Dijeta traje 90 dana i u tom periodu možete smršavjeti 18-25 kg. Ako želite skinuti manje kilograma, samo ranije prekinite dijetu.
Dijeta se sastoji od četiri dana – proteinskog, škrobnog, ugljikohidratnog i voćnog dana, a čijeg redoslijeda se morate strogo pridržavati.
http://www.zena.hr/webshop/podgrupa.aspx?id=4&id2=29
Doručak: kroz svih 90 dana doručak je isti – voće u paru (2 jabuke, 2 naranče, 2 kruške, i sl.) ili 2 šake sitnog voća kao što su šljive, trešnje, borovnice i dr.
PRVI DAN – PROTEINSKI DAN:
Ručak: meso kuhano ili pečeno u količini 3 šnicle (jedna težine 180 grama), šnita integralnog ili crnog kruha i salata u neograničenoj količini. Meso možete zamijeniti sa istom količinom (tri) kuhanih ili pečenih jaja.
Ovaj dan su dopušteni sir i mlijeko.
Nakon ručka obavezno popijte 2 dcl juhe (bistre juhe, bez tjestenine)
Večera: isto kao i ručak, samo bez juhe. Ono što ste ručali, morate i večerati, dakle ako ste jeli meso, isto ćete i večerati, a ako ste jeli jaja, za večer uzmite isto jaja.
DRUGI DAN – ŠKROBNI DAN
Ručak: možete uzeti grah, grašak, mahune, rižu, krumpir i sl. obavezno kuhano uz dodatak svih začina radi okusa (sol, papar, vegeta, koncentrat rajčice i sl.)
Uz to možete uzeti jednu šnitu integralnog ili crnog kruha i salatu.
Večera: isto kao i ručak, ali u manjoj količini
TREĆI DAN – UGLJIKOHIDRATNI DAN
Ručak: ručajte bilo koji oblik tijesta uz dodatak začina (kečap, origano, povrće i sl.) U obzir dolazi tjestenina, slano pecivo, pizza vegetariana...
Večera: dva komada torte, ili 3-4 kolača ili 3 kuglice sladoleda i obavezno jedno rebro čokolade za kuhanje.
ČETVRTI DAN – VOĆNI DAN:
Za ručak i večeru uzmite voće.
Tijekom držanja dijete jednom mjesečno trebate uvesti vodeni dan koji obavezno slijedi iza voćnog dana, a nakon njega vam slijedi opet proteinski dan.
Kavu i čaj (po mogućnosti bez šećera) možete piti u neograničenim količinama tijekom svih dana dijete. Možete piti i sokove, ali vodite računa da je u njima što manje šećera.
Poslije završene dijete možete nastaviti sa svojom uobičajenom (normalnom) dijetom, s tim da nastavite još slijedećih 90 dana jesti za doručak voće. Ako u ta slijedeća 3 mjeseca izgubite još 3 kilograma, znači da je došlo do promjene u metabolizmu.
U slučaju potrebe možete ponoviti dijetu, ali tek nakon pauze od 3 mjeseca.
Važne napomene:
· strogo se pridržavajte propisanog rasporeda
· dozvoljeno je promijeniti redoslijed obroka u jednom danu (ručak sa večerom, doručak sa večerom, ali to vam ne smije biti praksa)
· jedite namirnice sa što manje šećera
· namirnice kojima nije ograničena količina u dnevnom jelovniku mogu se jesti u neograničenoj količini
· nikako ne smijete preskakati obroke
· ne smijete jesti između obroka
· umjesto šećera koristite umjetne zaslađivače
· hranu možete začiniti svim željenim začinima
· od masnoća koristite isključivo biljna ulja, po mogućnosti ekstra djevičansko maslinovo ulje
· u što većim količinama jedite sezonske salate, te jedite svježe voće i povrće
· jednom dnevno obavezno pripremite limunadu od jednog limuna koju možete zasladiti umjetnim zaslađivačom ili medom
· dnevno je potrebno popiti minimalno 2 litre tekućine u obliku vode, kave, čajeva, limunada, dijetalnih napitaka i sl.
· nemojte gladovati jer ćete samo usporiti metabolizam, a nećete izgubiti suvišne kilograme
· ne bi bilo loše da jednom dnevno uzmete jednu multivitaminsko- mineralnu tabletu
Više o 90-dnevnoj dijeti možete pročitati u knjizi Breda Hrobat / Mojca Poljanšek :"90-dnevna dijeta"
Ne znate što bi pripremili na proteinski dan? Dosta vam je odrezaka i jednoličnog jelovnika? Nadamo se da ćemo vam uz pomoć ovih jednostavnih jela obogatiti jelovnik. Naravno pridržavajte se onih osnovnih pravila koje smo naveli u članku UN dijeta .
Na proteinski dan, dakle smijete jesti kuhano ili pečeno meso (piletina, puretina, govedina, svinjetina, divljač, riba, morski plodovi, tofu, sejtan), mlijeko i mliječne proizvode ili jaja, no ne kombinirajte različite vrste proteina (meso i jaja, meso i mliječne proizvode ili jaja i mliječne proizvode). Uz to možete jesti salatu ili drugo povrće, te 1-2 kriške integralnog kruha. Nakon ručka obavezno popijte 2 dcl juhe (bistre juhe, bez tjestenine). Za večeru jedite istu hranu kao i za ručak, ali prepolovite količinu te izostavite juhu.
Salata sa piletinom
1 pileća prsa bez kožice
1/2 glavice zelene salate
1 glavica radiča
1 rajčica
1 manja limenka kukuruza (cca 140g ocijeđenog ploda)
1 žlica octa
1-2 kapi maslinovog ulja
sol, papar, začini
Pileća prsa posolite, popaprite, te popržite na pola žlice ulja 10 minuta (umjesto popržene piletine, možete uzeti i kuhanu piletinu iz juhe). Narežite na prutiće. Očistite i usitnite zelenu salatu i radič, a rajčicu operite i narežite na ploške, te od svega napravite salatu i dodajte ocijeđeni kukuruz. Svemu dodajte piletinu, te začinite uljem, octom i začinima.
Orada na lešo
20 dag orade ili druge bijele ribe
1/2 glavice luka
2 režnja češnjaka
2 žlice maslinova ulja
malo Vegete
1/2 limuna
vezica peršina
papar u zrnu
netom mljeven papar
sol
Narežite luk na deblje ploške. Zgnječite češnjak. Narežite limun na kriške. Nasjeckajte peršin. U posudu nalijte vodu, te kuhajte ribu na laganoj vatri s lukom, češnjakom, Vegetom, kriškom limuna, paprom u zrnu, peršinom i s malo ulja. Kuhanu ribu ocijedite i stavite na dugoljast tanjur za posluživanje. Još toplu pospite peršinom, popaprite, te zalijte s malo tekućine u kojoj se kuhala. Kao prilog uz kuhanu ribu poslužite blitvu ili cvjetaču. Juhu u kojoj se kuhala riba možete pojesti nakon obroka.
Ražnjići od oslića
1 filet oslića
1 mrkva
1 manji poriluk
10 dag korijena od celera
2 žlice ulja
papra, sol
2 dcl juhe
3 žlice limunovog soka
stručak peršina
Očistite mrkvu, poriluk i celer, pa ih narežite na tanke prutiće. U tavi zagrijte ulje i na njemu propirjajte povrće. Začinite ga solju i paprom. Prelijte juhom i pustite kuhati na laganoj vatri otprilike 8-10 minuta. Filet operite, pa ga pažljivo obrišite papirnatim ubrusom da maknete višak tekućine. Poprskajte ga sokom od limuna. Narežite ga na veće komade, pa ga nanižite na štapić za ražnjiće. Začinite solju i paprom. Ražnjić stavite na povrće, pa u pokrivenoj posudi još pirjajte 6-8 minuta. Na topli tanjur rasporedite povrće, pa na njega stavite ražnjić.
Salata sa kravljim sirom
100 g svježeg kravljeg sira
1/2 naribane mrkve
1/2 sitno nasjeckanog celera
3 naribane rotkvice
1 mladi luk, sitno nasjeckan
1 jabuka, oguljena i narezana na manje komadiće
1 žličica đumbira
2 žličice sojinog umaka
1 režanj češnjaka, sitno nasjeckani
1 žličica octa
malo ulja
Dobro promiješajte sve sastojke i poslužite.
Steak sa paprikom i rajčicama
1 svinjski odrezak (200g)
1 zelena paprika
1/2 glavice luka
1 rajčica
malo peršina
1 žlica kapara
papar
malo ulja
Papriku očistite i narežite na komade. Luk usitnite. Rajčici ogulite kožu i narežite je na kockice. Popržite luk i papriku u tavi na žlici ulja 5 minuta. Dodajte rajčicu i pirjajte još 5 minuta. Nasjeckajte peršin i dodajte zajedno sa kaparama povrću te začinite. Odrezak popržite na žlici ulja, sa svake strane po 5 minuta te ga začinite. Poslužite uz povrće.
Omlet sa rajčicama
2 jaja
1 rajčica
peršin
bosiljak
1 žlica maslinovog ulja
sol
papar
Rajčicu kratko potopite u vruću vodu, ogulite je, uklonite sjemenke i narežite na kockice. Zatim razmutite jaja i kratko pirjajte rajčicu na dobro zagrijanom ulju, pa začinite s peršinom i bosiljkom koji ste sitno nasjeckali. Prelijte razmućenim jajima i pustite da se omlet lijepo zgotovi.
Pržena govedina sa brokulom
150 g ramsteka
100 g brokule
1 mladi luk
1 dcl goveđeg temeljca
1 žlica ulja
sol, papar
Govedinu izrežite na trakice i začinite. Cvjetiće brokule odvojite i popržite na ulju 1-2 minute. Dodajte mladi luk i kratko popržite. Povrće gurnite na jednu stranu tave i dodajte govedinu te pržite na jakoj vatri dok meso ne promijeni boju (2-3 minute). Dodajte temeljac i pirjajte 3 minute uz miješanje.
Ratatouille sa puretinom
150 g purećeg mesa, narezanog na manje komadiće
1/2 paprike, narezane na manje komadiće
1/2 glavice luka, sitno nasjeckanog
1/2 manjeg patlidžana, narezanog na kockice
1/2 manje tikvice, narezane na kockice
100 g pasirane rajčice
sol i papar
Začinite meso te ga ispecite u tavi. Dodajte luk i papriku te ih prepržite 2-3 minute. Dodajte patlidžan i tikvicu te sve pržite još 3-4 minute uz povremeno miješanje. Na kraju dodajte rajčice te smanjite vatru. Prekrijte tavu te pirjajte 4-5 minuta uz povremeno miješanje.
Tofu sa mladim mahunama i šampinjonima
75 g mladih zelenih mahuna
2 žlice ulja
1 čajna žlica nasjeckanog đumbira
1 režanj nasjeckanog češnjaka
75 g šampinjona
1 mladi luk
1 žlica soja sosa
100 g tofua narezanog na kockice
Prokuhajte u kipućoj vodi 1 minutu mlade zelene mahune, procijedite, isperite sa hladnom vodom i ponovno dobro ocijedite. Šampinjone nasjeckajte na listiće i usitnite mladi luk. Zagrijte ulje u tavi te popržite češnjak i đumbir. Dodajte šampinjone i mladi luk, i pržite još 2 minute. Dodajte i preostale sastojke te pržite 5 minuta.
evo i nekoliko ukusnih recepata za škrobni dan. I dalje vrijedi pravilo da se pridržavate osnovnih pravila koje smo naveli u članku UN dijeta.
Na škrobni dan možete jesti grah, grašak, mahune, rižu, krumpir, slanutak, leću, heljdu, ječam, proso, soju ili neku drugu vrstu žitarica u zrnu. Pripremajte kuhana ili pirjana jela sa što manje masnoća. Uz ručak možete pojesti krišku integralnog kruha, te salatu i drugo povrće. Jušni temeljac za jela neka bude pripremljen od povrća ili od povrtne kocke za juhu. Za večeru jedite istu hranu kao i za ručak, ali prepolovite količinu.
Proljetna juha
(sastojci za 1 osobu)
125 g graška
100 g krumpira
1 žlica brašna
1 žlica ulja
1/2 glavice luka
1 češnja češnjaka
peršin, celerov list
1 manja mrkva
1 rajčica
Na ulju popržite sitno sjeckani luk, dodajte brašno, isjeckani češnjak, peršinov list, mrkvu (sitno sjeckanu), celerov list. Nalijte vodu i kuhajte pola sata. Izvadite iz juhe povrće propasirajte, vratite ga ponovo u juhu. Zatim dodajte grašak, na kockice isječen krumpir i rajčicu koju smo isjekli na kocke. Ako je potrebno dolijte još vode i kuhajte dok grašak ne omekša.
Složenac od riže
(sastojci za 1 osobu)
12 dag smeđe riže
1 patlidžan
1 rajčica
1 narezana sušena rajčica (u ulju)
1 žlica nasjeckanog peršina
1 žlica bosiljka
1 žlica maslinovog ulja
1 velika žlica bijelog vina
sol, papar, začini
Smeđu rižu skuhajte prema uputi sa pakiranja, vodi dodajte lovorov list. Rajčicu narežite na kockice. Patlidžan ogulite i narežite na tanke ploške. Oboje pošpricajte uljem, popaprite, začinite bosiljkom i zatim popržite na ulju na kratko, prvo patlidžan, pa rajčicu. Na dno vatrostalne posude stavite sloj riže, sloj prženog patlidžana, opet sloj riže, a na vrh sloj svježe pečene i sušene rajčice. Zalijte sokom od prženja rajčice i patlidžana. Pecite 15 minuta u pećnici zagrijanoj na 200 °C. Kad je pečeno poprskajte sa malo bijelog vina. Pokrijte alufolijom da se prožme sa aromom vina i stavite još na kratko u pećnicu. Prije serviranja začinite peršinom.
Grah na bugarski način
(sastojci za 4 osobe)
2 čajne šalice graha
2 glavice luka
6 češanja češnjaka
2 srednje mrkve
1/2 korijena celera
1 manji limun
5 rajčica
sol, ulje
mljevena crvena ljuta paprika
peršinovo lišće
Skuhajte grah u zasoljenoj vodi. Narežite luk na kolutiće, češnjak usitnite, na tanke ploškice narežite mrkve, celer i limun. Rajčice kratko potopite u kipuću vodu i odmah ogulite. Dvije trećine narežite na tanke ploškice, a ostatak usitnite. Luk, mrkvu i celer pirjajte nekoliko minuta da omekšaju. Dodajte usitnjene rajčice (može i pire), posolite i posipajte s malo ljute crvene paprike. Kad je grah omekšao, odlijte vodu i istresite ga u tavu. Po vrhu rasporedite pirjano povrće, ploške rajčica i limuna, usitnjen češnjak i peršin, te do dvije žlice ulja. Zapecite u zagrijanoj pećnici oko 15 minuta na 180 stupnjeva.
Paprike punjene gljivama
(sastojci za 4 osobe)
8-10 paprika
500 g gljiva (pečurke, šampinjoni...)
3 glavice luka
2 šalice riže
500 g rajčice
1 vezica peršina
papar
sol
ulje
Na ulju popržite sitno narezani luk, gljive isječene na listiće, zatim dodajte rižu (napola kuhanu) i sitno narezani peršin. Posolite, popaprite i pustite da se ohladi. Tako pripremljenim nadjevom punite paprike i složite ih u vatrostalnu posudu. Rajčicu ogulite, sitno narežite i posložite preko složenih paprika. Dodajte malo vode i pecite u zagrijanoj pećnici na 220 stupnjeva dok ne prokuha, zatim smanjite temperaturu i pecite na 180 stupnjeva dok ne dobije lijepu rumenu boju.
Sataraš sa rižom
(sastojci za 1 osobu)
2 paprike
2 svježe rajčice
1 glavica luka
70 g riže
ulje ili mast
peršin
sol
papar
Luk isijecite na rezance i pržite na masnoći da porumeni. U međuvremenu operite paprike, isijecite ih na rezance širine prsta, stavite na poprženi luk i posolite. Pirjajte dok paprike malo ne omekšaju. Rajčicu stavite u vruću vodu, ogulite ih i isijecite na kriške, pa zajedno sa rižom stavite da se pirja sa lukom i paprikom dok ne ispari sav sok i riža bude gotova. Ukoliko sok prije ispari samo dolijte malo vode i nastavite pirjati. Na kraju dodajte peršinovo lišće, sol i papar.
Tikvice i leća
(sastojci za 1 osobu)
1/2 šalice leće namočene u vodi preko noći
1 tikvica izrezane na komadiće
1 žlica maslaca
1 žličica korijandera
1 žličica kumina
1 žličica ljute crvene paprike
malo soli i crnog papra
1,5 dl vruće vode
malo naribanog svježeg đumbira
malo limunovog soka
Zagrijemo maslac na kojem kratko pirjamo kumin, korijander i ljutu papriku. Dodamo ocijeđenu leću, malo je pržimo uz miješanje i nalijemo vruću vodu. Nakon nekoliko minuta dodamo komadiće tikvice, sol i crni papar. Kuhamo na umjerenoj vatri dok tikvice ne omekšaju. Umiješamo svježi đumbir i skinemo s vatre. Dobro promiješamo i prelijemo limunovim sokom.
Grčka Fassolatha juha
(sastojci za 4 osobe )
1 šalica bijelog graha
1 lovorov list
1 veća mrkva, narezana na tanke ploške
1 sitno nasjeckani luk
3 svežnja celera, sitno nasjeckanog
1 limenka pelata, usitnjenih
100 ml maslinovog ulja
sol i papar
peršin
5-6 šalica vode
Prije pripreme juhe, namačite grah 24 sata te ga ocijedite. Nakon toga u 5-6 šalica vode stavite grah i lovorov list. Kuhajte na laganoj vatri 2 sata. Maknite lovorov list iz zdjele. Dodajte mrkvu, luk i celer te kuhajte na laganoj vatri još 30 minuta. Dodajte pelate, sol, papar i maslinovo ulje i kuhajte 30 minuta. Maknite sa vatre te kod posluživanja posipajte sa malo peršina.
Minestrone
(sastojci za 4 osobe)
300 g krumpira
300 g mrkve
300 g korijena celera
300 g tikvica
1 glavica luka
2 dl maslinovog ulja
250 ml bijelog vina
100 g graška
1 povrtna kocka
1 žličica origana
8 listova svježeg bosiljka
1 žličica mini ljutih papričica
2 režnja češnjaka
4 žlice parmezana
Luk očistimo i nasjeckamo. Mrkvu, krumpir, korijen celera i tikvicu operemo, očistimo i narežemo na jednake kockice. Sve zajedno kratko pirjamo na pola maslinova ulja. Podlijemo vinom, dodamo grašak, povrtnu kocku, origano, kosani bosiljak, posolimo, popaprimo i pustimo da na laganoj vatri vrije nekoliko minuta. U tavici na preostalom maslinovom ulju kratko popržimo prethodno izmrvljene mini ljute papričice i dodamo protisnuti češnjak. Čim pusti miris, ljuti umak je gotov i njime prelijemo juhu od povrća (minestrone). Kod posluživanja, vruću juhu u tanjuru posipamo svježe naribanim parmezanom.
Video zapis pripremanja recepta možete vidjeti ovdje:
http://www.crochef.com/index.php?recept=289
Izvor : www.crochef.com
Falafel - pržene kuglice od slanutka
(sastojci za 4 osobe)
400 g slanutka iz konzerve
4 žlice krušnih mrvica
5 češnjeva češnjaka
2 žličice praška za pecivo
4 žlice brašna
1/2 glavice luka
1 žlica sjemenki sezama
250 ml sojinog vrhnja
1 žlica koncentrata rajčice
1 žličica slatke mljevene paprike
ulje
sol i papar
Slanutak iz konzerve ocijedimo i stavimo zajedno sa češnjakom, lukom, začinima i praškom za pecivo u električni sjekač. Sve zajedno dobro izmiksamo dok ne dobijemo grubu vlažnu smjesu (po potrebi dodamo par kapi vode). Smjesu zatim prebacimo u veliku zdjelu, dodajemo ostatak sastojaka, dobro ih izmiješamo, te sve zajedno pokrijemo i ostavimo da stoji 30 minuta. Za to vrijeme za umak u zdjelici pomiješamo sojino vrhnje, protisnuti češnjak, po želji mljevene ljute papričice, žličicu koncentrata rajčice i malo sjeckanog peršina. Od smjese iz zdjele između dlanova, isprva čvrstim, a zatim nježnijim kružnim pokretima oblikujemo male kuglice (manje od marelica). Ulje ugrijemo tako da bude vruće, ali ne i kipuće, pa u njemu pržimo kuglice do tamno smeđe boje. Kuglice iz ulja vadimo na kuhinjski papir da im upije višak masnoće, te ih poslužujemo vruće uz umak od sojinog vrhnja i čilija, svježu rajčicu, svježi krastavac, rotkvice i mladi luk.