Piše: Snježana Ivić
(slika u naslovu)
http://www.sutra.hr/pregled/zdravstvo/5434/vitamini-otrovni-grah-buncek-i-spek-zdravi
Slika: Mimi Vurdelja čitateljima sutra.hr savjetuje kako se zdravo hraniti
Mimi Vurdelja govori o zabludama i istinama o zdravoj prehrani
O zabludama i istinama o tome što znači zdravo se hranti razgovarali smo sa Mimi Vurdeljom, voditeljicom prehrane za vrhunske sportaše Hrvatskog olimpijskog odbora.
Moramo li se uistinu zbog zdravlja odricati slasti poput graha sa buncekom, špeka, kelja sa sušenim rebrima?
Nipošto. Pa kelj nije niti dobar bez rebara! Ni špek niti buncek ne smijemo ukinuti iz prehrane. Sve je to zdravo, samo ga treba jesti s pravom mjerom. Ne možemo takvu hranu jesti svaki dan zato što nam je fina. To je hrana iz našeg podneblja, odgovara našem organizmu i svakako je za nas ovdje zdravija od sushija ili sojinih polpeta. Riječ je ipak o zimskoj hrani, pa dok je zimi dobro jesti grah sa špekom, za ljetne dane preporučam grah na salatu, sa lukom i maslinovim uljem.
Što je prava mjera hrane?
Tu se ne mogu davati općenite preporuke. Jedno od načela modernog nutricioznizma je da je metabolizam individualan, kod svakog pojedinca različit poput otiska palca. Organizam treba detoksicirati, prehranu prilagoditi tako da se njome održava dobar odnos kiselosti i organizmu i odrediti dodatke poput vitamina i minerala prema krvnoj slici. Stvar uopće nije u kalorijama. Nekad netko jede malo, a stalno dobiva na težini. Moja je preporuka, ako ste pretili, ako se ne osjećate dobro a liječnik nema dijagnozu tog stanja, tada treba napraviti test analize na intoleranciju hrane i eventualno analizu kose kako bi se utvrdilo stanje minerala ili trovanje teškim metalima, koja radimo za vrhunske sportaše.
To su testiranja koja su većini ljudi ipak nepristupačna.
Postoje neke stvari koje svatko može napraviti. Primjerice, umočite kod kuće običan lakmus papir u urin - ako pocrveni prekiseli ste, ako poplavi prelužnati ste. Dakle, u prvom slučaju jedete previše mesa, mliječnih proizvoda, slatkiša i gotove hrane. Neki od simptoma koje možete imati su stalni umor, tumor, glavobolje, kvarljivi zubi, oticanje nogu, osjetljiva želučana sluznica... To je hrana koja izaziva kiselost, a u organizmu ćete ju uravnotežiti „lužnatom hranom" - mineralima bogatim povrćem i voćem.
Možete otići na sistematski pregled, te liječniku sugerirati da se analizom krvi ustanovi stanje elektrolita, masnoća i kiselosti, pa ćete na tome graditi svoje zdravi jelovnik.
Uzimanje i vitamina i minerala, također preporučam samo ako se utvrdi nedostatak. Ne možete uzimati kupinovo vino jer ste negdje pročitali da je to zdravo, a da nemate krvnu sliku kojom je ustanovljen manjak željeza. Ne možete kupovati na kile multivitamina - možda vam je potreban samo jedan od njih, a drugih 26 vam radi štetu i zapravo vas truje. Imali smo vrhunske sportaše kojima smo radili analizu kose u Švicarskoj i kod kojih smo našli da imaju kalcija 6800 mg, a gornja granica je 1700 mg. Jesu li ga uzimali previše kroz hranu preko svake mjere ili prehrambene dodatke ne znajući da u njihovom organizmu postoji metabolički incident koji ne metabolizira kalcij nego ga odlaže? Posljedice mogu biti endokrine i hormonske tegobe. To smo izbalansirali vežući viškove mineralima antagonistima, u točno određenim omjerima. Drugi vrhunski sportaš imao je u kosi velike količine toksičnih metala - žive i olova. Je li to od starih plombi ili iz nekod drugog izvora, ne znamo, ali smo ih ciljanim preparatima uspjeli „isplahnuti" urinom iz tijela.
Isplati li se uložiti nekoliko tisuća kuna u testove na intoleranciju hrane i analizu kose?
U takvu investiciju treba ući kad se netko svakodnevno osjeća loše, kad ima stalno zdravstvene tegobe, a liječnik ne zna što mu je. Takav učinak može na vas imati intolerancija na neku hranu koju jedete, a trebali bi je izbaciti iz jelovnika jer vašem tijelu ne odgovara. Vjerujem da ćemo u skoroj budućnosti svi raditi takve testove. Simptomi koje osjećate mogu biti glavobolje, problematična koža, povremeno vas hvata depresija ili tjeskoba a ne znate zašto, imate česte bolove u koljenima pa se teže krećete... Izbacite iz prehrane namirnica na koje ste netolerantni i smanjit ćete a možda i riješiti svoje tegobe. Nakon nekoliko godina se možete ponovo testirati, možda je poništena obrambena reakcija na tu hranu.
Deset pravila zdrave prehrane po preporuci Mimi Vurdelje:
1. Raznovrsnost i umjerenost.
2. Oranizam treba hranu svog podneblja. Možete povremeno pojesti i sushi i sojine polpete, ali standard vam trebaju biti sir, vrhnje, žganci, blitva, grah, zelje, jabuke, šljive, smokve... Vegetarijanstvo i jednoobraznost u prehrani nisu poželjni.
3. Vitamine i minerale uzimajte samo ako se testovima utvrdilo koji vama trebaju
4. Hrana se ne smije podgrijavati. Ako želite toplo, skuhajte.
5. Jedite minimalno tri puta dnevno, a idealno pet do šest puta u manjim obrocima. Dan započnite svježim voćem.
6. Jedan ili dva dana u tjednu jedite samo tekuću hranu - čajeve, vodu, svježe sokove, juhu - primjerice, utorak - četvrtak ili srijeda-petak. Preopterećujemo se krutim obrocima.
7. Nikad u istom obroku ne jedite koncentrirane ugljikohidrate (riža, krumpir, tjesteninu...) sa koncentriranim bjelančevinama (meso, perad, riba...) - nego ili jedno ili drugo sa povrćem. Mesot traži kiselost, krumpir lužnatost organizma, pa nakon takvog obroka nastaje biokemijska havarija u nama koja nas iscrpljuje.
8. Pijte vode, i to toliko čaša koliki broj dobijete kad svoju težinu podijelite sa osam. Vodu ne možete zamijeniti čajem i drugim tekućinama.
9. Što manje bijelog brašna, bijelog šećera, griza i slastica.
10. Svaki obrok pripremajte s ljubavlju, a kad jedete nastojte biti okruženi ljudima koje volite! Ako jedete sami niti u mislima se ne svađajte s nekim. Jedite u miru i hrana će imati optimalan učinak na vaš organizam.
Pitanja za tebe:
Što je za vas zdrava hrana? Možete li se držati ovih pravila? Koje vitamine uzimate i koliko na njih mjesečno trošite?