Mislite da su ugljikohidrati zaslužni za debljanje i da će vas bezglutenska dijeta učiniti mršavijima? To je pogrešno, tvrdi Nutricionističko vijeće za žitarice i mahunarke (GLNC).
Dijeta s malo ugljikohidrata može biti štetna za zdravlje probavnog sustava te uzrokovati zatvor i loš zadah jer ne sadrži dovoljno hranjivih tvari. Organizacija Heart preporučuje uravnoteženu prehranu u kojoj ima i uglavnom nezasićenih masnoća i ugljikohidrata.
Dijetetičarka Rosemary Stanton koja je pomogla pri pisanju prehrambenih smjernica Nacionalnog vijeća za zdravlje i medicinska istraživanja smatra kako bi oko 30 posto zdrave prehrane trebali činiti ugljikohidrati poput kruha, žitarica od cjelovitog zrna i mahunarki, dok bi oko deset posto trebalo sadržavati voće i masnoće. No opsjednutost mršavljenjem i dijetama često uzrokuje izbacivanje većih skupina hrane posebno žitarica. Smršavjeti se može i bez trendova zbog kojih ljudi izbacuju cijele grupe hrana iz svoje prehrane – kaže GLNC-ova voditeljica programa prehrane Michelle Broom.
5 mitova koje Michelle Broom želi pobiti:
Mit 1: Izbacivanje cijele skupine hrane je ključ mršavljenja
ČINJENICA: najvažnija je uravnotežena prehrana iz svih skupina hrane. Za mršavljenje bi trebalo smanjiti unos visokokaloričnih namirnica, koje nemaju važne hranjive tvari. I u kontroli se također krije ključ mršavljenja.
Mit 2: Ugljikohidrati debljaju
ČINJENICA: Namirnice s žitaricama poput kruha od cjelovitih zrna i žitarica bogatih vlaknima za doručak mogu pomoći u reguliranju tjelesne težine. One su povezane s užim strukom i većom šansom za zdravu težinu. Ako želite smršavjeti i zbog toga idete u teretanu ili se bavite nekom sportskom aktivnošću, morate unositi ugljikohidrate u tijelo. Naime, žitarice u prehrani tijekom dijete pružit će vašem metabolizmu hranjive tvari.
Mit 3: Dijeta FODMAP zdrava je za sve
ČINJENICA: FODMAP je kratica koja se odnosi na ‘probavljive oligosaharide, disaharide, monosaharide i poliole’. U pitanju je grupa vlakana i šećera poput raži, pšenice i mlijeka te nekih vrsta voća i povrća kao što su jabuke.
Zamišljena je kao kratkoročna dijeta (dva do šest tjedana), a često se koristi za kontrolu upalne bolesti crijeva i slične probleme s crijevima. Takva prehrana zahtijeva nadzor i stručnu pomoć dijetetičara.
Mit 4: Malo ugljikohidrata i puno masnoća tajna je mršavljenja
ČINJENICA: Takve dijete nisu učinkovit način dugoročnog mršavljenja. Još nije dokazano dobiva li organizam dovoljno onoga što treba uz prehranu s malo ugljikohidrata i puno masnoće, je li takva prehrana održiva i hoće li spriječiti bolesti. Ustvari, takva prehrana predstavlja nešto što je radikalno različito od onoga što su znanstvene analize do sada pokazale da je zdravo. Prehrana u kojoj nedostaju vlakna i ugljikohidrati koji su bogati hranjivim tvarima povezana je s 30 posto povećanim rizikom od prerane smrti.
Mit 5: Izbacivanjem glutena ćete smršavjeti
ČINJENICA: mnoge namirnice bez glutena sadrže više kalorije nego one koje ga imaju jer često imaju veći postotak masnoće i šećera kako bi bile boljeg okusa. Proizvodi bez glutena najčešće se rade od krumpirova škroba ili škroba manioke, pa je u pitanju hrana koja ne sadrži dovoljno vlakana i cijelih zrna koji su važni za probavu i metabolizam. Ako ne bolujete od celijakije ili alergije na gluten, u tom slučaju bezglutenska prehrana ne pruža nikakvu zdravstvenu ili prehrambenu korist.