Orašasti plodovi su nutritivno vrlo vrijedne namirnice, a posljednjih ih se godina, zbog profila masnih kiselina, naziva adutom za zdravlje kardiovaskularnog sustava.. Naime, izvanredan su izvor nezasicenih masnih kiselina, sadrže uglavnom višestruko nezasicene ili omega - 3 masne kiseline, dakle one masti koje su poželjne u prehrani covjeka današnjice. Brojne studije koje su proucavale ulogu prehrane, odnosno sastojaka hrane na zdravlje covjeka, došle su do zakljucka da omega-3 masne kiseline zaštitno djeluju na zdravlje kardiovaskularnog sustava jer smajuju razinu «lošeg» LDL, a povecavaju razinu «dobroga» HDL kolesterola i ublažavaju upalne procese na arterijama. Sasvim sigurno, zdravlju kardiovaskularnog sustava, kao i probavnog, pogoduju i prehrambena vlakna sadržana u orašastim plodovima..
Konzumiranje orašastih plodova pridonsi jačanju zubi i kostiju, tako da nema potrebe za uzimanje dodatnih minerala.
Ostale nutritivne komponente koje orašasti plodovu sadrže u znacajnijim kolicinama ukljucuju: biljne proteine; minerale - magnezij, krom, cink i željezo te vitamine - E vitamin i vitamine B skupine.
Slijedi opis najpoznatijih i najprisutnijih orašastih plodova u našoj prehrani, ali i biljke koje inače uspjevaju na našem području.
Orah
U svojem sastavu imaju veliku kolicinu masti, te su stoga svojevrsne energetske bombe. Svakako valja istaknuti da su masti koje sadrže orasi uglavnom višestruko nezasicene ili omega - 3 masne kiseline, dakle radi se o onim mastima koje su poželjne u prehrani covjeka današnjice.
Dobar su izvor proteina, vitamina B1, B6, folata i vitamina E. Zeleni i nezreli orasi su bogati vitaminom C. U 25 g se nalazi 170 kcal.
Badem
Postoje dvije osnovne podvrste: gorki badem (koristi se u alternativnoj medicini) i slatki badem (koristi se za prehranu, posebno kod izrade kolača).
Od svih orašastih plodova bademi sadrže najveću količinu proteina. Bogati su mineralima, magnezijem, kalijem, fosforom i pogotovo kalcijem. Također su bogati monozasićenim masnim kiselinama koje pomažu kod sniženja razine kolesterola u krvi. Sadrže visoku količinu oleinske kiseline koja štiti od srčenih bolesti..
Lješnjak
Lješnjaci sadrže mnogo esencijalnih ulja i dobru mješavinu vitamina i minerala. Vitamin E je jedan od najzastupljenijih i on spriječava oksidaciju polinezasićenih masnih kiselina. Lješnjak je jedan od rijeđih orašastih plodva koji sadrži vitamin A, koji je prirodni antioksidans. Od vitamina B, najzastupljeniji su vitamin B5 i B6. Ova namirnica je izvrstan izvor minerala, kao što su mangan, selenij i cink.
Orašasti plodovi su teški za probavu i naš organizam treba puno energije za njihovu probavu, ponajviše zbog toga što imaju neaktivne enzime i protuenzime. Da bi aktivirali enzime trebamo ih namočiti u vodi 8-12h, potom baciti vodu, bacanjem vode bacamo i protuenzime koji su se iz kore ploda ispustili u vodi. Zatim ih možemo jesti, ili pripremiti na neki svoj način, ali bez kuhanja jer tada uništavamo enzime, minerale i vitamine.
Moj način pripreme koji sam iz prve smislio je jako ukusan, i može zamjeniti jutarnje obroke poput kašice i sl.
Navečer prije spavanja ostavim u vodi željenu količinu badema ili oraha (s lješnacima još nisam probao)
Ujutro nakon buđenja bacim vodu od oraha, te ih stavim u sjeckalicu, dodam željenu količinu vode i jednu veliku žlicu meda te sve skupa sa sjecakalicom izmiksam te nakon tog
pustim da odstoji još nekoliko sati do jutarnjeg doručka ili držim sa sobom u torbi kad idem negdje, tako kad ogladnem uvijek imam spreman energetski obrok pun vitamina, minerala, proteina i masti.