Kineska prehrana mogla bi riješiti problem pretilosti na zapadu
|
Autor: M. P. Kineska prehrana mogla bi riješiti problem pretilosti na zapadu.
Autentična kineska hrana pripremljena na tradicionalan način omogućava zdravu prehranu i mogla bi riješiti problem pretilosti na Zapadu, smatraju nutricionisti.
Kineska hrana koja se prodaje u restoranima brze prehrane u npr. SAD-u sadrži natrij-glutamat koji pojačava okus i koji može izazvati migrene, astmu i depresiju, a povezan je i s Alzheimerovom bolešću. To je jedna od najmasnijih kuhinja u SAD-u.
No, pripremljena na tradicionalan način, kineska kuhinja je zdrava, pojačava spremnost organizma na borbu protiv bolesti i produžuje životni vijek, tvrdi nutricionistica Lorraine Clissold.
Naime, kineska hrana ima manje glikogena pa je zato učinkovitija u gubljenju kilograma od brojanja kalorija ili nemasnih dijeta.
Kinezi povrće smatraju dostatnim obrokom, za razliku od zapadnjaka koji uz povrće uvijek serviraju meso ili ribu kao glavni obrok. Uz to, kineski običaj kuhanja juha ili jušnih obroka je izvrstan način unosa tekućine u tijelo.
- Povrće bi trebalo zauzimati polovicu tanjura u svakom obroku, a upravo to je bit kineske prehrane - kaže za Marie Claire nutricionist Patrick Holford.
- Žeđ se često miješa s glađu. Pijenje zaista može zavarati želudac i zasititi vas. Dakle, juhe pomažu u kontroliranju apetita.