Piše: Marija Leko
Blagodati fermentiranog mlijeka, bilo da je riječ o jogurtu, kefiru ili kiselom mlijeku, pripisuju se “dobrim” bakterijama, tzv. probioticima. One uravnotežuju crijevnu floru jer jačaju prirodne bakterije koje inače manjkaju organizmu.
- Osim što blagotvorno djeluje na probavu, jogurt je bogat kalcijem, što je važno za pravilan rast i razvoj kostiju - kaže predsjednica Udruge za prevenciju prekomjerne težine Sonja Njunjić. Mogu ga piti i ljudi alergični na laktozu jer pri vrenju prelazi u mliječnu kiselinu i tako postaje lakše probavljiva.
Domaći jogurt lako se priprema i kod kuće tako da se prokuhanome mlijeku doda kupovni jogurt, a smjesa se ostavi na toplom. Tako već nakon nekoliko sati možete uživati u osvježavajućem i superzdravom napitku. Legenda kaže da je prvi jogurt nastao u bisagama nomada koji je putujući kroz pustinju zaboravio da nosi mlijeko. Kasnije je otkrio da se zbog sunca i vrućine pretvorilo u kremasti napitak. Neki tvrde da je spomenuti nomad bio mongolski vojskovođa Džingis Kan i da je upravo jogurt zaslužan za njegove osvajačke uspjehe.
RECEPT ZA DOMAĆI JOGURT
Zakuhajte svježe mlijeko dok se ne digne pjena, zatim smanjite vatru i neka lagano vrije najmanje 2 minute. Ostavite dok ne bude mlako. Promiješajte 2 žlice jogurta s malo toplog mlijeka pa umiješajte u preostalo mlijeko. Ulijte smjesu u zagrijanu vatrostalnu zdjelu i čvrsto zatvorite. Ostavite jogurt na toplome mjestu najmanje 6 sati dok se ne zgruša.
KISELO MLIJEKO
Mliječna kiselina kojom obiluje olakšava probavu i resorpciju hrane. Dodate li ga mlijeku po recepturi za jogurt, uz nekoliko kapi limuna, možete ga pripremiti i doma.
JOGURT
Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus bakterije su zaslužne za blagotvornost jogurta. Čuvaju zdravlje zuba i desni, reguliraju probavu i sprečavaju neugodan zadah.
KEFIR
Mliječni napitak koji potječe iz Kavkaza. Čaša kefira sadrži 300 miligrama kalcija i zadovoljava trećinu preporučene dnevne doze. Bogat je magnezijem, vitaminom B i fosforom.