Najčešće greške kod pokušaja mršavljenja
AUTOR agencija vlm
Odlučili ste dovesti tijelo u red prije sezone bikinija. Jako se trudite, ali ništa se ne mijenja? Vrijeme je da otkrijete u čemu griješite
1. Jedete umjetnu hranu
Povremeno uzimanje preparata za mršavljenje i različitih shakeova u redu je, ali na tome ne možete živjeti, a dugoročno ne možete ni održavati liniju niti smršaviti. Postoje mnogo bolje opcije koje imaju jednako malo kalorija, primjerice, svježe voće ili nemasni jogurt.
2. Ne spavate dovoljno
Bez kvalitetnog sna od barem 7 sati ne možete biti u formi. Kada premalo spavate, možete usporiti metabolizam i uzrokovati hormonalne promjene koje će vam samo odmoći u gubljenju kilograma. Također, ako ste umorni, vjerojatno ćete željeti više jesti.
3. Previše vježbate
Vježbanje je jako važno, ali ako pretjerate, može vam se obiti o glavu. Vjerojatno mislite da ćete izgubiti kilograme samo vježbajući, a kada se to ne dogodi, bit ćete frustrirani. Zapravo, stručnjaci tvrde kako 80 posto "dijete" čini prehrana, a samo 20 posto vježbanje.
4. Uvijek naručite salatu
Salata nije uvijek najbolji izbor, koliko god mi u to vjerovali. Može se dogoditi da ne pojedete dovoljno ugljikohidrata pa stalno budete gladni. Također, pazite da ne jedete salatu s visokokaloričnim sastojcima, kao što je punomasni sir. Bolja opcija možda su juha i sendvič s tostom.
5. Jedete mnogo "zdrave hrane"
Prešli ste s bijelog kruha na raženi sa sjemenkama, ne koristite maslac nego maslinovo ulje, zamijenili ste čips bademima? Sve je to izvrsno, ali ne znači da možete jesti ogromne porcije zdrave hrane. Kontrolirajte količinu koju jedete.
6. Večerate prerano
Još je jedno popularno mišljenje da treba večerati oko 18 sati. Međutim, ako idete spavati oko ponoći, prije spavanja bit ćete isuviše gladni, i to je normalno. Nutricionisti savjetuju da 70 posto svih kalorija unesete u tijelo u obrocima prije večere, a samo 30 neka iznosi večera. Tada neće biti bitno jedete li u 19 ili u 23 sata.
7. Samotnjak ste
Sve je lakše u dvoje – pa i držati dijetu. Dogovorite se s partnerom ili prijateljem da zajedno mršavite. Bit će vam lakše držati se odluka ako imate podršku bližnjih. Ako je ne možete dobiti od obitelji i prijatelja, obratite se nutricionistu ili priključite grupi na forumu i slično.
8. Nemate međuobroke
Optimalno bi bilo da jedete svaka tri do četiri sata malene količine hrane. Nutricionisti savjetuju da ne razmišljate o obrocima kao o "doručku, ručku ili večeri". Jedite što češće kako biste održavali metabolizam zdravim.
9. Ne vodite dnevnik
Pisanje dnevnika prehrane može biti vrlo korisno. Sama činjenica da zapisujete sve što ste pojeli, natjerat će vas da razmislite o svome načinu prehrane pa ćete više paziti. Možete napraviti sami svoj dnevnik ili naći upute na internetu.
10. Ne pijete vodu
Vodom zamijenite sve sokove jer je voda zaista najzdravije piće. Neka su istraživanja pokazala da ljudi koji prije obroka popiju dvije čaše vode u organizam unesu drastično manje kalorija nego drugi.
11. Preskačete doručak
Možda se opravdavate time što nemate vremena ujutro jesti, ali jedan od najzdravijih doručaka ujedno je i najbrži – cjelovite žitarice.
12. Ne kuhate
Jela iz restorana često su kaloričnija nego ona koja spremate kod kuće. Kada kuhate sami, možete mnogo bolje kontrolirati što ćete i koliko pojesti.
http://dalje.com/hr-zivot/najcesce-greske-kod-pokusaja-mrsavljenja/432198