Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član Buntovnik

Upisao:

Buntovnik

OBJAVLJENO:

PROČITANO

1139

PUTA

OD 14.01.2018.

Prikrivanje istine

Prikrivanje istine
Brojni bivši zagovornici uključivanja soje u našu prehranu spremni su preispitati dokaze, i sad imaju hrabrosti priznati da su bili zavedeni lažnim tvrdnjama te nepotpunim i na krivotvorenim podacima temeljenim istraživanjima. Apsurdno, ali ovo je, čini se, još više učvrstilo slabije upućene zagovornike soje u nastojanju da još dublje zakopaju glavu u pijesak i nastave ignorirati stvarnost.

Prikrivanje istine

U ožujku 1999. Australsko-novozelandska uprava za prehranu objavila je do-kument intrigantnog naziva Procjena potencijalnih rizika za djecupovezanih s izlaga-njem hrani za bebe na bazi soje.

U odjeljku 3.1, Lista rizika, navode se neki potencijalni rizici:

Stimulacija tkiva osjetljivih na estrogen, neplodnost, otkloni u spolnom razvoju,
prerano spolno sazrijevanje

Poremećaji neonatalnog razvoja mozga

Promjene u funkcioniranju štitne žlijezde: reakcije imunološkog sustava

5.1.1. Izloženost kroz prehranu: izloženost razinama hormona koje su 240 puta više od onih u majčinom mlijeku

6.0. Procjena rizika: «Jasno je da fitoestrogeni predstavljaju potencijalnu opasnost za sve koji konzumiraju proizvode od soje.»

Među potpisnicima ovog dokumenta nalaze se i glavni toksikolog, dr. Luba Tomaska, zajedno s dr. Fionom Cumming (Australsko-novozelandska uprava za prehranu), dr. P. Tuohvem iz novozelandskog Ministarstva zdravstva te pet struč-njaka za sigurnost prehrane s australskih i novozelandskih fakulteta. Među refe-rencama koje je ovaj odbor proučio i na koje se pozvao nalazi se procjena Ame-ričkog saveznog državnog laboratorija iz 1999., Negativni utjecaj sojinih izoflavona na štitnjaču: izolacija, svojstva i mehanizatn djelovanja, koji je istražio medicinska izvješća o oštećenjima štitnjače u posljednjih pedeset godina i opisao kako do njih dolazi.

Posljednje izvješće odbora jasno i nedvosmisleno iznosi zaključak da je stavlja-nje soje u hranu za bebe potencijalno opasno.

Ipak, u svibnju 2002. ovo isto tijelo, Australsko-novozelandska uprava za prehra-nu, donijelo je dokument - koji je dalo na potpis svim ministrima zdravstva Austral-skih saveznih država i teritorija i Australskim i Novozelandskim saveznim ministrima zdravstva, postavljajući standarde za dječju hranu - u kojem nije bilo nikakvih aluzija ili spominjanja opasnosti koje je podrobno iznio njihov vlastiti stručni odbor u doku-mentu Procjena rizika.

Slijedeći preporuke Australsko-novozelandske uprave za prehranu svi ovi mi-nistri zdravstva, vjerojatno ne znajući ništa o potencijalnim opasnostima koje netko u upravi za prehranu nije smatrao dovoljno važnima da ih se spomene, potpisali su dokument. Rezultat toga je da dogovoreni Standard za sastav dječje hrane koja se prodaje u Australiji i Novom Zelandu sad odobrava stavljanje sastojaka koje je stručni odbor same Uprave (kao i mnogi drugi autoriteti) označio kao izuzetno štetne po zdravlje.

Ovakvo odobrenje direktno se kosi s australskim zakonima o sigurnosti hrane i načinima njezine pripreme, i izlaže našu djecu riziku trajnog poremećaja rada en-dokrinog sustava i neplodnosti.

Bezočnelaži

Uza sve to, situacija se još i pogoršava! Australski političari, primorani brigom saveznih država koje su počele postavljati pitanja o stavljanju soje u dječju hranu, zatražili su dodatne informacije od Australsko-novozelandske uprave za prehranu. Njihov odgovor je bio nevjerojatan - i predstavlja bezočnu laž:

«...u razdoblju od 30godina nema dokaza zapostojanje veze između izloženosti zdravih beba dječjoj hrani na bazi soje i nastanka bilo kakvih štetnih posljedica.»

Zar nije lijepo znati da su nam državna tijela zadužena za nadzor ovako iskrena i etična kad je u pitanju sigurnost zdravlja naše djece? I zašto je ovo tijelo spremno i dalje u potpunosti zanemarivati mišljenje ne samo svojih vlastitih kvalificiranih savjetnika, već i vrlo utjecajnog odbora britanskih vlasti, čije izvješće se navodi na posljednjoj stranici ovog poglavlja?

Ni Amerikanci ne prolaze ništa bolje po pitanju opravdanosti povjerenja u od vlasti odabrana nadzorna tijela. Njihova Uprava za kontrolu hrane i lijekova odobra-va zahtjeve proizvođača vezane uz proizvodnju hrane i lijekova. Ona na rješavanju ovih zahtjeva za odobravanje proizvoda i njihovog sastava upošljava znanstvenike i istraživače.

Međutim, kad joj to odgovara, Uprava očito nema nikakvih dvojbi oko ignori-ranja i izlaganja ruglu svojih vlastitih stručnjaka kako bi udovoljila proizvođačima. To se dogodilo dvojici znanstvenika zaposlenih u Upravi, prof. dr. sci. Daniel M. Sheehanu, voditelju Programa za estrogen u Odjelu za genetsku i reproduktivnu toksikologiju te prof. dr. sci. Daniel R. Doergeu, članu Odjela za biokemijsku toksi-kologiju. Godine 1998. oni su se usprotivili načinu na koji je Uprava riješila zahtjev vezan uz zdravlje kardiovaskularnog sustava kojeg je podnijela kompanija Protein Technologies International, nasljednica diva za proizvodnju soje DuPonta.

Poslije provjere zahtjeva i provođenja vlastitih testiranja, Sheehan i Doerge po-slali su dopis rukovodstvu Uprave žestoko se protiveći odobrenju zahtjeva koji se najvećim dijelom odnosio na navodno korisno djelovanje izofiavona na smanjenje razine kolesterola. Obojica stručnjaci u istraživanju estrogena, naveli su da bi umje-sto odobrenja primjerenije bilo upozorenje.

Odgovor Uprave predstavljao je presedan stoga što je kompaniji Protein Tech-nologies International dozvoljeno podnošenje novog zahtjeva u kojem su svi navodi koji se odnose na izofiavone zamijenjeni riječima «sojin protein» - potez koji se sra-motno kosi s propisima same Uprave, a rezultirao je odobrenjem zahtjeva. Uprava je, osim toga, zabranila Sheehanu i Doergeu da javno komentiraju ovaj slučaj.

Kad se radi o potpomaganju kriminalnih postupaka proizvođača soje u pasiv-nijem obliku, Uprava za kontrolu hrane i lijekova sad je postala toliko popustljiva da im je čak dozvolila «samoregulaciju». Proizvođaču ili prerađivaču se uz vrlo malo, ako i toliko, dokaza dozvoljava stavljanje oznake da se proizvod «općenito smatra sigurnim za upotrebu» (engl. «GRAS», Generally Regarded As Safe), naziv koji u stvari znači: «Ovo je u redu i neće vam naškoditi jer se dosad nitko na njega nije požalio». Samo u Americi? Da ne povjeruješ!

Mnogi od onih koji su se usudili govoriti i istupati protiv industrije i njezi-nih političkih zaštitnika, kao izravnu posljedicu svojih aktivnosti pretrpjeli su kako fizičke tako i financijske štete. Vrijedna časnog spomena priča je novozelandskog bračnog para, Valerie i Richarda Jamesa, koji su svoje živote posvetili razotkrivanju zala ove trgovačke rabote. Zahvaljujući ustrajnosti i hrabrosti ovog para pozornost svjetske javnosti skrenuta je na puno zataškanih istraživanja i dokaza, a meni i mno-gim drugima oni su veliki izvor nadahnuća, savjeta i informacija u zajedničkom nastojanju na širenju istine.

Iskustvo bračnogpara James

Za rad Jamesovih prvi sam put saznala iz članka objavljenog u časopisu Nexus. Kao uzgajivačima tropskih ptica, bračnom paru je u vezi genetskih učinaka soje prvi put zazvonilo na uzbunu kad su prešli na upotrebu hrane za ptice na bazi sojinih bjelančevina. Rezultati su bili zastrašujući: «...deformirani, zakržljali ili mrtvo izle-gli ptići i prerano ugibanje ženki, dok je čitava populacija u uzgajalištu neprekidno nazadovala u razvofu». Tada su shvatili da su mnogi simptomi od kojih pate njihove ptice slični simptomima od kojih su patila i njihova djeca dok su ih hranili dječjom hranom na bazi soje. Razumljivo, duboko uznemireni onim što je soja učinila nji-hovoj djeci i pticama, zatražili su pomoć toksikologa, prof. dr. sci. Mike Fitzpatricka čiji se rad pobliže spominje i u ovoj knjizi. Njih se troje udružilo da bi istražilo i raskrinkalo ono što su krupni biznis i vlasti odlučili sakriti.

Dok sam pripremala šesto izdanje ove knjige nazvala sam Valerie i Richarda u Whangarei na Novom Zelandu kako bih se predstavila i zamolila ih za uslugu. Želje-la sam u knjigu uvrstiti odlomak o reakciji industrije soje i novozelandskih vlasti na njihovu devetogodišnju bitku protiv dječje hrane na bazi soje. Richard je odgovorio: «Nemoguće je u jedan odlomak sažeti godine straha i neprekidnog osjećaja prijet-nje.». Zato su mi, umjesto toga, poslali ogroman fascikl natrpan svim najstrašnijim informacijama koje su u mene urezale osjećaj prijetnje koji me prati i danas.

Čak sam i sama, uz sve spoznaje koje imam o bliskim vezama između industrije i vlasti, ostala šokirana onim što sam pročitala. Jamesovi su mi poslali primjerak te-meljito provjerenih znanstvenih dokaza koje su podastrli vlastima. Taj je dokument toliko bremenit podacima o negativnom utjecaju soje da sam bila zapanjena da nisu uspjeli uvjeriti vlasti čak niti da razmotre problem. Poslali su mi i detaljne podatke o prijetnjama od strane industrije i vlasti, lažima državnih dužnosnika koji su štitili - i još uvijek štite - industriju soje, te detalje o uništenim karijerama, ukinutim sub-vencijama i cenzuri, ili neobjavljivanju rezultata istraživanja od kojih se diže kosa na glavi.

Pritisak na jednog od znanstvenika s kojim su surađivali bio je toliko ogroman da je njegov asistent doživio živčani slom i morao otići iz zemlje. Ipak, novozelan-dske vlasti su bile, i još su uvijek spremne, po svaku cijenu zaštiti industriju soje i njezine godišnje profite od nekoliko milijardi dolara. Čak je i njihov savezni mini-star zdravstva stao u obranu ubojica malih beba!

Prijetnje i stidske tužbe

Obzirom na to da su prepoznati kao ozbiljna prijetnja stalnoj dominaciji pro sojinog lobija, Jamesovi su bili izloženi svim vrstama prijetnji, osobnim napadima i sudskim tužbama. Njihove su vlastite vlasti proizvođačima soje doslovce dozvolile da upotrijebe usluge od države financirane organizacije Pravna pomoć da bi tužili Jamesove zbog iznošenja istine o njihovom proizvodu! Jamesovi su, dakako, sami morali platiti svoju slabašnu pravnu obranu. Unatoč tomu, i uz sve veću podršku javnosti, Jamesovi pripremaju zajedničku tužbu protiv kompanije Monsanto i osta-lih u ime tisuća onih čije zdravlje trpi posljedice ubojite grahorice.

Posjetite web-stranicu dr. Fitzpatricka www.soyonlineservice.co.nz i uz cijelu hrpu vjerodostojnih dokaza o protuzakonitom postupanju multinacionalnih kom-panija koje su on i Jamesovi prikupili, imat ćete priliku vidjeti i koliko su daleko njihovi klevetnici spremni ići u svojim nastojanjima da ih diskreditiraju. Ovaj hrabri par javno je izvrgnut blaćenju zbog pokušaja da spasi milijune malih beba od štet-nih učinaka dječje hrane na bazi soje! Trebalo bi im se zahvaliti, umjesto što im se prijeti i tuži sudu. Ovo nije samo žalosno, ovo je nečuveno!

S obzirom na to da uživaju podršku državnih vlasti, čovjek bi mogao zaključiti da ne postoji način da pošteni ljudi pobijede protiv multinacionalnih kompanija.

Istina će izaći na vidjelo

No, možda ipak ima nade. Sporo, i unatoč moći osobnih interesa te samodovolj-nosti i laissez-faire stavu državnih vlasti, istina ipak počinje izlaziti na vidjelo. Bri-tanske vlasti razmišljaju o ograničavanju prodaje dječje hrane na bazi soje, a Ame-rički kongres sad ozbiljno razmatra cijeli niz pritužbi i sudskih tužbi pokrenutih protiv Monsanta u ime milijuna Amerikanaca čiji životi su uništeni zbog pohlepe ove korporacija i njezinog legaliziranog poticanja upotrebe pripravaka od soje. Za to je najvećim dijelom zaslužna fondacija Weston A. Price, dobrotvorna organizacija iz Washingtona koja štiti javne interese i koja je pokrenula odlučnu političku kam-panju, lobirajući u odborima Kongresa.

Brojni bivši zagovornici uključivanja soje u našu prehranu spremni su preispitati dokaze, i sad imaju hrabrosti priznati da su bili zavedeni lažnim tvrdnjama te nepotpunim i na krivotvorenim podacima temeljenim istraživanjima. Apsurdno, ali ovo je, čini se, još više učvrstilo slabije upućene zagovornike soje u nastojanju da još dublje zakopaju glavu u pijesak i nastave ignorirati stvarnost.

Vrijedi razmisliti i o riječima mr. sci. Joyce Gross, reg. djet, američke bolničke djetetičarke koja je i sama jela soju, preporučala ju prijateljima, te njezino uzimanje prepisivala pacijentima. Slijedi nekoliko navoda iz njezina pisma čije objavljivanje mi je ljubazno odobrila (tekst ciielog pisma možete pročitati na mojoj web-strani-ci):

«Neki odvasmožda se sjećaju dasamprošle godine zajedno sa svim ostalim medicin-skim stručnjacima zagovarala upotrebu soie zbog njezinili korisnih učinaka. Uzimala sam soju zbog njezinih fitoestrogenskiJi svojstava kako bih ublažila simptome menopauze. Ništa ne sumnjajući, bila sam nasamarena kao i velik broj drugili potrošača.

Dobila sam Hashimotovu bolest, odnosno, akutni Hashimotov tiroiditis, akutnu au-toimunu bolest koja pogađa štitnu žlijezdu. (Ovo zapravo znači da moja štitnjača napada samu sebe, i da više ne može stvarati hormone). Prvi simptomi koje sam primijetila bili su jaki bolovi u zglobovima, posebno ručnim, nagli trzaji prstiju, sindrom karpalnog tunela, veliki dobitakna težini (za 3-4 tjedna udebljala sam se oko 11 kilograma)...»

Opisavši kako je, nakon što liječnik kojem je otišla u prvi tren nije prepoznao o čemu se radi, samostalno ispitala i provela dijagnostiku svog stanja, te shvativši što ga je uzrokovalo, Jovce je prijateljima rekla sljedeće:

«...u međuvremenu sam otkrila da može proći i osam godina do dijagnosticiranja Hashimotovog tiroiditisa (antitijela na ovu bolest ne stvaramo preko noći)...

Industrija soje u ovoj zemlji vrijedi nekoliko milijardi dolara i zato to pokušavaju za-taškati iako u Upravi za kontrolu hrane i lijekova ima liječnika koji su napismeno iznijeli svoje mišljenje o opasnostima soje.

Uz toliko velik broj proiz\'oda koji sadrže soju i neprekidno «reklamiranje» njezinih ogromnih korisnih učinaka sve će više žena početi patiti od hipotiroiditisa. Trenutačno kao stručnjakinja za prehranu radim na liječenju depresije, bipolarnog poremećaja i pro-blema zloupotrebe droga.

Ne mogu vam opisati koliko mnogo žena koje su hospitalizirane zbog depresije pati i od hipotiroiditisa do točke da sad liječnici automatski kod njih prvo provjeravaju razinu hormona TSH prije negoli psihijatri uopće počnu s prepisivanjem lijekova. Da prošlog kolovoza nisam bila tako odlučna oko preuzimanja brige za vlastito zdravlje, vrlo sam lako mogla završiti kao pacijentica bolnice u kojoj radim.»

Kad bi samo i drugi utjecajni zdravstveni stručnjaci bili hrabri i iskreni poput Jovce.

Potrošači, budite na oprezu

Kao zaključak, s vama bih željela podijeliti istinitu priču koja pokazuje koliko su daleko članovi prosojinog lobija spremni ići u varanju potrošača u vezi navod-nih korisnih učinaka njihovih proizvoda. U Australiji i Novom Zelandu Kompanija za proizvodnju zdrave hrane Sanitarium (komercijalna jedinica Adventističke crkve sedmog dana, oslobođena plaćanja poreza) proizvodi cijeli niz proizvoda koji sadrže soju, a za sve njih Sanitarium tvrdi da imaju pozitivan zdravstveni učinak.

Godine 1998. novozelandska Trgovačka komisija pokrenula je postupak protiv Sanitariuma zbog objavljivanja preko 150 reklama s lažnim tvrdnjama o njihovu so-jinu mlijeku So Good u kojima se iznose razne neutemeljene tvrdnje u vezi njegovih zdravstvenih učinaka. Postupak je riješen izvansudskom nagodbom nakon što je Sanitarium potpisao da pristaje na zahtjeve Komisije i obavezao se da neće ponoviti navedene tvrdnje.

Zatim je 1999. Sanitarium osnovao i financirao Međunarodni savjetodavni odbor za soju službenog prizvuka koji je u svibnju poslao Sue Radd i ostale na Novi Zeland kako bi reklamirali proizvode Sanitariuma (gospođa Radd je australska nutricionistki-nja čiji novinski članci, knjige i javni nastupi bez iznimke promiču «dobrobiti» soje).

U kulinarskom programu novozelandske televizijske emisije Dobro jutro gos-pođa Radd je, deklarirajući se kao «gostujući ekspert nutricionist», gorljivo iznosila navodne korisne učinke konzumacije soje. Za to vrijeme u kadru su se isticali nat-pisi So Good.

Slijede doslovni citati objavljene odluke Novozelandskog državnog ureda za televizijske i radijske standarde kao odgovor na pritužbe na ovaj program:

«Rečeno je da među korisne učinke konzumiranja soje spadaju smanjenje bro-ja srčanih bolesti, poboljšanje reproduktivnog zdravlja, smanjenje broja oboljelih od osteoporoze i ublažavanje simptoma menopauze... Iz prikupljenih materijala vidljivo je da je nutricionistkinja izravno povezana s reklamiranjem Sanitariuma, proizvođača sojinog mlijeka «So Good»... Ako neki stručnjak direktno radi na pro-micanju određenog proizvoda, to je potrebno jasno naglasiti... Ovo tijelo zaključuje da su urednici emisije, propustivši iznijeti ovu činjenicu u programu u kojem je navodno «nezavisna» nutricionistkinja pozitivno govorila o proizvodu «So Good», prekršili uvjete Standarda navedene u odjeljku G.l koji zahtijevaju istinitost i toč-nost u iznošenju činjenica.

Ovo tijelo smatra da bi urednici emisije, kad se iznose tvrdnje o korisnim zdrav-stvenim učincima sastojaka koji su sami po sebi predmet polemika, barem trebali otvoreno reći da u vezi toga postoje različita mišljenja... Ovo tijelo zaključuje da urednici programa nisu uložili niti minimalni trud da bi istaknuli kako među struč-njacima postoji značajno neslaganje oko navodnih korisnih zdravstvenih učinaka soje. Kako ove različite kritike uopće nisu spomenute, niti se o njima razgovaralo, ovo tijelo zaključuje da program nije zadržao nepristranost i uravnoteženost prika-za, te je time prekršio odredbe Standarda (G6).»

Dana 23. kolovoza 2002. Sue Radd i ja bile smo gošće emisije Dobrojutro Kanala 7 australske televizije gdje se ona ponovno deklarirala kao glasnogovornica Među-narodnog savjetodavnog odbora za soju. Voditelji su ušutkali moje pokušaje da razja-snim njezinu stvarnu poziciju i citiram prethodno iznesene zaključke, a «nezavisni ekspert», gospođa Radd odlučno je zanijekala da ima bilo kakvih formalnih veza sa Sanitariumom.

Slijedi još. Sanitarium priznaje da je «sazivač» Australskog savjetodavnog vijeća za prehranu, još jednog navodno nezavisnog javnog savjetodavnog tijela za pitanja prehrane, a na web-stranici samog Sanitariuma piše: «Godine 1987. Sanitarium je osnovao Službu za prehrambene savjete da bi omogućio društvu dobivanje pouzda-nih i lako razumljivih informacija u vezi prehrane.»

Toliko o svim tim «nezavisnim» istraživanjima i savjetima (i ne zaboravite da je mnogo njihovih «zdravih» proizvoda začinjeno još i umjetnim sladilima).

Napokon zakonske mjere!

Dok vlasti u Australiji i na Novom Zelandu nastavljaju žmiriti na dokazane opasnosti od dječje hrane na bazi soje, iz Velike Britanije stiže članak James Meiklea objavljen u Jhe Guardianu od 8. veljače 2003.:

Vladini znanstveni savjetnici dovode u pitanje sigurnost upotrebe mlijeka za novoro-đenčad na bazi soje, predlažući mjere koje bi mogle rezultirati mogućnošću uzimanja ovog proizvoda jedino na liječnički recept.

Oni strahuju da bi uzimanje ovih proizvoda tijekom prvth nekoliko mjeseci života moglo utjecati na seksualni razvoj i plodnost djece u odrasloj dobi.

Savjetnici kažu kako postoje «jasni dokazi» o potencijalnom riziku od uzimanja ovih proizvoda, te da nema nikakvih dokaza o njihovoj korisnosti za zdravlje. Za njima nema niti medicinske potrebe, kažu oni, jer se novorođenčadi alergičnoj na bjelančevine iz kravljeg mli-jeka mogu prepisati druge vrste terapije.

Članovi Znanstvenog savjetodavnog odbora za prehranu vjeruju kako su rezultati istra-živanja koja ukazuju na postojanje itetnih učinaka na seksualni razvoj ženki majmuna i «izu-zetne probleme» s menstruacijom kod žena koje su prije rnnogo godina bile hranjene dječjom hranom na bazi soje dovoljni za «ozbiijnu zabrinutost».

Vlasti već i službeno odvraćaju roditelje od upotrebe dječje hrane koja sadrži soju, a maj-čino mlijeko se> u odnosu na sojino, smatra mnogo boljim izvorom hranjivih tvari za bebe. Ali posljednja upozorenja oko sigurnosti ovih proizvoda idu mnogo dalje od prethodnih.

Stroži stav prema sojinom mlijeku za male bebe dolazi kao dio puno šireg raspona doka-za o zdravstvenim rizicima i korisnim učincima kemijskih tvari koje se naziva fitoestrogenima. Ovi spojevi, koji sadrže estrogen koji se prirodno javlja u nekim vrstama hrane poput soje, u tijelu mogu djelovati poput pravLh hormona ili narušiti njihovti ravnotežu.

Završna riječ

One koji se pitaju je li organski uzgojena soja sigurna za upotrebu samo mogu upitati: «Biste li jeli organski arsen?».

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U PROSINCU...

PROSINAC...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas je tužan dan. Molimo dragog Boga da se to više nikada ne dogodi. Anđele spavaj u miru. Roditeljima Bože daj snage da ovo izdrže. Iskrena sučut.!

    21.12.2024. 08:11h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, želim vam lijep i radostan dan. Neka vas svako zlo zaobiđe i neka vas prati samo sreća i ljubav. Lp

    12.12.2024. 06:42h
  • Član bglavacbglavac

    Dragim mališanima želim puno darova u čizmicama!

    06.12.2024. 08:39h
  • Član bglavacbglavac

    Lijep pozdrav Edin. Drago mi je da si svratio .

    30.11.2024. 18:08h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Hvala Bglavac, također.

    30.11.2024. 15:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam lijep i sretan vikend. Lp

    30.11.2024. 07:56h
  • Član bglavacbglavac

    dragi magicusi, danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Učinimo sve da ih zaštitimo i nasilje već jednom prestane. Lp

    25.11.2024. 08:13h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Zabranjena hrana