GASTRO - FUNTANJANSKI BRUDET
Često sam, sve dok nisam dobila stalnu adresu u mjestu uz more, mislila da je brudet vrlo skup i kompliciran pa ga stoga nisam pripremala ukućanima. Počastili bismo se, istina rijetko, u gostima ili pak u restoranu. No, uz ostale čari, život u ribarskom selu ima i tu prednost da ti susjed ponudi višak ribe s kojim ne zna što će, a tebi odlično dođe iz više razloga - taman si mozgao što bi sutra za ručak, riba je svježa i divlja, što znači da je s pravoga mora, a ne iz gojilišta, i na koncu - besplatna. Košta tek osmijeh i stisak ruke, što je osnova dobrosusjedskih odnosa.
Za pripremiti brudet potrebno je više vrsta ribe, može koja školjka, rak, kanoća i slično. Na ribarnicama se može kupiti već pripremljena riba za brudet po sasvim pristojnim cijenama, stoga predlažem da počastite svoju obitelj dobrim i nesvakidašnjim ručkom. Ako živite uz more, nešto - poput priljepaka i rakova - možete i sami uloviti. Brudet, kao i svako drugo šugo, ima svoja pravila, obična i jednostavna. Osim čišćenja ribe, koje je možda problematično onima koji se ne snalaze s ribama (na ribarnicama ih obično čiste prodavači), priprema nije komplicirana.
Za obiteljski ručak, recimo za 6 osoba, kako to radi Tea Oplanić iz Funtane, potrebno je oko tri kilograma različite sezonske ribe, koja školjka, kilogram kapule, nekoliko česana češnjaka, malo više od pola litre šalše ili pelata, tri decilitra maslinovog ulja, dva dl bijelog vina (ili pola dl vinskog octa odnosno limuna), malo peršina.
U padelu se najprije stavi pola maslinovog ulja i pirja malo posoljena kapula dok se ne počne raspadati, dodaju se na komadiće nasjeckane sipe dok ne omekšaju (oko pola sata). Zatim se dolije šalša i pusti da zakuha te se stavi očišćenu ribu, manju čitavu, veće u komadima, nekoliko kanoća, jednog raka, škarpinu, kokota (peteh), pa jedan špic, list (švoj), čaču i psa (ovisno o sezoni, može i druga riba). Prelije se ostatkom šalše (mogu i pelati) i maslinovim uljem, doda se vino, nasjeckan peršin i češnjak. Pusti se da lagano zakuha, no ne smije se miješati već se lagano protrese padelu, doda se papra i kuha najviše pola sata.
Brudet se obično jede s palentom, no ukoliko niste ljubitelj, možete pripremiti domaću tjesteninu, lazanje (široke rezance) koji će također dobro ići uz brudet. Kao prilog može i broskva s krumpirima na padelu. Brudet je dobar i stoga što će obiteljsko druženje u blagovaonici proteći neuobičajeno - zbog grickanja i sisanja krljušti kanoća i kliješta rakova te školjki (dobro će doći kuhinjska krpa ispod vrata), blagovanje će potrajati, a time će se i obogatiti subotnji ili nedjeljni ručak. Budući da je brudet izdašan, sigurno će vam ostati i za sljedeći dan pa ga možete poslužiti uz neki drugi od ranije navedenih priloga.
Savjet: brudet se ne miješa kuhačom već se padela lagano svako toliko protrese, a vino ili limun se dodaju da se riba ne bi raspala. Ako stavite koju kanoću, dobro ju je rasporiti oštrim nožem preko trbuha pa će se njeno tijelo dijelom iscijediti u šugo i učiniti ga gušćim i ukusnijim.
Napisala i snimila V. MEDVEDEC