Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
637
OD 14.01.2018.PUTA
Prehrana u ljetnim mjesecima
Najprimjerenija nadoknada navedenih nutritivnih tvari može se ostvariti konzumiranjem namirnica s povećanim udijelom vode i dostatnim unosom tekućine.
Organizam se, kako bi se oslobodio topline, u povećanoj mjeri počinje znojiti čime se gube znatne količine vode i soli. Isparavanjem znoja s površine kože, tijelo se hladi. Takvo isparavanje, međutim, biti će otežano u trenucima visoke vlažnosti zraka, pa može doći do pregrijavanja organizma, a time i do moguće pojave toplotnog udara, niskog krvnog tlaka, dehidracije. Međutim, sva ova stanja moguće je spriječiti. Jedna od glavnih preventivnih mjera je dostatan unos tekućine.
Zbog povećanog znojenja, naglasak u "ljetnoj prehrani" je povećan unosu tekućine. Tekućina koju organizam gubi putem znoja nije sačinjena samo od čiste vode, nego se u njoj se nalaze i velike količine soli, pojedini vitamini (najčešće vitamin C), toksini, ... Kako bi se nadoknadio gubitak tih nutrijenata potrebno je konstantno nadoknađivat gubitak.
Što piti i koliko puno?
Naravno, najvažnija tekućina koju treba piti je obična voda. Tijekom visokih temperatura zraka odrasla, zdrava osoba trebala bi u organizam unijeti oko 8-10 čaša (1 čaša = 2 dl) vode na dan. U slučaju da ste fizički aktivni, ovoj količini potrebno je dodati od 1-3 čaše za svaki sat aktivnosti. Ukoliko baš i ne preferirate običnu vodu, mlijeko i voćni sokovi odlična su opcija jer će uz vodu organizmu osigurati i druge potrebne nutrijente koji se također gube znojenjem tijela. Takozvana sportska pića i razne mineralne vode također su za preporuku. Ako imate više od 65 godina nemojte se oslanjati samo na osjećaj žeđi jer vaš organizam vjerojatno ima smanjen učinak termolregulacije. Zato osobe starije dobi trebaju piti "na silu". Ipak, neka pića i napitke je tijekom visokih temperatura zraka potrebno izbjegavati. Kofeinski napitci i alkoholna pića djeluju kao diuretici čime uzrokuju dodatan gubitak tekućine, pa ih je stoga potrebno ograničiti i/ili uz njih uzimati dodatne količine prije navedenih napitaka.
Hrana kao izvor tekućine?
Osim vode i ostalih napitaka, namirnice također omogućuju iznenađujuću količinsku nadoknadu tekućine. Ovo se posebno odnosi na sezonsko voće i povrće. Razne vrste i sorte voća i povrća sadrže i različite udjele vode, mi vam prilažemo samo neke od njih.
NAMIRNICA % VODE
zelena salata 95
lubenica 92
brokula 91
grejp 91
mrkva 87
jabuka 84
rajčica 71
tuna (konzervirana, bez ulja) 70
riža (kuhana) 69
tjestenina (kuhana) 66
piletuna 60
Koliko je hladno zaista dobro?
Općenito, hladna osvježavajuća pića za vrijeme ljetnih mjeseci mogu pomoći pri smanjenju tjelesne temperature. Ali potrebno je naglasiti da napitci i namirnice pri konzumaciji u takvim uvjetima ne smiju biti suviše hladni. Hladni napitci uzrokuju lagano, kratkotrajno hlađenje prvenstveno gornjeg djela probavnog sustava, ali imaju minimalno djelovanje na ukupno smanjenje tjelesne temperature jer je apsorpcija takvih tekućina, u odnosu na umjereno hladne, manja. Razlog tome je što hladna tekućina unesena u organizam brzo preuzima temperaturu tijela. Zbog navedenog se preporuča da namirnice i napitci ne budu suviše hladni (ne ispod 50C).
Dakle uz ostale mjere (izbjegavanje sunca u podnevnim satima, lagana odjeća, lagana fizička aktivnost,...) za prevenciju mogućih nedaća uzrokovanih ljetnim temperaturama svakako obratite pažnju i na prehranu.