ISTINE I ZABLUDE
Piše: Tanja Rudež
Imala sam bolove u ramenima i onda sam počela piti napitak Mona Vie. Za desetak dana bolovi su prestali, a za otprilike mjesec dana riješila sam se i bubrežnih kamenaca - rekla je Beth Spivey iz grada Augusta u Georgiji.
Iako boca Mona Vie stoji čak 45 dolara, mnogi su Amerikanci poput Beth fascinirani tim pićem koje se sastoji od čak 19 vrsta egzotičnog voća, među kojima dominira acai. Famozni acai, bobičasto voće iz amazonske prašume, posljednjih je godina zvijezda na američkom tržištu superhrane. Ljubičaste bobice acaija sadrže vrlo malo šećera, a njihov okus mnogi opisuju kao kombinaciju vina i čokolade. Može li itko na svijetu i zamisliti primamljivije voće?
Obožavam acai jer obiluje kvalitetnim bjelančevinama, zdravim masnoćama, moćnim antioksidansima. To su bobice naprosto čudesne - ustvrdio je u “Oprah Winifrey Show” dr. Nicolas Perricone, poznati američki liječnik koji je napisao desetke knjiga o utjecaju hrane na ljepotu, zdravlje i dugovječnost. Perricone, na čijoj je listi superhrane acai na prvome mjestu, jedan je od najzaslužnijih za promidžbu egzotičnoga amazonskog voća koje je među brazilskim seljacima popularno već stotinama godina, ali je na Zapadu bilo poznato malom broju ljudi.
Kada sam 1996. godine došao u Brazil, acai se mogao nabaviti na samo nekoliko mjesta. Danas ga, samo u Riju, možete dobiti u više od 5000 kafića - izjavio je za New York Times Travis Baumgardner, predstavnik kalifornijske tvrtke Sambazon koja acai kupuje od brazilskih seljaka.
Što o ljekovitosti tog čudesnog voća i superhrani općenito misle naši stručnjaci? O tome smo porazgovarali sa mr. Zvonimirom Šatalićem, asistentom na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu.
- U znanstvenoj teminologiji superhrana se praktički ne spominje, osim u kontekstu čokolade i raznih energetskih pločica za sportaše koje su krcate energijom, ali nemaju vitamine i mineralne tvari. No, u medijima pod terminom superhrana misli se prije svega na egzotično supervoće o čijim se učincima na zdravlje često i pretjeruje - rekao je Zvonimir Šatalić.
- Acai bobice su veliki hit posljednjih godina. Rastu na palmama u amazonskoj prašumi. Bobice su jako osjetljive i odmah nakon njihova branja treba ih na neki način konzervirati sušenjem. Stoga se acai najčeće na tržištu prodaje sušen, kao napitak ili kao dodatak prehrani - pojasnio je mr. Šatalić, naglasivši da je glavna vrijednost acaija što sadrži brojne antioksidanse i zaštitne fitokemikalije.
Acai je odnedavno i predmet znanstvenih istraživanja, a posljednjih je mjeseci objavljeno nekoliko studija koje potvrđuju izvanredno blagotvorno djelovanje ljubičastih bobica. Jedna od njih jest studija američkih znanstvenika Susannne i Steve Talcota koji su, među prvima, još 2001. godine počeli istraživati acai.
Prva istraživanja supružnika Talcott pokazala su da bobice acaija sadrže antioksidanse te niz hranjivih sastojaka i bjelančevina, a oni su u listopadu ove godine u časopisu Journal Of Agricultural and Food Chemistry objavili studiju koja pokazuje da ljudsko tijelo uspješno apsorbira antioksidanse iz bobica acaija. Također, supružnici Talcott već su ranije ukazivali na to da bi acai mogao imati snažno antitumorsko djelovanje, što je posljednjih godina pokazalo nekoliko studija. Primjerice, njemački su istraživači nedavno pokazali da ljubičaste bobice zaustavljaju napredak leukemije. No, prava istraživanja tek slijede.
- Nema sumnje da je acai jako blagotvoran i bilo bi dobro da je dostupan i kod nas. No, ne trebamo zanemarivati svježe i sušeno voće koje nam je dostupno pa može poslužiti umjesto skupog i nedostupnog acaija. Naime, sve bobičasto voće bogato je antioksidansima i vitaminima pa preporučujem borovnice, brusnice ili šipak. Također, konzumirate li svakoga dana pola kilograma mandarina, količina antioksidansa u tijelu značajno će se povećati - zaključio je Zvonimir Šatalić.
Superhrana po izboru dr. Pericconea - acai bobice bogate antioksidansima s protutumorskim djelovanjem - češnjak, luk i poriluk smanjuju krvni tlak i razinu kolesterola - ječam snižava kolesterol i štiti od raka - mahunarke se preporučuju dijabetičarima, imaju malo masnoća, bogate su složenim ugljikohidratima - heljda stabilizira razine šećera u krvi - mlade posve zelene vlati pšenice i ječma pomažu jetri da se brani od toksičnih tvari - čili paprika sadrži kapsaicin koji ima antimikrobno djelovanje - orašasti plodovi važni su zbog kvalitete masnih kiselina - klice, a posebno klice brokule, imaju jako antikancerogeno djelovanje - jogurt i kefir sadržavaju probiotike koji štite od tumora gastrointestinalnog trakta. |