Kotonjada, žele od dunja
Kotonjada, sir od dunja, kitnkez, žele od dunja, slatko od dunja mogući su nazivi ovog deserta. Nekako mi je najprikladniji žele od dunja jer je to zaista pravi žele. Dunja je iznimna po količini pektina kojeg posebno sadrži u kori. Kuhanjem sama po sebi želira. Čak i nije potrebna velika količina šećera da bi stvar funkcionirala. Mnogi recepti će vam reći da količina upotrebljenog šećera treba biti jednaka masi propasiranih dunja. Međutim, nije tako. Dunje će želirati i sa puno manje šećera, a okus će biti prirodniji.
Dunju je teško iskoristiti jer je trpka i nije ukusna za jelo. S druge strane iznimno je ljekovita. U davno doba su ovi žuti plodovi imali puno veću vrijednost u usporedbi s jabukom. Jabuka je ukusnija, ali dunja naprosto liječi. Popis ljekovitih svojstava dunje je ogroman. Ljekovite su sjemenke, plod, listovi. Nema dijela tijela koji ne osjeti blagotvornu ljekovitost ove biljke. Zato ovaj desert i nije samo desert. To je način da konzumirate dio blagodati ovog specijalnog voća
Da na početku odmah raščistimo. Ovo nije recept za nestrpljive ili one koji nemaju vremena. Za ovaj recept treba dosta strpljivosti. Treba dosta kuhati, kontrolirati, sušiti. Ako zaista niste odlučni da to napravite i ne vidite motovaciju u cijeloj priči, to nije za vas. Motivacija je izvanredna, prirodna i ljekovita slastica. Ne radite to kao desert koji ćete pojesti tokom vikenda. Ovo je desert kojeg ćete imati tokom zime, koji dugo traje, u kojem ćete polako uživati i koji će vam zimi hraniti tijelo izvanrednim sastojcima.
Ove godine napravila sam ovaj žele od 4 kg dunja. Najoptimalnije je raditi s 2 kg ovih plodova. Zato sam ovu količinu dunja izrađivala u dvije runde. U prvu sam dodala sjeckane bademe, drugu sam ostavila čistu. Ono što ljudi najčešće pogriješe u ovom receptu je da idu guliti koru. Kora bilo kojeg voća je najčešće najzdraviji dio, pogotovo kod dunje. Kora je ključni dio za želiranje.
Sastojci
- 2 kg dunja
- 600 g šećera
- suho lišće lovora
- sok od 1 limuna
Dakle, dunje samo operete, očistite sjemenke i tvrde dijelove, izrežete na krupne kocke i stavite kuhati u minimalno vode. Čim dunje omekšaju, iscijedite vodu. Tu vodu ponudite kao okrepljujući čaj. Izuzetno je ukusan i miriše. Uzmite štapni mikser i od preostalih dunja napravite što homogeniju kašu. Vratite dunje na štednjak, dodajte šećer, sok od jednog limuna i krenite kuhati. Kuhajte na laganoj vatri i povremeno miješajte. Dunje če postepeno i polako mijenjati boju. Najprije će dobiti svijetlo rozu boju. Što duže kuhate, boja će biti tamnija i smjesa će postajti gušća. Ja sam kuhala sigurnao 3 sata. Čak navečer nisam imala dovoljno vremena i smjesu sam nastavila kuhati ujutro. Kada smjesa postane toliko gusta da jedva vrtite kuhaču, to je to. Ako želite dodati sjeckane bademe, orahe ili slično, sada je taj moment. Istresite smjesu na masni papir, poravnajte je da dobijete željenu debljinu i sušite na hladnom mjestu barem tjedan dana. Narežite kocke, uvljajte ih u šećer i opet pustite da se suši. Ako imate buru ili vjetrovito vrijeme, iznesite kocke van na sušenje. To će sigurno pomoći i ubrzati proces.. Nakon 2 -3 dana kocke možete spremiti u staklneu posudu. Između kocki stavite suho lišće lovora.
Iznimna poslastica kojom možete ponuditi bilo kojeg gosta tokom cijele zime!
http://prirodna.hr/stranice/kuharica/recepti/Kotonjada-zele-od-dunja