Mirjana Gračan:
Ljekovite i mirodijske biljke oko nas
Matičnjak (Melissa officinalis L.)
Trajnica.
Razmnažanje: sjemenom.
Položaj u vrtu: uz plot, grmlje, sunčana strana.
Visina: prosječno 60 cm.
Dijelovi koji se koriste: list i cvijet.
U mojem vrtu poput korova raste matičnjak, zelen naboranih listića i bjelkastih cvjetića koja širi oko sebe prekrasan miris po limunu. Ne čudi stoga da se na engleskom zove "lemon balm" - limunski miomiris. Potječe s Bliskog istoka i istočnog dijela Mediterana. Kao ljekovita, medonosna i mirodijska biljka matičnjak se proširio u mnogim drugim zemljama. Kod nas se sadi po vrtovima, a raste i kao poludivlja i samonikla biljka uz plotove, grmlje i živice, često zajedno s koprivom. Miris matičnjaka jako privlači pčele, osobito matice, pa njime pčelari mogu vratiti roj pčela koji je pobjegao na neko drvo. Odatle i potječe narodno ime biljke.
Njezine su vrijednosti poznate od pamtivijeka. Već ju je veliki Paracelzus nazivao eliksirom života. Miješao ju je s kalijevim karbonatom u mješavini poznatoj pod imenom Primum Ens Melissae. Zabilježeno je da je Lesebure, jedan od liječnika francuskog kralja Luja XIV, isprobao mješavinu na ostarjelim kokama. Za nekoliko dana koke su odbacile staro, ružno perje, dobile novo i ponovno počele nesti jaja.
Listovi matičnjaka služe u medicini kao aromatično i umirujuće sredstvo (kod histerije) većinom u obliku različitih miješanih čajeva. Stoljećima su ovu mirisavu biljku propisivali protiv živčanih poremećaja, a hvale je i kao pomoć pri mnogim ženskim problemima, uključujući neplodnost i menstrualne teškoće. Pošto potiče na znojenje, matičnjak je dobro uzimati kad trese groznica. Preventivno dobro je svaki dan pojesti nekoliko sirovih listova matičnjaka ili piti standardni čaj od matičnjaka.
U Francuskoj se u 17. stoljeću spravljao vrlo mondeni parfem Eau de Carmes od lišća matičnjaka maceriranog u vinu uz dodatak kore limuna, oraščića, klinčića i cimeta. Esencijalno ulje matičnjaka i danas je omiljeli miris na Srednjem istoku.
Raste li matičnjak i u vašem vrtu, berite ga ujutro, tijekom cijelog proljeća i ljeta. Najkvalitetniji je u doba cvatnje. Ne možete li ga, poput mene, svega upotrijebiti u čajevima, skuhajte ga u povećim količinama te takav čaj ulijte u kupku u kojoj ćete uživati prije lijeganja u krevet. Zna se dogoditi da nakon ovakve kupke imam doista neobične, živopisne snove.
Ako znate neku Melisu (žensko ime prema latinskom nazivu matičnjaka) sigurno ste primjetili da nomen est omen. Krasi ih vedrina, smirenost i optimizam - sve ono što upotrebom pruža ova izuzetna biljka.
Kao začin i mirodija u kuhinji (za kompote, salate, juhe, marinade i drugo) matičnjak može služiti umjesto limunove kore. U listovima samoniklog matičnjaka ima oko 80 mg% vitamina C i oko 7 mg% karotina, a od oligoelemenata dosta bakra. Matičnjak ima antimikrobno i antivirusno djelovanje.
Proljetna salata s matičnjakom
Prošećite livadama, vrtom i tržnicom kako biste nabavili sljedeće sastojke za zdjelu osvježavajuće, ljekovite i mirisne salate.
Za 4 osobe
20 listova matičnjaka
15 mladih maslačaka
šaka matovilca
šaka listova i cvjetova jaglaca
šačica cvjetova divlje ljubičice
nekoliko cvjetova tratinčice
glavica zelene salate
Sastojke očistite i operite, ocijedite svu vodu u centrifugi za salatu. Smjestite sastojke u poveću zdjelu te blago začinite maslinovim uljem, jabučnim octom i malo morske soli. Po želji pospite prženim sezamom.
Poslužite kao užinu uz prepečenac ili kao salatu uz glavno jelo.
U slast!