list špinata mora bit deblji i mora pucat pod rukama. Unutrašnji listovi su na jako maloj (i skoro nikakvoj stapki)…a na vanjskim listovima je stapka nešto duža.
Uvijek mora imat korijen!...korijen je tamnocrvene boje (BORDO!)… (ima već mjesec dana da to ne mogu nać na tržnici)...što je korjen špinata tamniji...to je on izrastao na prirodniji način....vrlo jednostavno!
Špinat koji ću ja kupit izgleda kao ovaj na slici....samo su stapke vanjskog lista kraće bar za 2 cm, a list je isto kraći za 1-2 cm...malo tamniji, još deblji i malo zgužvaniji. Korjen je tamniji, a pri vrhu korjena je ova ljubičasta boja koja je ovdje na njegovom početku.
Ipak...ni ovaj baš nije za bacit! i kupit ću ga kad imam goste...jer je ovaj lakši za očistit :-))))
ako je list špinata „tanak“ …duguljast…lijepe svjetlozelene boje… taj špinat je kemijski tretiran da brzo izraste i možete skuhat i travu…isto vam je…nema od njega nikakve koristi
(ovaj špinat baš i nije za upotrebu u mojoj kući)
Popaj nam kaže da špinat daje snagu…inače je energetski jako siromašan pa s njim treba znat kako ga konzumirat da bi upotrijebili sve one njegove pozitivne strane…a ima ih puno
u njemu ima puno C vitamina (što znači da ga se može jest i sirovog), karotin, skoro sve grupe B vitamina …pa onda idu: kalij, kalcij, magnezij, natrij, željezo, bakar, cink…..itd itd.
zašto ovo pišem? da upozorim i na činjenicu da je špinat i nezdrav.
1. Naime, on ima sklonost da na sebe „skuplja“ nitrate koji oksidacijom (stajanjem) prelaze u nitrit. Zbog toga ga se NIKAD ne drži više od 3 dana…očišćenog u pokrivenoj tapperware posudi
2. U njegovim peteljkama ima mnogo oksalne kiseline koje ako miješamo s mlijekom dobijemo kalcijev oksalat koji organizam izlučuje – ZATO SE UVIJEK SPREMA S MLIJEKOM ZA MALU DJECU)
…eto …toliko o kemiji od profesora francuske poezije (što jesam…a ovo navodim samo kao činjenicu da mi ne uzmete za zlo ako sam nešto krivo napisala)
Iz svega se izvode svakodnevni zaključci za upotrebu špinata.
1. špinat se kupuje s korjenom koji se odreže nožem, i obvezno se u ostatku korjena napravi križić s nožem da se korijen skuha istovremeno s listom
2. i ukoliko ga kuhamo…to se radi u jako malo vode (jer mu voda zapravo i ne treba)…osobno kuham 1 kg špinat u 2-3 dcl slane vode. Ne treba ga kuhati više od 5 minita… (neki kod kuhanja kažu da vodu u kojoj se kuhao poslije dodaju u prilog koji spravljaju od špinata…jer je u njoj ostalo sve što je u špinatu zdravo…neki kažu da se voda obvezno baca….ja radim malo jedno …malo drugo)
najvažnije je da se u daljnjem kuhanju stavi bar malo mlijeka (0,5 dcl) kao začin
3. ako špinat jedemo sirov i na salatu, jako je važno da uklonimo sve stapke s njega (do lista)
4. NIKAD ne podgrijavat skuhan špinat! Ako Vam ga je ostalo od ručka, jedite ga hladnog.
Eto....to je otprilike ono što ja znam o špinatu....a sad da ćujem što vi znate!
...ah da...i ne dopuštam kopiranje :-)))