Čudesna svojstva proklijalog sjemenja – izdanaka
U doba kad ne znamo porijeklo hrane koju kupujemo, a time ni njezinu ispravnost, izdanci – živa hrana koju sami uzgajamo iz zrna – vrijedno je osvježenje na našim stolovima. Potaknuta izuzetnim zanimanjem naše publike za zdravu prehranu, Mirjana Gračan napisala je knjigu o izdancima. To je priručnik s uputama o uzgoju žive hrane u stanu - u “vrtu u staklenci” - i zbirka recepata za pripremu jela od izdanaka. Knjiga je namijenjena svima koji su spremni baciti “alternativni” pogled na svakodnevno jelo pa usvojiti ukusnu, jeftinu i nezagađenu hranu.
Izdanci, klice i mladice
Proklijale sjemenke raznih jestivih kultura – žitarica, grahorica i povrtnica – bogate su hranidbenim i ljekovitim sastojcima. Svatko ih može, u svako godišnje doba, uzgojiti na minimalnom prostoru u svom stanu. Treba vam nešto sjemenja, staklenka u koju ćete sjeme staviti I voda kojom ćete sjemenke zalijevati I ispirati. Pod blagotvornim utjecajem vode, topline i zraka, bude se mladice različitog sjemenja u roku od tri do pet dana.
U stanju mirovanja zrno sadrži sićušnu klicu obavijenu u tvrdu i suhu “ambalažu” od škroba. Izloži li se sjeme određenoj temperaturi, uz malo vode i zraka, klica se budi i počinje rasti. Sve što raste i razvija se, čudesno je, ali su izdanci izuzetni. Toliko brzo rastu da prostim okom možete promatrati kako od sjemenke postaje biljka. Klica koristi škrob iz ovojnice za svoj rast pa joj u početku razvoja ne treba hrana iz tla. Tijekom tih nekoliko dana klijanja hranjiva vrijednost izdanaka za ljudsku prehranu čak se i povećava jer su počeli životni procesi pa se višestruko povećava postotak bjelančevina, minerala, encima i vitamina.
Od svih izdanaka najpopularniji su oni graha mungo i alfalfe (vrsta djeteline) koje ste zasigurno kušali u nekom kineskom restoranu a da niste ni znali što jedete. Proklijala pšenica je sočnog, slatkastog okusa, dok su izdanci povrtnice i rotkvice hrskavi i žestoki, ljutog okusa. Kuharice ih dodaju u juhe, kruh i glavna jela, a najčešće se jedu sirovi u miješanoj proljetnoj salati ili u sendviču.
Što izdaci sadrže
Osim što su vrlo ukusni, izdanci imaju i druge kvalitete. Sojine mladice, na primjer, sadrže više vitamina C nego sjemenke soje. Pšenica i proso u zrnu sadrže 2,6 miligrama vitamina C na 10 dag sjemenki, a kad prokliju, u njima je 15,0 do 23,8 miligrama vitamina C. U zobenim izdancima ima 13 puta više riboflavina (vitamin B2) nego prije u zrnatom obliku. Znanstvena istraživanja pokazuju da se klijanjem znatno povećava količina vitamina iz grupe B, postotak bjelančevina, encima i drugih minerala. Istodobno se količina ugljikohidrata (škrob) smanjuje jer se njime hrani mlada biljčica. Drugim riječima, izdanci su odlična dijetna hrana jer ne debljaju a daju dovoljno hranjivih sastojaka da bi tijelo dobro funkcioniralo.
Kako se pripremaju
Na sve moguće načine; sirovi u salati, kuhani u varivu, pečeni u kruhu, prženi u omletu… Izdanci graha mungo, na primjer, hrskavog su sastava i slatkastog okusa. Postupate s njima kao s bilo kojom grahoricom – grahom, graškom, mahunama… Sadrže vitamine A,C,E i B, kalij, kalcij, fosfor i željezo. Ukusni su s ribom, rižom, u omletu… Ipak najukusniji su kad se samo kratko prokuhaju u vreloj slanoj vodi a zatim začine uljem, octom i malo češnjaka.
(U sljedećem nastavku govorit ćemo o ljekovitim svojstvima proklijale pšenice, pšeničnoj travi i napitku “rejuvelac” za pomlađivanje.)