Neobrađena hrana nositelj vitalne energije
Najjednostavniji način je hraniti se onako kako su to nekada činili naši stari, odnosno izbaciti svu hranu iz kutija, vrećica i konzervi te je zamijeniti prirodnom, sezonskom i najmanje obrađenom i tretiranom hranom
Pripremila Nina ORLOVIĆ RADIĆ
Prema riječima Ane Janjatović Zorica, predstavnice Makronove i autorice kuhinja »Tofu«, »Složenci i variva« i »Mahunarke«, osnovni princip zdrave škole prehrane i života je taj da se brinemo o vlastitom zdravlju. To ćemo najbolje postići pravilnom ishranom i pripremom hrane.
- Počnimo od pitanja kako se osjećamo u vlastitoj koži. Ako ne uočavamo probleme, nema razloga ni za promjene. Međutim, i na najmanji impuls koji tijelo pošalje, treba reagirati. Usporedimo li organizam s domom, znamo da ga je potrebno održavati. Primjerice, u proljeće kuću čistimo, bojimo, održavamo urednim kutove…, a to isto kroz zdravu prehranu i njenu pripremu trebamo činiti i s našim tijelom, kaže Janjatović Zorica.
Odakle krenuti
- Unutar prehrane, kvaliteta onoga što jedemo veoma je bitna. Najjednostavniji način je hraniti se onako kako su to nekada činili naši stari, odnosno izbaciti svu hranu iz kutija, vrećica i konzervi te je zamijeniti prirodnom, sezonskom i najmanje obrađenom i tretiranom hranom. Takva, neobrađena hrana u sebi ima vitalnu energiju, a to je ono nešto što se ne može instrumentom izmjeriti, već samo osjetiti. Osim o kvaliteti, prilikom izbora namirnica važno je brinuti i o principu cjelovitosti. Odličan primjer cjelovitosti je riža od koje ona s ovojnicom i klicom ima vitalnu energiju, dok je tzv. polirana bez nje. Zdravo se hraniti znači koristiti i sezonski pristup prehrani, odnosno jesti ono što u određenom vremenu pruža priroda. Naši preci, naime, nisu imali ni hladnjake ni zamrzivače, ni Plodine ni Konzum. Dio našeg zdravlja je u suglasju s prirodom i zato treba birati najkvalitetnije u danim okolnostima, objašnjava Ana Janjatović Zorica.
U proljeće je izvrstan ječam
- Princip zdrave prehrane zasniva se i na mogućnosti individualnog pristupa, odnosno kreiranju onoga što nam najviše odgovara. Nerijetko unos, količinu i vrstu hrane određuju spol, uzrast, prevencija protiv bolesti, odnosno sve ono što kroz prehranu želimo postići. Uz to hraniti se zdravo možemo i radi osobnog veselja, raspoloženja i satisfakcije, poručuje Ana Janjatović Zorica.
ZANIMLJIVOSTI:
Pazi što jedeš - zato jedi dobro!
Mrkva narezana na kolutiće nalikuje ljudskom oku. Uz to je i znanstveno dokazno da mrkva pojačava protok krvi, kao i funkciju oka. Rajčica ima četiri komore crvene i bijele boje. Ljudsko srce, također, ima četiri komore i crvene je boje. Istraživanja pokazuju da je rajčica prava hrana za srce i krvotok. Bobice grožđa koje vise u grozdu često imaju oblik srca. Svaka bobica nalik je krvnoj stanici. Istraživanja pokazuju da je grožđe također dobro za srce i vitalna je hrana za krv. Orah nalikuje malom mozgu, poglavito njegove brazde i utori. Poznato je da orah pomaže u razvoju više od tri tisuće neurotransmitera kako bi mozak mogao funkcionirati. Grah liječi i pomaže u očuvanju funkcije bubrega, i uistinu svojim oblikom jako nalikuje na bubreg. Celer i rabarbara nalikuju kostima, pa posebno pogoduju njihovoj snazi. Kosti sadrže 23 posto natrija, upravo kao i te namirnice. One nadoknađuju tijelu natrij. Patlidžan, avokado i kruške pogoduju zdravlju maternice, a i sličnog su oblika. Istraživanja pokazuju da ako žena jednom tjedno pojede avokado, to uravnotežuje hormone, djeluje na težinu i sprječava rak grlića maternice. Smokve su pune sjemenki i rastu u paru. Povećavaju pokretljivost spermija, a vrlo su dobre i kod prevladavanja steriliteta. Slatki krumpir ili batat izgleda kao gušterača i usklađuje razinu šećera kod dijabetičara. Masline pomažu kod zdravlja i funkcije jajnika. Grejp, naranča i drugo citrično voće nalikuju žlijezdama koje se nalaze u dojkama. To voće pomaže zdravlju grudi i protoku limfe. Luk nalikuje stanicama tijela. Istraživanja pokazuju da pomaže u čišćenju otpadnog materijala iz tjelesnih stanica. |