Ministar zdravlja uz suglasnost ministra poljoprivrede donio je Pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o dodacima prehrani koji je stupio na snagu 1. veljače 2013. I ne bi nam sve bilo tako čudno da nam sami uzgajivači stevije nisu ukazali na činjenicu da se navednom pravilniku dodaje i prilog V koji sadrži i listu biljnih vrsta koje nisu dopuštene u dodacima prehrani, a na kojem su se našle i dvije biljke koju sada već često na našim tanjurima. Radi se o biljci Stevia rebaudiana poznata kao zelena stevija – prirodni zaslađivač i biljnoj vrsti Ipomoea spp. u koju spada i batat (lat. Ipomoea batatas).
Što ovaj Pravilnik znači za proizvođače, prodaju i konzumaciju istih proizvoda? Kako bismo dobili jasan i nedvosmislen odgovor, uputili smo isto pitanje Ministarstvu zdravlja. Kakva je sudbilna navedenih biljaka i konumacija istih, najbolje je da sačekamo odgovor od nadležnih institucija koji Zakone i Pravilnike i donose.
Odgovor Ministarstva zdravlja vezano za batat i steviju
Vezano na članak u kojem smo objavili da su se batat i stevija našli na listi zabranjenih dodataka hrani, a nastavno na koji smo poslali i upit na Ministarstvo zdravlja, dobili i smo i odgovor.
Prema informacijama koje smo dobili, Ministarstvo zdravlja nam je potvrdilo da sporni Pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o dodacima prehrani trebao bi tek biti donešen tijekom mjeseca veljače, a ne kako smo naveli da je već donešen. Činjenica je da je sporni Pravilnik još uvijek dostupan na internetu i da je uzbunio mnoge pobornike ovih dviju biljaka, ali i mnogih drugih koje su prepoznate na listi zabranjenog bilja.
Zbog silnih upita koje smo dobili tijekom dana i mi smo s nestrpljenjem čekali odgovor Ministarstva zdravlja koje je na naš upit o zabrani batata i stevije dalo svoj odgovor.
„Zbog usklađivanja dodataka prehrani s Pravilnikom o zdravstvenim tvrdnjama i EU propisima o novoj hrani, donošenje Pravilnika o dodacima prehrani očekuje se u veljači.
Zbog navedenog usklađivanja biljka Stevia koja se smatra novom hranom više se ne može koristiti u dodacima prehrani jer ista još uvijek nema odobrenje na razini EU, te je stoga svrstana na negativnu listu. Na negativnu listu uvrštene su i druge biljne vrste čija uporaba u dodacima prehrani nije dopuštena ili zbog toksičnosti ili zbog određenih sumnji i nedovoljne istraženosti njihove sigurnosti u primjeni.
Na taj način su i Ipomea vrste svrstane na negativnu listu jer većina njih je toksična, posebice u koncentriranim oblicima. Navedene liste ne odnose se na hranu koja se konzumira na uobičajeni način stoga dosadašnja uporaba batata (slatkog krumpira) ni na koji način nije sporna.
Dakle u budućnosti uporaba stevie kao biljke neće biti dopuštena dok ne dobije odobrenje na razini EU. Njezin uzgoj je i dalje dopušten u svrhu proizvodnje sladila steviolglikozida koji se posebnim postupkom dobiva iz stevie i od kraja 2011. godine uporaba takvog sladila (aditiva) dopuštena je na razini EU, a od sredine 2012. i u RH.“
Kako je navedeno u odgovoru „navedene liste ne odnose se na hranu koja se konzumira na uobičajeni način“, a teško nam je obrazložiti koji je to uobičajeni način konzumacije i što to znači da druge biljke kao što je stevija i što za nju znači „konzumacija na uobičajeni način“.
Nakon dobivenog odgovora postavili smo pitanje proizvođačima stevije kako oni tumače ovo objašnjenje i kakve posljedice ono ima za njih jer mnogi se bave upravo proizvodnjom zelenog praha stevije koje ima i zdravstvena svojstva za razliku od bijelog praha stevije koji je ekstrakt iz lista biljke.
Kako su nam naši proizvođači dali do znanja, ono što je problematično je da se naše domaće proizvođače zelene stevije dovodi u poziciju da svoj proizvod prodaju po neisplativo niskim cijenama prerađivačima koji već i onako bijelu steviju otkupljuju iz Kine. Ista se dakle ne može (ne smije) u Hrvatskoj prodavati kao gotov proizvod (list) u slobodnoj prodaji.
Kako će izgledati konačna verzija dotičnog Pravilnika, čini se da ostaje da sačekamo odluku Ministarstva zdravlja i objavu konačne verzije. Nadamo se da do tada nećemo presuditi i drugim biljkama koje su mnogi čitatelji prepoznali na listi. Za ostale biljke, također smo tražili pojašnjenje Ministarstva, a koje još čekamo.
Prenijeto sa EKO MREŽA org