- thinkstock
Pravo proljetno povrće uzgaja se još od vremena Egipćana, a nakon što ih se degradiralo u Srednjem vijeku, u 18. st. za vladavine Luja XIV njihova slava dolazi do vrhunca.
Danas se šparoge uzgajaju u većini zemelja svijeta, a one koje nalazimo na tržištu uglavnom su uzgojene na području mediteranskih zemalja.
Poznato je otprilike 300 vrsta, no samo ih je 20-ak jestivih, a beru između ožujka i svibnja, ponegdje čak i do srpnja.
- thinkstock
Zbog visokog sadržaja folne kiseline, šparoge predstavljaju idealnu proljetnu namirnicu ženama u reproduktivnom razdoblju, posebice onima koje razmišljaju o trudnoći. Naime, folna kiselina, vitamin iz B skupine, neophodna je za razvoj fetusa. 1 šalica šparoga sadrži oko 270 mcg.
- thinkstock
- thinkstock
Upravo zato je namirnica blagotvorna za zdravlje srca jer je visoka razina homocisteina prepoznata kao rizični čimbenik razvoja srčanih bolesti.
- thinkstock
Stimulativno djeluje kod povećanih umnih napora, ali se ne preporuča kod osoba koje su nervozne i koje pate od nesanice.
Šparoge sadrže inulin, vrsta ugljikohidrata koju ljudski organizam ne može probaviti, ali dobre bakterije probavnog trakta, mogu.
Dobro je znati:
Pri odabiru šparoga uvijek se odlučite za one koje nisu drvenaste i pripremajte ih dan-dva nakon što ste ih kupili ili ubrali.
Čuvajte ih u frižideru tako da dno šparoga bude zamotano u papir. Ukoliko ih želite čuvati duže vrijeme, trebate ih cijele staviti u kipuću vodu minutu do dvije, ohladiti na kuhinjskom papiru ili ubrusu, staviti u vrećicu i zamrznuti. Možete ih držati u zamrzivaču kao i svo povrće od osam do 12 mjeseci.
- thinkstock
Kod kuhanja imajte veču količinu od koje ste predvidjeli jer kuhanjem gube skoro polovinu mase.
- thinkstock
Šparoge prokuhajte nekoliko minuta u kipućoj slanoj vodi uz dodatak malo šećera i maslaca koji će umanjiti njihovu prirodnu gorčinu.
Uz tradicionalni recept s jajima, mogu se pripremati i kao salate, pečene, u kombinaciji s mesom, ribom, gljivama, rižom, tjesteninom te raznim umacima.
www.net.hr