Što je dobro za vaš mozak?
Da bi punom parom radio mozgu treba sve: vitamini, oligoelementi, minerali, ali isto tako i šećer i mast.
Kad nam trebaju sredstva za poticanje pamćenja? Uvijek kad je naša pažnja pred izazovom: doba natječaja i ispita, intenzivna profesionalna aktivnost, umor ili iscrpljenost, kao i kod starijih osoba za osvježivanje pamćenja i koncentracije. Ali budimo jasni: nisu to čudesne pilule za slonovsko pamćenje. To su hranidbeni dodaci koji našoj sivoj tvari donose izvjesne mikro hranjive tvari od kojih se mozak razgali: vitamini iz grupe B, antioksidantni vitamini, esencijalne masne kiseline...
Znanstvenici su utvrdili da mozak troši oko 20 posto kisika i mikrohranidbenih sastojaka od unesene hrane. Vitamini B bitni su u sintezi neurotransmitera. Vitamini C i E - antioksidanti - štite moždane stanične stijenke, neurone.
Glukoza za stanice
Nema li mozak dovoljno mikrohranidbenih sastojaka opada pažnja, opažanje, koncentracija i pamćenje. Čak i kad se osoba pravilno hrani i jede dovoljne količine jetre, žitarica, pivskog kvasca (najbogatijeg izvora vitamina B), nikad nije sasvim izvjesno ne manjka li mu vitamina. Tu u igru ulaze razni hranidbeni dodaci.
Hranidbeni dodaci međutim nisu sve što mozak treba za rad. Da bi dobro funkcionirao tom gurmanskom organu potrebni su masti i šećer. Posebno višestruko nezasićene masne kiseline (riba, plodovi mora) koji daju tvari za gradnju staničnih ovojnica čime se omogućava prijenos informacija između neurona. Sadržaj glukoze u svim vrstama šećera, brzih i sporih, hrani stanice. Ne zna se sigurno služili li se mozak doista sa svim tim hranidbenim dodacima jer o tome nema dovoljno istraživanja. Ili oni ipak završe, neiskorišteni, u našoj mokraći...
I konačno, uz hranidbene dodatke važno je kako živite (zdrava prehrana, sport, relaksacija...) Znanost je došla do zaključka da ne gubimo pamćenje zbog starosti niti jednako tako ne oboljevamo od opasnih bolesti Alzheimer i Parkinson, nego do toga dolazi zato što mozak dovoljno ne koristimo. Točno isto kao što je i s fizičkom pokretljivošću: što se manje gibamo, to se više koče naši zglobovi i članci, a mišići atrofiraju. I pamćenje se kultivira!
Na jelovniku
· Lecitin iz soje : ekstrahiran iz zrna soje i povezan s grupom vitamina B, ovaj sastojak stimulira intelektualne kapacitete
· Jaja: Daju ovofosfolipide bogate višestruko nezasićenim masnim kiselinama. Sve što je masno je dobro za mozak.
· Orasi: zanimljivi plodovi u kojima su koncentrirani kao u moždanom koktelu svi potrebni sastojci: selenij, magnezij, vitamin B1, bjelančevine bogate aminokiselinama, natrij, fosfor, vitamin E, esencijalne masne kiseline.
· Riblja ikra: ovaj sastojak nije ništa drugo nego riblje sjeme bogato fosforom.
· Ginseng: ovaj korijen koji daje energiju povećava kapacitet koncentracije i pamćenja, potiče proizvodnju ribonukleinske kiseline, koja je bitna za razmjenu tvari i informacija između stanica.