Kako da djelujete i izgledate mlađe
Voljeli biste imati energiju tinejdžerke a kožu dvadesetgodišnjakinje? Iako nitko ne može vratiti kazaljke sata unazad, ima mnogo toga što možemo poduzeti kako bismo usporile proces starenja i spriječile prerano stvaranje bora i opuštanje mišića. Čitajte o tome što možete poduzeti radi svoje kože i tijela: što jesti i kako vježbati.
Koža
Mudrost koju je dobro znati
Najvažnije je njegovati kožu onako kako to odgovara vašoj dobi. Nema smisla mazati kožu snažnom kremom protiv starenja ako vam je tek dvadeset (iako vam neće naškoditi) osim ako ste se u djetinjstvu pretjerano izlagali suncu bez ikakve zaštite. Pa onda, kako se najbolje brinuti o svojoj koži? Slijedite naše upute!
20-e godine: Na vrhu ste snage oko 25-e godine života. Ali već u to doba koža će početi pokazivati prve znake starenja posebno ako pijete alkohola, pušite, ne spavate dovoljno i stalno ste pod stresom.
· Organizirajte onakvu njegu kože kakva vam najviše odgovara. Glavno je stabilizirati kožu, posebno ako masna, odgovarajuće je čistiti blagim sredstvom i mazati je odgovarajućom blagom hidratantnom kremom.
· Ne zaboravite zaštitu protiv sunca - inače će se sva sadašnja oštećenja pokazati oko četrdesete.
· Izbjegavajte pušenje jer loše djeluje i na kožu i na pluća-
30-e godine. Koža više nije elastična kao prije i mora se više uprijeti da bi se obnovila. Primjetit ćete,. stoga, tanke borice a koža neće biti jednako čvrsta kao prije.
· Pobožno se držite pravila njege. Dobro održavana koža nosi se s vremenom lakše od zapuštene.
· Ako ste se nekad mnogo sunčali ili ste pušač, razmislite o uključivanju reparativne kreme (za obnovu i popravak) u dnevnu rutinu. Mudro bi bilo odabrati proizovd na bazi retinola u kojem je i salicilna kiselina.
· Ako ste dosad dobro njegovali kožu, vodite brigu samo o tome da joj date dovoljno vlage u dobroj hidratantnoj kremi.
· Ne zaboravite zaštitu protiv sunca - preporuča se faktor SPF15 za svakodnevnu upotrebu.
40-e godine. Bore se više ne daju skriti. Kako opada razina estrogena, tako se sve više javljaju znaci fizičkog starenja.
· Vrijeme je za pojačane mjere spašavanja - drugim riječima: u njegu uključite posebno sastavljenu kremu protiv starenja koja potiče proizvodnju kolagena u koži.
· Zaštitite kožu dnevnom hidratantnom kremom u kojoj su UV filtri.
· Možda ćete se odlučiti uložiti u blagi piling kože ili neki neinvazivni kozmetički tretman, poput Botoxa, kojim se "glačaju" dublje bore i uklanjaju pigmentacijske nepravilnosti.
50 i više: Vrijedi uložiti u hormonske kreme namijenjene ženama u menopauzi.
· Ne odustanite od uobičajene svakodnevne rutine. Trebat ćete je uskladiti s novim potrebama: promjena pigmentacije, bore, suha koža i drugi znaci starenja. Dobro je nabaviti kremu na bazi retinola koja potiče proizvodnju kolagena, a koži vraća prozračnost.
· Ne zaboravite sredstvo protiv sunca - kožu uvijek treba zaštititi.
Činjenica ili mašta?
S godinama se sve više javljaju podočnjaci s kesicama. Plastični kirurzi smatraju da je to zato što tanka membrana koja podržava kožu oko očiju s godinama slabi pa se u to područje skuplja masnoća i tako pretvara u kesice. Stoga dobro mažite područje oko očiju kremom dok je još vrijeme.
Znanost o koži
Vidjeli ste ih navedene na naljepnicama kozmetičkih proizvoda ali što ovi termini industrije ljepote, u stvari, znače? Nazive ostavljamo na engleskom jeziku koji je najčešći na naljepnicama.
Alpha hydroxy acids (AHA): Poznate i kao voćne kiseline, iako ih deriviraju i iz mlijeka i šećerne trstike, AHA skidaju mrtvi sloj kože da bi koža blistala a uz to potiču kožu da bolje zadržava vlagu.
Antioxidants: Ovi proždiru štetne slobodne radikale koji napadaju kolagen u procesu oksidacije. Najpopularniji su vitamini A, C i E.
Ceramides: To su masti - masne molekule - koje su prirodno u koži a uloga im je zadržavanje vlage.
Coenzyme Q10: Antioksidant u svim stanicama tijela koji štiti protiv slobodnih radikala. Može se uzimati i u hranidbenim dodacima ili u hrani (crveno meso, losos i orasi.
DMAE: Kratica za "dimethylamioethanol", čudesni sastojak koji očvršćuje i zapinje kožu. Sprečava prerano razaranje membrane oko stanične plazme i stvaranje arakidoničke kiseline i drugih molekula koje ubrzavaju starenje. Može se nabaviti jedino kod dermatologa i plastičnih kirurga.
Salicylic acid: Dervira se iz vrbove kore, a koristi za piling i odstranjivanje akni. Smatra se da je salicilna kiselina snažno sredstvo protiv starenja. U sebe uvlači slobodne radikale i sprečava upale kože koje su jedan od glavnih uzroka starenja kože.
Što činiti?
· Pijete osam do 10 čaša vode dnevno.
· Ne pušite - svaki dim koji povučete stvara bilijune slobodnih radikala.
· Jedite svježu ribu, recimo losos, tri put tjedno kako biste se opskrbili masnim kiselinama omega. Jedite antioksidante iz voća i povrća žarkih boja, bjelančevine i esencijalne masne kiseline iz ulja suncokreta, šafrana i grožđanih sjemenki.
· Smanjite unos šećera i škroba u prehrani: šećer potiče upale a upala znači starenje.
· Ne upuštajte se u jo-jo dijete jer one loše djeluju na kožu.
· Prestanite brinuti - brige i stres ubrzavaju proces starenja.
· Vježbajte tri put tjedno.
· Spavajte dugo i duboko. Probajte leći prije ponoći. Nikad ne liježite a da lice niste očistili.
· I u poznijem dobu zadržite redovitu rutinu dnevne njege; čišćenje i hidratantna krema su najvažniji.
· Masaža i redovno ovlaživanje doista usporavaju proces starenja.
· Jednom tjedno nanesite na lice dobru masku. U lončić prirodnog jogurta umiješajte četvrt žličice limunovog soka. Nanesite na koži i ostavite 20 minuta a zatim obrišite toplom mokrom spužvom.
· Povremeno, priuštite si blagi piling na bazi glikoličke kiseline.
· Investirajte u blago sredstvo za čišćenje, zaštitne faktore protiv sunca, i proizvod koji popravlja funkcije barijere kože čime se u koži zadržava vlaga.
· Držite se podalje od salona za sunčanje. Njih bi trebalo zakonom zabraniti.
· Sunce je javni neprijatelj broj jedan. Ako se bojite da ga dovoljno ne uživate, sjetite se da se u tri minute sunčanja dnevno stvori dovoljno vitamina D za rast čvrstih kostiju.
· Nosite sunčane naočale. Pomažu vam da ne žmirkate i štite osjetljivu kožu oko očiju od štetnih UV zraka.
Prehrana
Mudrost koju je dobro primijeniti
Iako postoji nekoliko stalnih zakonitosti u prehrani, vaše se prehrambene potrebe ipak mijenjaju kako život prolazi. S godinama se usporava metabolizam pa i potreba za vitaminima i mineralima varira. Evo nekih naputaka:
· Bez obzira na vašu dob, uvijek jedite puno antioksidanata (u jelima bogatima betakarotenom i vitaminima C i E). Oni sprečavaju razna stanična oštećenja i preuranjeno starenje.
· Svaki dan pojedite pet komada voća i povrća plus šaku oraha i sjemenki.
· Pijte minimalne količine alkohola.
· Jedite cjelovite žitarice u kojima je niz bitnih hranidbenih sastojaka.
20-e godine: Upravo ste se zaposlili i radite puno radno vrijeme a često i duže, a uz to neprestano izlazite i kasno liježete.
· Uvijek doručkujte. Ne možete li odmah čim se probudite, kupite sendvič koji pojedete putem do posla, ili u uredskoj kuhinji dan prije ostavite jelo od žitarica koje ćete pojesti čim stignete u ured.
· Izbjegavajte masna jela za ručak; od njih će vam se oko četiri nesnosno spavati. Uzmite nešto od ugljikohidrata koji se postupno i polagano oslobađaju (voće, sendvič).
· Kako vam kosti još uvijek rastu, jedite puno mlječnih proizvoda bogatih kalcijem.
30-e: Već ste se afirmirali na poslu pa možda razmišljate o djeci.
· Svaki dan uzmite 400mg foličke kiseline planirate li ostati u drugom stanju i nastavite još prvih 12 tjedana trudnoće. Vodite računa da prije nastupa trudnoće budete tjelesno zdrava jer se osnove zdravog djeteta polažu u prvih četiri do osam tjedana kad trebate najviše kvalitetnih hranidbenih sastojaka za staničnu diobu i razvoj živčanog sustava, mozga i kvrožilnog sustava djeteta. Svaki dan pojedite pet porcija voća i povrća u što je uključen i doručak od cjelovitih žitarica s mlijekom.
· Ne pijte previše alkohola. Ovo se odnosi i na vašeg partnera jer bi mu moglo poremetiti plodnost.
· Izbjegavajte jesti jetru; bogata je vitaminom A, a taj u ekstremnim slučajevima može prouzročiti defektni porod.
40-e i više: Kako starite možda ćete trebati dodatno vitamina D ali ne više od 10 mg na dan. Vitamin D pomaže upijanju kalcija.
· Tjedno pojedite barem jedanput porciju masne ribe jer sadrži masne kiseline koje ublažavaju bolove u zglobovima i artritis. Ili uzimajte jednom dnevno kapsulu ribljeg ulja.
· Ne jedete li mnogo mlječnih proizvoda, uzimajte dnevno 800mg kalcija.
· I dalje jedite obilje voća i povrća: u njima su fitokemikalije koje štite od raka i srčanih bolesti.
Zaustavite sat nekim super-namirnicama
Stručnjaci za gerontologiju (znanost o starenju) upozoravaju na važne namirnice koje sadrže fitokemijske sastojke koji usporavaju starenje. Radi se uglavnom o voću i povrću te začinskim i ljekovitim biljkama. Sve ove namirnice, redom, sadrže antioksidante.
Rajčica: Bilo u obliku umaka ili kečapa, ili jednostavno svježa, rajčica je prepuna likopina, moćne antikancerogene tvari.
Češnjak: Snižava krvni tlak, sprečava srčane bolesti i potiče imunosni sustav.
Crno vino: Sadrži revesterol koji usporava starenje i flavonide koji štite srce: dobar izgovor za čašu dnevno.
Avokado: Dobar izvor esencijalnih masnih kiselina i glutationa, antioksidanta koji sprečava starenje (osobe starije od 100 godina imaju u krvi visoke razine glutationa). Drugi izvori su mrkve, rajčice i šparoge.
Brokoli: Jedete li svaki dan malo brokolija mogli biste si produžiti život za dodatnih pet godina. Brokoli posebno obiluje vitaminom C i pikolinatom kroma koji kontrolira inzulin i uravotežava razinu glukoze u krvi.
Sardine: Potiču rad mozga encimima Q10.
Čaj: Šalica crnog ili zelenog čaja na dan unosi u tijelo polifenoličnu kiselinu koja djeluje kao obrana protiv slobodnih radikala.
Tunjevina: Ljubitelji riba ubiru dobrobiti zaštitnih esencijalnih masnih kiselina i selenija.
Jabuke: U njima nema masnoća, a bogate su pektinom, topljivom vlaknastom tvari koja pomaže pri snižavanju razine kolesterola. Jabuke su uz to odličan izvor vitamina C i flavonoida.
Zobene pahuljice: Zdjelica zobenih pahuljica dnevno snižava kolesterol i omogućava tijelu bolje apsorbirati hranidbene sastojke iz hrane.
Što ubrzava starenje
Neke namirnice definitivno ubrzavaju starenje pa ih stoga najbolje izbjegavati, a po mogućnosti i potpuno izbaciti s jelovnika.
Šećer
Rafinirani šećer štetan je baš poput pušenja i sunčanja kad se radi o starenju. Zašto? Molekule šećera prikvače se o bjelančevinske molekule u koži - to je poznato pod nazivom "glikosilacija proteina" i dobro je poznata pojava starenja stanica a time i tkiva. Kad se šećer priljubi uz bjelančevinu, mijenja mu se djelovanje jer slabi elastin i kolagen u koži i tako nepovoljno utječe na elastičnost kože.
Pržena jela i ona s roštilja
Prženo jelo ili ono s roštilja, samo po sebi, neće ubrzati proces starenja, ali će masnoća koja se prži ili cijedi s roštilja sasvim sigurno imati nepovoljno djelovanje. U njoj su povišene količine slobodnih radikala a uz to i začepljuje arterije. Smatra se da jela s roštilja sadrže i kancerogene tvari pa ih stoga izbjegavajte.
Alkohol
Nitko vam neće spočitnuti čašu crnog vina - uostalom, smatra se da je dobra za zdravlje - ali pretjerano opijanje (više od tri čaše vina na dan) ubrzat će proces starenja.
Masti životinjskog porijekla
Da biste spriječili začepljenje arterija i srčane bolesti, smanjite unos masti životinjskog porijekla (i one iz crvenog mesa. Izbjegavajte, također, masnoće iz zasićenih ulja, kolača, prženih krumpirića (chips) i fast-fooda.
Nekoliko kilograma viška daje vam mlađi izgled?
Sve do menopauze, moguće je da vam nekoliko kilograma viška daje mlađi izgled jer masnoća popunjava tkivo ispod kože i sprečava da se objesi. Ali kad jednom nastupi menopauza stvari se mijenjaju i ovo pravilo više ne vrijedi.
U poznijim godinama teže se mršavi?
Štitna žlijezda može imati zastoje u radu u poznije doba te time usporava vaš metabolizam. U tijelu skupljate otrove a vaša jetra više nema dovoljno vremena da metabolizira masnoće pa se teže mršavi.
Što smo stariji to smo osjetljiviji na stres i zagađenje okoliša koji onda loše djeluju na naš probavni sustav.
Ove loše utjecaje možete umanjiti. Držite se razumne prehrane i tjelovježbe. Tako će vaše tijelo imati više prilike da zadrži vitkost i napetost.