IZ BAKINIH ŠKRINJA
Donosimo vam stare recepte koje su voljeli naši stari, no unatoč stisci modernog doba, još su uvijek aktualni i uščuvani za blagdane.
Autor Tina Grdić Foto:
barkun. hr, magicus.info, arhiv
Tradicija spremanja kako božićnih, tako i uskrsnih jela nije zamrla, dapače, blagdani su pravo vrijeme za vraćanje tradicionalnim jelima koja i danas osvajaju, kao i nekada naše stare, punoćom okusa i mirisa.
Nakon što se pojavila kupovna boja za jaja,smanjio se interes za starijim načinima bojanja pri kojima su se koristile prirodne boje iz vrtova i tržnica. Okanite se kemija i prihvatite prihvatite borovnica i kore luka.Povodom Uskrsa donosimo nekoliko provjerenih recepata. Dakle, ako želite uveseliti ukućane, nabavite sastojke i primite se kuhače.
Predstavljamo nekolicinu tradicionalnih recepata, koji će, budete li slijedili upute, biti ukusni kao bakini, a našli smo i način kako uskrsna jaja spremiti na super jednostavan način, no naravno u duhu s tradicijom.
Nakon što se pojavila kupovna boja za jaja smanjio se interes za starijim načinima bojanja pri kojima su se koristile prirodne boje iz vrtova i s tržnica.
U vrt po borovnice, luk i špinat
Naš je savjet da se okanite kemije iz tvornica. Ljuska jajeta može postati ružičasta pomoću cikle, crveni kupus i borovnice ljusku će obojiti u plavo, ljuske crvenog luka u crveno li smeđe. Želite li da jaja postanu narančasta posegnite za žutim lukom, zelenu boju dat će špinat, dok će kora limuna i naranče dati blagu, finu žutu boju. Sok tamnijeg grožđa obojit će jaja u nježnu ljubičastu boju.
Ako vas smeta jednobojnost, i za to postoji rješenje. Gumicom za jaje možete pričvrstiti list djeteline ili lišće nekog vama omiljenog drveća koje će na jajetu ostaviti željeni motiv.
Prije nego počnete s bojanjem, jaja operite i poredajte u lonac. Pripazite da se sva jaja nalaze u samo jednom redu pa ih pokrijte vodom. Prije nego što proces bojenja započne, možete regulirati jačinu boje. Dublje, tamnije tonove dobit ćete ukoliko u vodu dodate dvije čajne žlice octa (po litri), i ako nakon dodavanja sastojka koji će poslužiti za bojanje, ulijete čitavu šalicu octa. Za nježnije tonove dodat ćete samo pola šalice.
Potom zagrijte jaja, vodu i sastojke, nakon čega smanjite temperaturu i pustite da se sve zajedno kuha minimalno 10 minuta. Što duže ostavite da se kuha, to će boja biti naglašenija. Ako želite intenzivnu boju, tada iz posude izlijete prethodno ohlađenu vodu te stavite posudu s jajima u hladnjak na nekoliko sati.
Kakav bi to Uskrs bio bez pince?
Potrebni sastojci:
- 2 cijela jaja
- 3 žumanjka
- 200 grama šećera
- Grožđice
- Rum
- Kvasac (1 kocka kvasca na kilogram brašna)
- Vanilin šećer
- Kilogram glatkog brašna
- Korica limuna
- Prstohvat soli
- 80 grama maslaca
Pinca se radi u većini hrvatskih krajeva na način da se spremljeno tijesto oblikuje u pletenicu koja na 'glavi' ima postavljeno jaje. Ukusna, s grožđicama i zlaćane boje najradije je viđena na stolu u proljetno vrijeme.
Kvasac i žlicu šećera otopite u decilitru mlijeka te smjesu ostavite na toplom mjestu, sve dok kvasac ne fermentira. U brašno dodajte šećer, vanilin šećer, sol, kvasac, dva jaja, dva žumanjka, rastopljen maslac, sol, grožđice, rum i koricu limuna. Tijekom miješenja dodajte mlijeka koliko je potrebno da smjesa postane glatka, ali ne previše tvrda.
Ostavite tijesto kako bi se volumen udvostručio. Nakon što primijetite da je tijesto dovoljno 'naraslo' još ga jednom zamijesite. Od tijesta napravite deblje trake kojima ćete isplesti pletenicu. Vrh pletenice proširite i umetnite jedno cijelo jaje (s ljuskom).
Posudu u kojoj ćete pincu peći namažite maslacem, te je ostavite još 20 minuta na toplom mjestu. Nakon toga pecite tijesto u pećnici zagrijanoj na 160 stupnjeva 30-40 minuta. Nakon što je izvadite, premažite je bjelanjkom i pospite šećerom.
Istarske krafe
Sastojci za tijesto:
- 1/2 kg glatkog brašna
- 3 jaja
- 4 žlice šećera
- 1 vanilin šećer
- Mlijeko
- Prstohvat sitne soli
Krafe su božanstvena i neizbježna poslastica ili glavno jelo. Kako god okrenete, krafe možete poslužiti za svečanim stolom.
Krafe su se u Istri češće spravljale prijašnjih desetljeća. Zbog užurbanog života sve se manje pridaje vremena ovoj deliciji. Odlučite li se za ovo jelo zasigurno nećete pogriješiti, a vjerujte, vrijedi truda i vremena.
Izmiješajte sve sastojke za tijesto, osim mlijeka. Mijesite tijesto dok ne postane homogeno.
Sastojci za nadjev:
- 55 dag ribanog istarskog sira (možete izmiješati kravlji i ovčji)
- 10 dag grožđica (po želji)
- 2 žlice ruma
- 10 dag maslaca
- Limunova korica
- 1 vrećica vanilin šećera
- 4 cijela jaja
- Malo šećera
Kako biste postigli homogenost iskoristite mlijeko koje ste prethodno zgrijali, te ga dodajte u smjesu. Potom tijesto tanko razvaljajte. Sastojke za nadjev izmiješajte, a maslac dodajete zagrijan s malo toplog mlijeka.
Razvaljano tijesto izrežite na krugove. To ćete postići pomoću čaše okrenute naopako. Na površinu svakog kruga stavite žlicu nadjeva, preklopite i rubove potisnite vilicom.
Ovako spremljene krafe možete pržiti u ulju pa ih potom posuti šećerom te vam mogu poslužiti kao desert, ali ih možete servirati i kao glavno jelo. Ukoliko se odlučite na drugu varijantu, tada ih nećete pržiti, već ćete ih skuhati u slanoj vodi, a kao dodatak jelu možete spremiti fini gulaš od mesa, šparoga ili tartufa.