Prosena kaša
Postoje mnoge vrste prosa, no uobičajeno proso čije je ime i na drugim jezicima upravo "proso" (ruska riječ op. aut.), dolazi iz Egipta ili iz Arabije. Obilato se koristi u zemljama Dalekog Istoka, naročito u Kini i Indiji.
Proso je veoma zdrava žitarica, ne samo po bogatstvu svojih prehrambenih vrijednosti, nego i zato što je ono rijetka lužnata žitarica.
Bogato je magnezijem i željezom, što je naročito važno za anemične osobe.
Mineralni sastav prosa pozitivno utječe na rad nervnog sustava, a posebno mjesto u prehrani trebalo bi, zbog svog lužnatog svojstva, zauzimati kod ljudi koji boluju od artritisa. Osim toga, kod bolesnika koji piju antibiotike ili kod osoba s problemima probavnog trakta, pomaže pri regeneraciji crijevne flore.
U izvornom obliku proso je obavijeno veoma tvrdom vanjskom ovojnicom, koju treba oljuštiti prije uporabe, jer u takvom obliku proso mogu koristiti samo ptice zbog velikog postotka neprobavljive celuloze.
Na našem se tržištu može nabaviti i oljušteno proso.
Ova se žitarica može pripremati na mnogo načina. Može koristiti u obliku kaše za doručak ili kao osnova za mnoge zdrave i ukusne kreme i pudinge.
Proseno brašno se može koristiti uz druga brašna i za "vezivanje" jela umjesto bjelanjka, budući da sadrži u velikim količinama dobro topljiva vlakna koja tom brašnu daju odlično svojstvo vezivanja. Zato ga se može stavljati u kolačiće, vegetarijanske odreske i paštete, te u pečenja od mahunarka ili orašastih plodova.
Proso - zaboravljena žitarica
Prema nekim nalazima, ječam i proso koristili su se već u kamenom dobu, a pšenicu su obrađivali Egipćani još pre 7000 godina. Proso je jednogodišnja biljka izgledom vrlo slična kukuruzu, raste vrlo visoko i rađa malim uljušturenim semenkama. Iako ima podosta vrsta, uzgajaju se 4 glavne od kojih 40 % svetskog uzgoja za ljudsku ishranu čini sorta "pearl". Proso se pre konzumacije mora oljuštiti od vrlo tvrde i nevarljive ljuske i tada ono dobiva svoj prepoznatljivi izgled žutih kuglica s crnom tačkicom kojom je bilo povezano za stabljiku.
Proso je jedinstveno po svojoj vrlo kratkoj sezoni rasta. U idealnim uslovima, od sejanja pa do žetve zrele biljke proći će svega 65 dana, što je vrlo važna karakteristika za zemlje kojima treba puno hrane. Još jedna povoljna karakteristika u tom smislu je što proso vrlo lako uspeva na suvim i mineralno siromašnim tlima. Proso je visoko hranjiva, bezglutenska hrana slična heljdi i kinoi i vrlo varljiva. Jedna je od najmanje alergenih namirnica uopste, zagrejavajućeg karaktera te se preporučuje skoro svima bez ograničenja, posebno u hladnim i mokrim klimatskim uslovima.
Blagog je i lagano orašastog ukusa, sa sadržajem belančevina od skoro 15 %, bogat vitaminima B kompleksa, vlaknima i mineralnim materijama kao što su gvozdje, magnezijum, fosfor i kalijum.
Proso je karakteristično i po sadržaju tzv. goitrogenih materija, odnosno onih koje blago ograničavaju unos joda u tioridnu žlezdu - štitnjaču.
U jako velikim količinama takvi inhibitori unosa joda mogu pridoneti gušavosti te se smatra da postoji uzročno-posledična veza između učestalije pojave gušavosti kod siromašnih naroda koji često konzumiraju proso, iako je glavni uzročnik poremećaja prehrana siromašna na unosu samog joda.
Proso nikako nije jedina hrana takvih karakteristika, slične materije sadrže još i brokula, kupus, karfiol i neko drugo izuzetno hranjivo i zdravo povrće koje svakako treba često biti uključeno u ishranu.
Stoga se ljudima koji pate od gušavosti preporučuje da dnevno ne konzumiraju više od 3 serviranja namirnica s goitrogenim materijama.
Ostali u svojoj svakodnevnoj, raznolikoj ishrani svakako mogu i trebaju uključivati proso bez ikakve bojazni.
Pre kuvanja prosa savetuje se popržiti ga na suvoj tavi da bi zrna raspucala i lakše apsorbovala vodu.
Prženje do 3 minute koje razvija blagu orašastu aromu i takođe poboljšava konačni ukus jela.
Proso se kuva u trostrukoj količini vode oko pola sata, dok sva voda nije apsorbovana. Tada se makne s izvora topline i još 10-tak minuta ostavlja u pari.
Zrna će biti rastresenija ako su kuvana s manje vode, a vreme kuvanja će se smanjiti 5-10 minuta ako se proso prethodno namoči..
Ako je skladisteno na suvo i hladno mesto, proso se može čuvati i do 2 godine, no brašno treba iskoristiti ubrzo nakon mlevenja jer se neuobičajeno brzo kvari.
Prosena kaša sa sirom i suhim šljivama
Desert ili glavno jelo odlučite sami…
Autor: motion Osijek, Hrvatska
Sastojci za 4 osobe
1 čaša2 čaše30 dkg2 jž5 dkg5 dkg1/2 čž
prosa (2,5 dl) |
mlijeka |
sira |
meda |
maslaca |
suhih šljiva |
soli |
Priprema
Proso više puta oprati u hladnoj vodi pa staviti kuhati
u toliko vode da bude 2 cm iznad zrnja.
Kuhati 15 minuta pa ocijediti.
Zaliti proso s mlijekom, malo posoliti.
Kuhati na srednjoj vatri 25 minuta, dodati dobro
oprane i nasjeckane suhe šljive i med, prokuhati 5
minuta. Primiješati dobro ocijeđeni svježi sir namrvljen
u grudice i maslac. Maknuti s vatre. Lonac dobro
umotati debljim stolnjakom i tako ostaviti 30 – 40 minuta.
Poslužiti kao desert ili kao lakše glavno jelo (večera).
Posluživanje
Posuti sa naribanim prženim lješnjacima, dodati aromu vanilije ili cimeta, umjesto suhih šljiva grožđice, suhe marelice ili kombinacija ostaje vaš izbor.
Prosena kaša po podravski
Žitarice su nekada u Podravini značile “biti i ne biti”, a danas ih ponovno otkrivamo kao zdrave i praktične namirnice. Volite li intenzivniji okus, prosenoj kaši dodajte pancetu.
Sastojci za 4 osobe
300 g2 žlice90 g1 žličica2 češnjaZa posluživanje:90 g1 žlica
prosene kaše |
ulja |
luka |
Vegete |
češnjaka |
pancete |
ulja |
Priprema
- Na ulju popecite sitno nasjeckani luk, dodajte opranu kašu, pospite Vegetom i kuhajte uz podlijevanje vodom 15-ak minuta.
- Pred kraj kuhanja dodajte protisnuti češnjak.
- Pancetu kratko popecite na ulju.
Posluživanje
Kašu poslužite s popečenom pancetom.
Savjet
Ovo jelo možete poslužiti kao malo jelo uz zelenu salatu ili kao prilog uz pečenje.
mlečna prosena kaša
prosena kaša na mleku
preprosta, lahka jed iz stare slovenske kuhinje, ki jo ponudimo za zajtrk ali za malico
- 1,8 l mleka
- 180 g prosene kaše
- 30 g masla
- 5 žlic sladkorja
- ščepec soli
Porcija jedi vsebuje 219 kcal oziroma 911 kJ.200 gramov prosene kaše se nakuha na približno 750 gramov.
predpriprava
■ Mleko pristavimo in zavremo.
■ Proseno kašo preberemo, operemo in dobro odcedimo.
priprava
■ Odcejeno kašo stresemo v vrelo mleko. Vse skupaj posolimo, potem pa počasi kuhljamo 20 minut; kašo vmes večkrat premešamo; gl. opombe.
■ Kaši dodamo maslo in sladkor, nato jo premešamo ter kuhljamo še 5 minut.
serviranje
Mlečna prosena kaša je zdrava jed iz stare slovenske kuhinje, ki jo ponudimo za zajtrk ali za malico.
nadomestek
Beli sladkor, če je le mogoče, nadomeščamo z rjavim sladkorjem, medom ali javorovim sirupom. Gl. opozorila.
izboljšanje
gl. različice
nasveti
Kašo skuhamo na zob.
triki
Posodo, v kateri smo prismodili mleko, pristavimo z malo vode in z majhno glavico čebule. Zavremo in kuhamo nekaj minut.
različice
gl. mlečna prosena kaša s cimetom; mlečna prosena kaša s suhim sadjem; mlečna prosena kaša z rozinami; zapečena mlečna prosena kaša s slivami; zapečena mlečna prosena kaša z jabolki ipd.
ideje
■ Proso po krivici zanemarjamo, saj s proseno kašo pripravljamo številne okusne jedi, še posebej na mleku in z dodatkom (suhega) sadja ali zelenjave. Gl. prosena kaša.
■ gl. mlečna ajdova kaša; mlečna pšenična kaša
■ gl. mlečna ajdova juha z jurčki; narastek iz prosene kaše z malinovo omako.
opombe
■ (Mlečno) kašo so izvirno (brez mešanja) skuhali v krušni peči.
■ gl. okvirček
opozorila
■ Sterilizirano in homogenizirano mleko je termično in mehansko najbolj obdelano. Takšno naj bi bilo po pisanju nekaterih raziskovalcev nezdravo in eden glavnih krivcev za večino srčnih obolenj.
■ Beli sladkor (gl. nadomestek) uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
zdravilni učinki (domnevni)
■ Mleko uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Gl. tudi opozorila.
■ Proso vsebuje veliko ogljikovih hidratov, poleg tega pa tudi balastne snovi, beljakovine, nenasičene maščobne kisline, minerale (že z 10 grami prosa zadostimo dnevnim potrebam organizma) in vitamine (največ E in skupine B). V kitajski medicini z njim zdravijo hemeroide, sicer pa deluje tudi proti izpadanju las, izboljšuje kri in lajša želodčne težave.
■ gl. okvirček
zanimivosti
■ Krava s prozaičnim imenom N° 289 je dala za življenja zavidljivih 200.000 litrov mleka.
■ Proso (lat. Panicum), ki izvira iz Egipta, je najstarejša žitarica.
reki
■ Biti v kaši (v težavah); koga v kašo spraviti.
■ Drugim proso braniš, svojega vrabcem puščaš (za neprivoščljivega človeka).
viri
■ dopolnjen recept m lečna prosena kaša iz knjige Za otroke kuhajmo zdravo, 4. ponatis, Pavlič, Emilija, samozaložba, Koper 2007
■ številni različni viri
spletne povezave
■ spletni nakup knjige Za otroke kuhajmo zdravo
■ Pavlič, Emilija, Gurman
■ Zdrava prehrana (otrok), Gurman
■ Za otroke kuhajmo zdravo, Gurmanova ocena knjige