Piše: Nika Borovac
Tein dulje održava tijelo budnim
Kofein i tanin iz listića čaja imaju stimulirajući učinak te nakon ispijanja podižu razinu energije u tijelu. Da bi se kofein potpuno apsorbirao, dovoljne su minuta ili dvije namakanja u vrućoj vodi. Takav se čaj preporučuje poslužiti ujutro, a u poslijepodnevnim satima bolje je ostaviti listiće da stoje nekoliko minuta dulje. Taninu, sastojku koji smiruje, treba više. Da bi se postiglo opuštajuće djelovanje, valja ga procijediti nakon četiri do osam minuta. Nakon ispijanja kave, kofein će brzo ući u organizam i djelovati kratko, a teinu (kofeinu iz čaja) trebat će dulje da počne djelovati, ali će i dulje održavati tijelo budnim. Tako energija neće naglo pasti, što se osjeća nakon prestanka djelovanja kofeina iz kave te je odlična alternativa za ljude koji imaju osjetljiv želudac ili problema sa tahikardijom (aritmijom srca).
Najznačajnija prednost čaja nad kavom je djelovanje protiv niza bolesti jer svakodnevim se ispijanjem smanjuje masnoća u krvi, ubrzava regeneracija kože, pospješuje rad srca i krvnih žila.
Čajevi koji ne nastaju obradom biljke čajevca - biljni, voćni ili njihove mješavine - također imaju blagotvorno djelovanje na organizam.
Kraljica među biljem je kadulja koja djeluje protuupalno i preporučuje se kod prehlade. Pročišćava dišne organe, liječi upaljeno grlo i osvježava dah. Kamilica i lipa imaju smirujuće djelovanje te pomažu protiv stresa. Prije “liječenja” biljnim čajevima najbolje se posavjetovati s liječnikom.
>>Čaj od mente djeluje umirujuće i jača živce te liječi nadraženost želuca i sve probavne tegobe, uključujući nadutost.
>>Čaj od koprive pomaže kod kožnih bolesti i akni te snižava šećer u krvi pa se preporučuje onima koji ga imaju previše.
>>Kamilica opušta, smiruje grčeve, pomaže protiv osipa. Stavlja se kao oblog na upaljene ili osjetljive oči.
>>Lipin čaj potiče znojenje pa se preporučuje kod povišene temperature, gripe i prehlade te se koristi kod upale grla i za ublažavanje kašlja.