Što nas u stvari hrani?
Ili, što hrani život u nama.
Dali ste si ikad postavili takvo pitanje?
Dali su to vitamini, minerali, bjelančevine, masti, ugljikohidrati, i tako dalje, da ne nabrajam, ili je to nešto finije, što se ne da secirati na sastavne dijelove?
Reći ću vam, to što održava i hrani život u nama, je energija. U najfinijem vidu, to je kozmička energija, ili prana. Bez obzira iz kojeg izvora ona došla, ona je ta koja je pogonska snaga svake naše stanice, i bez nje nema života. To je sveprisutna energija univerzuma, koja prožima svaki njegov dio, i pokretačka je snaga svega.
Do te energije, možemo doći na razne načine. Čovjeku je uvijek dana mogućnost izbora, i on je taj koji bira.
Da vidimo, kako to izgleda u praksi.
Prana je čista, ne transformirana energija.
Prva transformacija prane, dešava se, kad biljni svijet koristi pranu asimiliranjem iste iz atmosfere, sunčeve svjetlosti, i vode.
Druga transformacija prane nastaje, kad se biljojedi hrane biljkama, da bi iz njih asimilirali pranu.
Treća transformacija je, kad se mesožderi hrane mesom biljojeda.
Meso mesoždera, ili treća transformacija prane, jestiva je samo za strvinare, jer drugim životinjama i ljudima, to meso smrdi.
Koji se zaključak iz toga može donijeti??
Taj je, da što se više udaljavamo od samog izvora, to se više gubi na kvaliteti. To znači, najčišća i najkvalitetnija prehrana je kad se prana u svojoj najfinijoj i ne transformiranoj formi sprovodi u tijelo, i koristi. Za taj način «hranjenja», osposobila se velika manjina stanovnika ove planete, a postupak je poznat pod nazivom, «prana dijeta». Ti pojedinci, nisu ovisni o krutoj hrani, ni vodi, već energiju za sve životne funkcije dobivaju direktnom asimilacijom prane. Znanje o prelasku na takav način «hranjenja» dostupno je danas svima, kroz knjige Jashmuhen; «Život na prani», i drugih.
Drugi način je, «Solarna yoga», u kojem se praktikant tokom više mjeseci puni sa sunčevom energijom. U tom postupku prana se puni direktno iz sunčeve svijetlosti u naš mozak, a rezultat je ponovo da čovjek može živjeti bez uzimanja hrane.
Ljudi (i životinje) koji koriste u svojoj prehrani namirnice biljnog porijekla, koriste prvu transformaciju prane. Tu je kvaliteta i čistoća prane još uvijek na visokom stupnju, i takva je hrana dobra za fizičko i psihičko zdravlje.
Druga transformacija prane, ili meso biljojeda, spada u manje kvalitetan način prehrane, jer što se više udaljavamo od izvora, to je manja čistoća, i više je «neželjenih popratnih pojava». Takva hrana više nije idealna ni za fizičko ni za psihičko zdravlje. Zagađenja u njoj već su takva da mogu poremetiti zdravlje. Ovdje mi nije namjera da idem u detalje, već da vam na logičan način pokušam približiti razlike u energetskoj kvaliteti.
Treća transformacija, ili meso mesoždera, daje najmanje kvalitetan izvor energije, i prirodno je izbjegavan od većine životinjskih vrsta ovog planeta.
Ako razmislimo o gore iznesenom, sami možemo izvući zaključke o tome, kojem načinu prehrane, ili asimilaciji životne energije, da damo prednost.
Opet ponavljam, pred nama je mogućnost odabira. A kao inteligentna ljudska biča, bilo bi logično da izaberemo onaj način od kojeg ćemo imati najveću dobrobit. I sa kojim možemo živjeti kvalitetan život bez povređivanja drugih bića.
Vladimir