Jedna od novijih hit-dijeta, podrijetlom iz Amerike, Trosatna je dijeta ili “3-hour diet”. Njezin tvorac Jorge Cruise, američki trener fitnessa i priznati stručnjak za mršavljenje, svoj je jednostavan koncept najprije ukoričio, a potom i predstavio u popularnom “Oprah showu”, što mu je osiguralo milijune poklonika i svjetsku slavu. Osnovna je postavka ove dijete: nije bitno što se jede, nego u koje vrijeme. Cruise zagovara tezu da je nužno doručkovati sat vremena nakon ustajanja, a zatim, do kraja dana, jesti svaka tri sata. Trebalo bi, dakle, jesti tri glavna i tri manja (dva od 100 i jedan od 50 kalorija) obroka na dan. Zadnji mali obrok možete pojesti odmah nakon večere, no treba ga pojesti tri sata prije odlaska na počinak, naglašava Cruise.
Doručak, ručak i večera uključuju kombinaciju ugljikohidrata (kruh, tjestenina, riža), proteina (riba, perad, crveno meso, jogurt, jaja, nemasno mlijeko i sir), voća, povrća i masti. Kod glavnih je obroka također važno paziti na mjere - treba pojesti: voća i povrća visine tri poredana DVD-a, ugljikohidrata volumena Rubikove kocke, proteina veličine špila karata i masnoća koliko stane u čep plastične boce. Jedenje svaka tri sata ubrzava metabolizam i stabilizira šećer u krvi, čime se kontrolira apetit. S ovakvim rasporedom obroka također uspješno raste razina energije, povećava se mišićna masa, a smanjuju masne naslage, tvrdi Cruise. Uz dijetu, naravno, preporučuje i tjelesnu
aktivnost.
DIJETA BEZ ODRICANJA
U Trosatnoj je dijeti najvažnija količina porcija - uvijek su manje. Jedenje manjih porcija omogućuje uživanje u omiljenim jelima. Tako su ovdje na jelovniku i slastice i brza hrana. Kao preporuku za obrok iz McDonald’sa Cruise navodi cheeseburger i vrtnu salatu s nemasnim dresingom. “Dobar” je obrok u Subwayu mali senvič s puretinom, majonezom i salatom.
SAVJET:
Sandra Marić, dipl. nutricionist, Multipower, Atlantic Trade
Zanemarivanje doručka i neredovitost u obrocima česta je pogreška u svakodnevnoj prehrani. Nakon što preskočimo obrok, poslije nesvjesno jedemo veću količinu hrane nego što je potrebno. Zatim se javlja osjećaj nadutosti, žgaravica ili pospanost. Goleme količine hrane, koju naše tijelo ne uspijeva potrošiti u obliku energije, ono posprema u zalihe, koje pretvara u masnoće. Preskakanjem obroka naglo pada razina šećera, javlja se pad koncentracije, razdražljivost, umor (čak i drhtavica). Kako čestim obrocima organizmu ne dopuštamo da uđe u fazu izgladnjivanja, dokazano je da ovaj način prehrane ubrzava izmjenu tvari u organizmu i učinkovito potiče gubitak kilograma bez gubitka mišića. Dijeta je namijenjena i ljudima podložnim stvaranju sala oko trbuha. Važno je jedino kontrolirati veličine porcija. Dopušten je unos svih namirnica pa ovu prehranu preporučujem svim ljudima bez zdravstvenih tegoba.
MEĐUOBROCI
Od tri međuobroka, koje možete nositi sa sobom na posao, jutarnji i popodnevni trebaju imati 100, a onaj večernji 50 kalorija. Obroci od 100 kalorija: manja banana, dva nemasna keksa sa smokvama ili čašica nemasna jogurta. Obroci od 50 kalorija: jabuka, šaka grožđa, šest suhih marelica.
MALI OBROCI
Jedenjem manjih količina hrane svaka tri sata ubrzava se metabolizam i potiče redovita probava. Manji i češći obroci također smanjuju razinu hormona stresa te hormona koji pobuđuju apetit i potiču na prejedanje, pokazala su istraživanja kanadskih znanstvenika. Najbolje je uvijek jesti u što sličnije vrijeme.
Ivana Cesarec