Mi kažemo ananas kao i Talijani, Rusi, Francuzi, Finci, Mađari, Nijemci, Estonci, Gruzijci, Turci, Arapi… samo se u engleskom to voće zove pineapple, a u španjolskom piña. Pa kako?
Ananas je porijeklom iz područja južnog Brazila i Paragvaja, a indijanska plemena prenijela su ga na Karipske otoke i u Srednju Ameriku. Kristofor Kolumbo prvi put je ananas vidio 1494. na otoku Guadalupe. Ali u Europu su ga iz Brazila donijeli Portugalci, a nazvali su ga ananas što je bila izvedenica iz imena nanas kako ga je zvalo pleme Tupi
Kolumbo ga je nazvao piña de la India odnosno indijski češer – kad je tek došao na Karibe vjerovao je da je u Indiji. Španjolci zato tako i danas ananas zovu piña odnosno češer. Tako se zove i u engleskom jeziku: pineapple što isto znači češer. Ostatak svijeta, pa i mi, zove ga ananas.
U međuvremenu su kolonijalisti prenijeli ananas diljem tropskog pojasa i danas se trećina svjetskog ananasa uzgaja na Havajima. Prije nam je bio dostupan samo u konzervama, danas se na tržnicama i u supermarketima može kupiti i svježi. Samo napomena: kad se kupuje svježi ananas treba znati da on ne može više dozreti. Ubire se malo prije zrelosti i to je to, neće više postati ni slađi ni mekši. I nema veze koje je boje. Onaj koji ima zeleniju koru može biti jednako ukusan kako i onaj sa žutom korom.
Ananas se lako uzgaja, samo odsijecite vrh s lišćem i zakopajte ga u zemlju tako da lišće bude vani. Ne dobije se ploda, ali dobije se lijepa sobna biljka. Za plod bi ipak trebalo pričekati jer plodu treba čak do tri godine da izraste i sazre na biljci. Zanimljivo je da jedna biljka ananasa može dati samo po jedan plod i to najviše tri puta u svom životu. Cvjetove oprašuju ptice, ali i šišmiši!
Ananas je zdrava namirnica, sadrži vitamine i minerale poput kalija, kalcija, vitamina C i folne kiseline, ali najzanimljiviji je njegov enzim bromelin. Bromelin ima protuupalna svojstva, otpušta mišiće i pomaže probavi. Uz to, važan je u kuhinji jer ima odličnu sposobnost omekšavanja mesa. Naime, rastvara kolagen koji drži mišićno tkivo na okupu, ali tako da meso bude dovoljno mekano za žvakanje, a opet dovoljno črvsto da zadrži oblik. Može se kupiti bromelin u prahu, to koriste profesionalni kuhari, ili marinirati meso u soku od ananasa. Ali ne onom soku iz konzerve, to je samo šećerna vodica, nego se kupi svježi ananas, usitni u blenderu i onda koristi taj sok.
Sok od ananasa najpoznatiji je u koktelima, a od koktela s ananasom najpoznatiji je piña colada što doslovno znači rashlađeni ananas. Ali, od ananasa se može raditi i vino, bar ga na Havajima rade. Ima nizak postotak alkohola, dosta je slatko i malo trpko, navodno, nismo probali.