Nizozemska
http://www.coolinarika.com/clanak/nizozemska
Geografski položaj
Smještena na sjeverozapadu Europe, Nizozemska na sjeveru i zapadu graniči sa Sjevernim morem, na jugu s Belgijom i Njemačkom na istoku. Površina Nizozemske, u kojoj prema podacima iz 2006. g. živi oko 17 milijuna stanovnika, iznosi 42 000 km2.
Nizozemskom prevladavaju nizine, a njome protječu i 3 velike europske rijeke: Rajna, Maas ili Meuse i Schelde. Klima je oceanska s blagim zimama i hladnim ljetima, a zbog reljefne otvorenosti često puše vjetar.
Nizozemska je jedan od najvećih proizvođača povrća, cvijeća i lavande za upotrebu u kuhinji.
Poljoprivreda je u Nizozemskoj zbog povoljnih geografskih uvjeta visoko razvijena, a uzgajaju se pšenica, ječam, krumpir, šećerna repa, odnosno voće, povrće i druge kulture, što je uvjetovalo da Nizozemska postane najveći europski izvoznik poljoprivrednih proizvoda. Pod utjecajem mnogobrojnih doseljenika iz gotovo svih dijelova svijeta mladi Nizozemci su posebno naklonjeni talijanskoj, kineskoj, tajlandskoj i indonezijskoj kuhinji, dok su nešto starije generacije ostale vjerne tradicionalnoj nizozemskoj kuhinji.
Povijesni utjecaj
U svojim najranijim danima Nizozemska je naseljena Keltima i germanskim plemenima. Bila je dijelom rimskog imperija, a svoju neovisnost od Španjolske je izvoljevala 1579. Tijekom 17. stoljeća postala je vodeća trgovačka i pomorska sila s kolonijama diljem svijeta. Po 20-godišnjoj francuskoj okupaciji 1815. je proglašena Kraljevinom Nizozemskom. Godine 1830. Belgija se odcjepljuje od Nizozemske i formira Kraljevinu Belgiju. Nizozemska je kroz Prvi svjetski rat uspjela ostati neutralna, ali je u Drugom svjetskom pala pod njemačku okupaciju. Danas je Nizozemska temeljna članica NATO-a i Europske unije. Amsterdam je njen najveći i glavni grad, sjedište vlade nalazi se u Den Haagu, a ostali veliki gradovi su Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Breda i dr.
Karakteristike kuhinje
Malena zemlja puna kontrasta i raznolikosti na meniju najčešće ima krumpire, kobasice, haringe, losose i druge ribe, meso, sir, dagnje, palačinke, povrće, koje zalijeva brojnim odličnim nizozemskim pivima. Nizozemska je veliki proizvođač mesa, sira, mlijeka, voća, šećerne repe i povrća, ali i veliki europski izvoznik. S druge strane, posvuda je u Nizozemskoj moguće pronaći namirnice gotovo svih internacionalnih kuhinja. Nizozemci su multikulturalni i njeguju raznolikosti, kako u kuhinji tako i drugim segmentima svakodnevnog života. Ono što karakterizira Nizozemsku je prehrana kao društveni događaj.
Obroci
U Nizozemskoj se jede često, a uz tri glavna su i nekoliko međuobroka. U pauzama se obavezno piju kave, čajevi, pivo i alkoholna pića na "nizozemski način".
Doručak
Želite li se pridružiti Nizozemcima u njihovim dnevnim ritualima, obavezno si priuštite doručak. Obilat gurmanski doručak najčešće obuhvaća sir, šunku, maslac, brojne džemove, maslac od kikirikija, jaja i drugo.
Ručak
Ručak je najčešće baziran na maslacu, kruhu i tanko narezanom mesu, fast foodu, ali on je i vrijeme za kavu, čaj, mlijeko ili neki drugi mliječni napitak. Uitsmijter je termin koji u Nizozemskoj označava kruh s tanko narezanim sirom ili mesom i prženim jajima. Erwtensoep je također tipično jelo za ručak, a iza imena se krije juha od graška, koja je izvrsna okrepa zimi.
Večera
Večera se kao i u mnogim drugim krajevima svijeta jede doma i to je vrijeme za okupljanje obitelji, dok je za nešto mlađi uzrast bez obiteljskih obaveza uobičajena i brza večera u nekom internacionalnom restoranu, najčešće indonezijskim, pakistanskim, tajlandskim, francuskim i drugim. Večera u domovima je tradicionalnija, a sastoji od nacionalnih jela koja u osnovi sadrže povrće, krumpire, meso (omiljena piletina), ribe, salate, koje slijedi desert baziran na mlijeku. Povrće zauzima središnje mjesto u "večeri na nizozemski način".
Nacionalna jela
Juha od graha, graška, seljački omlet ili krumpir s ružmarinom dosta rječito govore o nizozemskoj nacionalnoj kuhinji.
Mladi Nizozemci su posebno naklonjeni talijanskoj, kineskoj, tajlandskoj i indonezijskoj kuhinji, dok su nešto starije generacije ostale vjerne tradicionalnoj nizozemskoj kuhinji.
Na koktel partijima se često služe snackovi primjerice bitterballen ili mesne okruglice s goveđim raguom koje se onda na čačkalicama umaču u umak od senfa. Kao snack jedu se kroketi u raznim umacima, ali i frikandel iz konjskog mesa, brojne vrste dimljenih kobasica, a na nizozemskim ulicama nije usamljen slučaj vidjeti koga kako jede svježu haringu. Pečena svježa riba, koju možete dobiti posvuda je izvrsna. Užitak pružaju i dagnje u umacima, primjerice onome od sira, kao i haringe pripremljene na brojne načine, a posebno neodoljive s nadjevom od senfa. Dimljeno meso skuše, jegulje i lososa još su jedan specijalitet nizozemske kuhinje. Nadaleko je poznat holandski umak, čiji sastojci više nikome nisu tajna, ali dobar okus i dalje iznenađuje i fascinira. Juha od graha i juha od graška su zasitne i izvrsne juhe pune povrća koje se jedu i kao samostalan obrok. Dimljena slanina s pire krumpirom i endivijom i omlet iz jaja, krumpira, šampinjona ili drugih gljiva i dimljene slanine jednostavna su i zasitna jela nizozemske nacionalne kuhinje. Kuhani krumpir se najčešće jede s lukom i mrkvom, a šparoge s holandskim umakom. Kako bi zaokružili kratki hommage holandskoj kuhinji, moramo se osladiti Poffertjesima odnosno sitnim palačinkama među kojima su najpoznatije one sa sladoledom i toplim preljevom od trešanja, odličnim kolačima od jabuka i cimeta, nama dobro poznati speculaasima u kojima se miješaju neodoljive arome cimeta, muškatnog oraščića, kardamoma, anisa, đumbira, korijandera i klinčić te još jednim tipičnim nizozemskim desertom vlaai.
Nizozemski sirevi su priča za sebe, a Nizozemska se može pohvaliti i svjetski poznatim imenima poput: Goude, Edammera, Milnera, Maasdammera, Maaslandera, Leerdammear, Kernhema i Old Amsterdam.
U korak ih prate slavna nizozemska piva: Heineken, Amstel, Grolsch, Brandt, Skol, Breda and Oranjeboom.
Fast Facts
Nizozemska je jedan od najvećih proizvođača povrća, cvijeća i lavande za upotrebu u kuhinji.
Nizozemski sir ili pivo su izvrsni, ponesite malu količinu kao suvenir doma.
Keukenhof je najljepši nizozemski vrt s brojnim cvjetnim izložbama i atrakcijama iz cvijeća.
Ljepota Kinderdijk s 19 vjetrenjača pod Unesco-ovom je zaštitom.
Amsterdam je bogat zanimljivostima, muzejima, noćnim barovima, parkovima, zanimljivim trgovinama i cvjetnim tržnicama. Posjetite svjetski muzej voštanih figura Maddam Tussauds, kuću Anne Frank, stare smeđe barove koji datiraju još iz 17. stoljeća i druge atrakcije.
Muzeji koje morate posjetiti jesu: Rijskmuseum (amsterdamski Louvre), Van Gogh Museum u Amsterdamu, Gradski muzej u Amsterdamu ili Stedelijk Museum, Mauritshuis u Haagu, Boymans-Beuningen Museum u Rotterdamu i brojne druge.
Poznati nizozemski slikari koji oduzimaju dah: Rembrandt, Vermeer, Van Gogh, Escher i Mondriaan.
Arhitektura i dizajn: Hendrik Berlage, Gerrit Rietveld, Rem Koolhaas...
Književnost: Multatuli, Harry Mulisch i drugi.
Filmski režiseri: Paul Verhoeven
Dagnje u umaku od sira (predjelo),
Specijalitet nizozemske kuhinje
Sastojci:
200 g kuhanih i očišćenih dagnji
4 mrkvice
1 vrećica umaka od sira (125 g)
1 žlica margarina
3 mlada proljetna luka
3 žlice nasjeckanog peršina
1/2 žlice vegete
nekoliko kriški prepečenog kruha
Opis:
Mrkvicu očistiti, oprati i narezati na kockice. Mladi luk očistiti i narezati na kolutiće.
U tavi zagrijati maslac ili margarin, dodati mrkvicu i peći oko 2 min. Dodati mladi luk i dagnje i zagrijati još oko 2 min. Dodati vegetu i lagano promiješati. Napraviti umak od sira prema uputstvu sa vrećice.
Jelo podijeliti na četiri tanjura, preliti umakom od sira i posuti nasjeckanim peršinom. Servirati uz prepečeni kruh.
Dimljena slanina s pireom od krumpira i endivije (glavno jelo),
Specijalitet nizozemske kuhinje
Sastojci:
za 4 osobe
1,2 kg krumpira
1 kg endivije
600 dag dimljene slanine u komadu
1 dl mlijeka
150 g ribanog sira (ne parmezan)
50 g maslaca
sol, papar
mala žlica mljevenog muškatnog oraščića
Opis:
Krumpire oguliti, narezati na manje komade, skuhati dok potpuno omekšaju, ocijediti, dodati maslac, napraviti pire, dodati mlijeko, sol, papar i muškatni oraščić i sve još jednom dobro promiješati. Endiviju narezati na široke rezance, kuhati u većoj posudi (bez vode) dok ne omekša (oko 10 min.), ocijediti i umiješati u pire od krumpira. Slaninu narezati na veće komade, popržiti oko 10 minuta. Nauljiti vatrostalnu posudu, polovicu pirea s endivijom staviti u posudu, nakon toga slaninu poslagati po pireu i nakon toga drugi dio pirea posložiti preko slanine i sa žlicom napraviti glatki sloj jednake debljine. Na kraju posuti ribani sir.
Pećnicu ugrijati na 200 stupnjeva i jelo zapćci dok se sir ne otopi i dobije brončanu boju. Jelo servirati bez ikakvih salata ili drugih dodataka.
Haringa u umaku od senfa (predjelo),
Specijalitet nizozemske kuhinje
Sastojci:
4 filea od haringe (konzervirani)
1 žlica senfa
1 žlica šećera
1/2 žlice vinskog octa
3 žlice ulja
1 dl kiselog vrhnja
1 crveni luk
1 veliki kiseli krastavac
Opis:
File haringe narezati na komade od 2 cm i staviti ih u zdjelu za salatu. U šalici izmiješati senf, šećer i ocat. Jako pažljivo miješajući dodavati ulje u šalicu. Dodati kiselo vrhnje. Umak preliti preko haringi. Garnirati sitno nasjeckanim crvenim lukom i kiselim krastavcem.
Holandski umak (umak),
Specijalitet nizozemske kuhinje
Sastojci:
250 g maslaca
1 limun
sol
7 žumanjaka
1,5 dl bijelog vina (ili juhe, mlijeka, netučenog
Opis:
U kotlić ili posudu stavite žumanjke, vino i malo soli, pa kuhajte nad parom neprestano miješajući pjenjačom. Pazite da se smjesa ne zgruša. Kad se smjesa počne zgušnjavati maknite s pare, pomiješajte s rastopljenim maslacem i nastavite s miješanjem dok smjesa ne postane kompaktna. Kada se zgusne maknite s vatre, dodajte sok limuna i promiješajte.
Holandski umak može se pomiješati s umakom bešamel i koristiti za preljeve. Čuva se u posudi nad toplom vodom (bain-marie).
Juha od smeđeg graha (glavno jelo),
Specijalitet nizozemske kuhinje
Sastojci:
(za 4 osobe)
2 poriluka
2 luka
2 žlice kerija u prahu
1 velika limenka smeđeg graha
1 velika žlica vegete
2 žlice margarina
200 g mljevenog mesa
Opis:
Poriluk narezati na tanke kolutiće i dobro oprati. Nasjeckati luk na kockice. U većem loncu otopiti maslac ili margarin. Dodati poriluk i luk te keri u prahu i pirjati dok luk ne požuti. Od mljevenog mesa napraviti male okruglice. Jednu šalicu graha samljeti mikserom. Mesne okruglice i ostatak graha dodati u mješavinu poriluka i luka i promiješati. Dodati vegetu, samljeveni grah i 6 dl vode. Sve dobro promiješati i kuhati na laganoj vatri još oko 15 min. Servirati uz svježi ili prepečeni kruh.
Krumpir s ružmarinom (glavno jelo),
Specijalitet nizozemske kuhinje
Sastojci:
(za 4 osobe)
800 g krumpira (koji se ne raspada prilikom pečenja)
100 g dimljene slanine
20 g maslaca
3 žlice maslinovog ulja
1 glavica luka
1 režanj češnjaka
2 žlice listića ružmarina
papar
Opis:
Krumpir očistiti, narezati na tanke ploške, osušiti ploške kuhinjskim papirom. Slaninu narezati na vrlo tanke prutiće, ispeći dok ne izgube svu masnoću, izvaditi na kuhinjski papir i sačuvati sa strane. U preostalu masnoću od slanine dodati maslac i maslinovo ulje, dodati krumpir (ne sve odjednom) i peći u etapama. Kad je jedan dio krumpira pečen izvaditi na keramičku posudu koju treba staviti na lonac s vrućom vodom i onda dalje peći krumpir. Češnjak fino nasjeckati, dodati u tavu s masnoćom, luk nasjeckati i isto tako dodati u tavu. Peći dok luk ne požuti. Mješavinu procijediti od masnoće i dodati u krumpire i sve dobro promiješati. Popapriti i dodati ružmarin te promiješati.
Ovo jelo je odlčno uz pečenu janjetinu i svježu zelenu salatu.
Palačinke s jabukama i slaninom (predjelo),
Specijalitet nizozemske kuhinje
Sastojci:
(za 6 osoba)
200 g brašna
5 dl mlijeka
5 jaja
sol, šećer
ulje ili maslac (za pečenje)
250 g dimljene slanine
4 tvrde kisele jabuke
Opis:
Brašno prosijati, uz dodavanje mlijeka, jaja, soli i šećera neprestano miješati dok se ne dobije glatka masa. Slaninu narezati na vrlo tanke komadiće i podijeliti na 6 dijelova. Oguliti jabuke, narezati ih na četvrtine, odstraniti koštice i narezati uzduž na trećine. Na umjerenoj vatri u tavi ugrijati ulje ili maslac. Dodati slaninu, peći vrlo kratko, dodati velikom žlicom 1/6 smjese za palačinke, sačekati dok se razlije preko cijele tave, utisnuti nekoliko komadića jabuke, smanjiti temperaturu i nakon nekoliko minuta palačinku okrenuti uz pomoć poklopca ili tanjura i još nekoliko minuta peći drugu stranu. Sve se radi na niskoj vatri. Postupak ponoviti s ostatkom sastojaka.
Poffertjes sa sladoledom i toplim preljevom od trešanja (desert),
Specijalitet nizozemske kuhinje
Sastojci:
(za 4 osobe)
1 teglica trešanja bez koštica
0,5 dl crvenog porta ili prošeka
1 štapić vanilije ili esencija od vanilije
2 žlice praha za zagušnjavanje jela
4 kuglice sladoleda
smjesa za palačinke
Opis:
Trešnje ocijediti, sok sačuvati, u lonac uliti sok, crveni porto i vaniliju te sve skupa zakuhati. Umak oko 15 min kuhati na vrlo laganoj vatri. Dodati trešnje, dodati prah za zagušnjavanje i pustiti da umak zagusti. Ispeci male palačinke promjera oko 3-4 cm, podijeliti ih na 4 tanjura, preliti toplim umakom od trešanja i u sredinu svakog tanjura staviti veliku kuglu sladoleda.
Seljački omlet (glavno jelo),
Specijalitet nizozemske kuhinje
Sastojci:
5 jaja
( za 4 osobe)
1 veliki krumpir
100 g dimljene slanine
100 g šampinjona
1 luk
2 žlice svježeg sira
2 žlice nasjeckanog peršina
sol, papar i maslac
Opis:
Krumpir oguliti, oprati i nasjeckati na jako sitne kockice, slaninu narezati na jako tanke prutiće, luk sitno nasjeckati i šampinjone narezati na tanke ploškice. U tavi ugrijati maslac i sve ove sastojke dodati i peci dok krumpiri ne postanu mekani. U posudi istući jaja, dodati sol i papir i kao posljednje svježi sir i sve još jednom dobro istuci. Iz tave izvaditi pečene krumpire s ostalim sastojcima, dodati još malo maslaca, dodati mješavinu jaja sa sirom, sačekati dok se razlije po tavi te podijeliti garnituru krumpira, slanine i šampinjona preko mješavine s jajima. Pokriti poklopcem i na niskoj vatri peci dok se mješavina ne stvrdne. Kao posljednje dodati nasjeckani peršin i peći još 1-2 minute. Omlet prebaciti na veliki tanjur, narezati na četvrtine i poslužiti uz prepečeni kruh i svježu sezonsku salatu.
Svinjski file i dimljena kobasica s pireom od krumpira i naribanim kiselim kupusom (glavno jelo),
Specijalitet nizozemske kuhinje
Sastojci:
(za 4 osobe)
300 g svinjskog filea
4 dimljene kobasice
1,2 kg krumpira
500 g naribanog kiselog kupusa
1 luk
2 žlice ulja
50 g maslaca
50 ml mlijeka
sol, papar
Opis:
Svinjski file i kobasice ispeći u tavi, pustiti da se malo ohladi i narezati svinjski file na tanke ploške, a kobasice na veće komade. Krumpir oguliti, oprati, narezati na kocke i kuhati dok ne omekša. Skinuti s vatre, odliti vodu i napraviti pire uz dodatak maslaca, mlijeka, soli i papra.
U lonac uliti ulje, zagrijati, dodati grubo nasjeckani luk, pržiti 1 min i onda dodati kiseli kupus, malo vode i pirjati oko 20 min. Kupus dodati pireu od krumpira i sve dobro promiješati. U vatrostalnu nauljenu posudu staviti polovicu pirea s kupusom, poslagati narezane kobasice, staviti ostatak pirea s kupusom i na vrhu poslagati ploške svinjskog filea. Posudu pokriti aluminijskom folijom. Pećnicu ugrijati na 220 stupnjeva i jelo ugrijati oko 20 – 30 minuta. Servirati bez salate i kruha ali po želji može se servirati kruh.