prilagodba koja je rezultirala uzgojem žitarica i korijenja. Kruh, krumpiri i riža postali su potporanj života. Nedavna studija u The New England Journal of Medicine čini se pokazuje da je prehrana s niskim unosom ugljikohidrata bolji način gubitka kilograma negoli mediteranska prehrana s malo masnoća.
Pokazuje i da snižava razine “lošeg” LDL kolesterola, što je čisto pobijanje jednog od najortodoksnijih prehrambenih savjeta. U međuvremenu, prehrana u paleolitiku, režim baziran na prehrani ranog čovječanstva prvi put je postala poznata 1975. godine. I postala je najpoznatija dijeta s malo ugljikohidratna ikad, Atkinsova dijeta. Iako nije jedini, kod DeVanyja je drukčije što - ništa ne prodaje. Osim, pretplate za svoju internetsku stranicu. Ali njegov je uspjeh slučajan i neplaniran. - Ne jedite tri obroka dnevno. Preskočite obrok ponekad. Ponekad jedite prije spavanja i ne žurite se jesti doručak... Ne bojte se gladi. Morate je osjetiti ponekad - savjetuje DeVany.
Kad je u pitanju vježbanje DeVany savjetuje:
- Prvo, svi se preforsiraju. Ne činite to. Ne vucite se, ne brojite krugove ponavljanja, ne vježbajte prema sovjetskom modelu. Mrzit ćete to i neće biti rezultata. Morate dopustiti da se dogodi. Morate imati zabavan isprekidan oblik vježbe. I morate vježbati. Dobrobiti su apsolutne... Učinite to zabavnim, pojačavajte ritam prema svojim ciljevima. Cilj vježbe je potaknuti otpuštanje hormona rasta, da se izgrade mišići i poveća osjetljivost na inzulin. Jezgrovitost i intenzitet su ključ. Intenzitet znači lagano peckanje u mišićima, a ne silan napor. Jezgrovitost znači da ne ispuštate hormone stresa - govori. Na kraju zaključuje da redovitim pravilnim i jednakim obrocima te jednako takvim planom vježbanja, živimo kao laboratorijski štakori.
- Taj štakor ima životnu očekivanost tri puta veću od divljeg štakora jer je zaštićen od nesreća i katastrofa... Ali ne živi bolje - zaključuje DeVany.