Heljdina kaša
www.coolinarika.com
Latinski naziv: | Fagopyrum esculentum Moench |
---|---|
Engleski naziv: | buckwheat |
Regionalni naziv: | eljda, hajda, ajda, hajdina, hajdinska kaša, golokud |
Opis i podrijetlo
Heljda je sjeme biljke Fagopyrum esculentum, podrijetlom sa sjevera Europe, kao i Azije. Spada u zeljaste biljke, iako se često pogrešno svrstava u žitarice. Zrno koje se koristi za ljudsku prehranu je piramidalnog oblika i da bi se mogla koristiti kao hrana, mora se ukloniti vanjska ljuska. Može se kuhati kao riža, pripremiti u obliku heljdine kaše ili se može samljeti i na taj se način dobiti kvalitetno brašno za pripremanje palente.
Najviše se uzgaja u Rusiji i Poljskoj, jer je dio njihove tradicionalne kuhinje.
Energetska i nutritivna vrijednost
Kašu možete skuhati i poslužiti kao prilog ili upotrijebiti kao nadjev sarmi, musakama, peradi i savijačama.
Visoka prehrambena vrijednost nutrijenata, tj. značajne količine ključnih minerala i vitamina, čine ovu namirnicu osobito prikladnom i cijenjenom u prehrani.
Bogata je ugljikohidratima i sadrži sporo probavljivi škrob, koji izaziva postupan rast šećera u krvi. To znači da je vrlo dobra namirnica za ljude s povišenim šećerom u krvi i za one koji moraju paziti na prekomjerni unos kalorija.
Heljdina kaša jedan je od najboljih izvora bjelančevina u biljnom svijetu. U usporedbi s drugim žitaricama ima iznimno visoku biološku vrijednost i iskoristivost bjelančevina. Organizam može iskoristiti 74% bjelančevina iz heljde. Ona sadrži sve esencijalne aminokiseline u odgovarajućim omjerima i ima naročito visok sadržaj lizina koji je vrlo bitan za iskoristivost i pretvorbu bjelančevina.
Masnoće su u heljdinoj kaši prisutne u manjim količinama i sa zdravstvenog stajališta veoma su dobre jer sadrže dosta nezasićenih masnih kiselina i lecitina, važnog u razvoju djece. Heljdina je kaša i odličan izvor niacina, pantotenske kiseline, vitamina B1, vitamina E, magnezija, fosfora i željeza te dobar izvor vitamina B2 i kalija. Energetska vrijednost iznosi 343 kcal na 100 g.
Ljekovitost
Heljdina kaša sadrži 0,2% biljnih sterola koji sprječavaju povećanje kolesterola u krvi. Sastavljena je od 75% složenih ugljikohidrata. Odličan je izvor vlakana jer sadrži oko 25% neprobavljivih sirovih vlakana koji blagotvorno djeluju na probavni sustav.
U obliku posija sadrži 4 do 6% rutina, flavonoida koji smanjuje kolesterol, snižava krvni tlak i ojačava oslabljene kapilare. Ne sadrži gluten pa je stoga prikladna za osobe koje boluju od celijakije.
Heljdina je kaša lako probavljiva namirnica koja bi se trebala češće nalaziti na našem jelovniku kao dodatak žitaricama ili zamjena za njih.
Kupovanje i čuvanje
Plodovi heljde sitni su trobridni, 5-6 mm dugi, jajasti oraščići. Sušenjem se iz njih oslobađa sjemenka svijetle boje, koja prženjem dobiva smeđu boju i koju poznajemo pod nazivom heljdina kaša.
Prodaje se u trgovinama, u manjim i većim pakiranjima, u prozračnoj papirnoj ili plastičnoj ambalaži, a čuva se na suhom i tamnom mjestu. Heljdino brašno najčešće ćete naći u trgovinama zdrave hrane.
Priprema jela s heljdinom kašom
Heljdina je kaša lako probavljiva namirnica i ne sadrži gluten pa je stoga prikladna za osobe koje boluju od celijakije.
Kaša je stara hrvatska hrana, danas pomalo zaboravljena, osim u sjevernim dijelovima Hrvatske, osobito u Međimurju, Zagorju i Podravini.
Kašu možete skuhati i poslužiti kao prilog ili upotrijebiti kao nadjev sarmi, musakama, peradi i savijačama. Upotrebljava se i za pripremu variva samostalno ili s povrćem, kombinira se s različitim povrćem i mesom za hladne salate, a i kao dodatak kod pripreme domaćih kobasica.
Heljdino brašno možete koristiti kod pripreme štrukli, žganaca, peciva ili kruha. U Rusiji ga upotrebljavaju za pripremu blina (manjih i debljih palačinki), u Japanu za pripremu soba okruglica, a u Italiji za pripremu tjestenine
Kako skuhati heljdinu kašu?
- Heljdinu kašu stavite u vodu u omjeru 1:2; kada zakipi, dodajte soli i kuhajte oko 15 minuta.
Kako se koristi heljdino brašno kod pripreme tijesta?
- Kod priprema tijesta heljdino brašno može se koristiti samo ili miješati sa pšeničnim ili raženim brašnom.
Može li se od heljdina brašna pripremiti palenta?
- Od heljdina brašna možete skuhati veoma hranjivu palentu, a može se miješati i s kukuruznim brašnom.
Autor: Damir Perman, kuhar gastronom
-
Radio u vodećim hotelima i restauracijama opatijske rivijere. Imao je niz gastronomskih prezentacija u zemlji i inozemstvu u cilju promidžbe hrvatskog turizma. Sudjelovao u više kulinarskih televizijskih emisija.
Izdašna juha s heljdinom kašom i mesom
Kada poželite pojesti nešto “žlicom”, obično se prisjetite specijaliteta iz bakine i mamine kuhinje. Ovo je jednostavno jelo koje “govori više jezika”.
Sastojci za 4 do 6 osoba
250 g svinjetine od buta 100 g mrkve 50 g luka 1 žlica Vegete 3 žlice ulja 300 g kuhane heljdine kaše papar mažuran 1 češanj češnjaka 50 ml bijelog vina Priprema
- Na zagrijanom ulju popecite nasjeckani luk, mrkvu narezanu na kolutiće i meso narezano na kockice.
- Dodajte 150 do 200 ml vode i Vegetu pa pirjajte na laganoj vatri dok meso ne omekša.
- Nakon toga umiješajte mažuran, nasjeckani češnjak, papar i kuhanu heljdinu kašu. Sve zalijte s oko 700 ml vode, dodajte vino i još kratko prokuhajte.
Posluživanje
Izdašnu juhu poslužite uz prepečenac.
Savjet
Kod pirjanja mesa možete dodati malo slatke ili ljute crvene mljevene paprike.
Ovo možete i zamrznuti
Zamrzavanje: Juhu pripremite do kraja. Ohladite je, rasporedite po obrocima u odgovarajuće posude s poklopcem ili plastične vrećice i zamrznite.
Odmrzavanje: Posude ili vrećice s juhom nakratko uronite u vruću vodu kako bi se zamrznuta juha odvojila od stijenki. Zatim je prebacite u posudu s malo vode i zagrijavajte na laganoj vatri dok se ne otopi.
Trajnost: 90 dana.Salata od slanutka i heljdine kaše
Slanutak i heljdina kaša stare su namirnice koje nas ponovo osvajaju, obično u društvu i sa starim začinima koje također, poput kopra otkrivamo ponovo.
Sastojci za 4 osobe
410 g kuhanog slanutka 250 g heljdine kaše 1 krastavac 1 vezica peršina sol Za salatni preljev: 1 žlica Vegete Twist salata 100 ml vode 2 žlice limunova soka 4 žlice maslinova ulja Priprema
- Heljdinu kašu skuhajte u blago posoljenoj vodi, ocijedite je i ohladite. Slanutak ocijedite i isperite pod mlazom hladne vode.
- U odgovarajućoj zdjeli pomiješajte heljdinu kašu, slanutak, nasjeckani peršin i krastavac koji ste očistili od sjemenki i narezali na kockice.
- Vegetu Twist salata razmutite u vodi i limunovu soku te ostavite neka odstoji oko 10 minuta. Umiješajte maslinovo ulje, prelijte preko sastojaka pripremljenih za salatu i dobro izmiješajte.
Posluživanje
Salatu ohladite i poslužite uz tamni kruh ili tacose.
Savjet
Salatu možete dodatno obogatiti kuhanim korjenastim povrćem narezanim na kockice.
Heljdina kaša s lukom
Peradske pečenke tradicionalno se poslužuju o božićnim blagdanima, na svadbama i u drugim važnijim prilikama, kad im heljdina kaša, baš kao u stara vremena, pristaje bolje od svakidašnjih priloga.
Sastojci za 4 osobe
50 g luka lovorov list mažuran 30 g maslaca 1 Pileća kocka Podravka 400 g kuhane heljdine kaše papar Priprema
- Na zagrijanom maslacu kratko propirjajte nasjeckani luk, a zatim ga zalijte s oko 100 ml vode. Pirjajte ga na laganoj vatri dok ne omekša.
- Dodajte lovorov list, mažuran, pileću kocku i 200-300 ml vode.
- Umiješajte kuhanu heljdu, popaprite i zajedno kratko prokuhajte.
Posluživanje
Heljdinu kašu s lukom poslužite kao prilog uz pečenu perad.
Savjet
Umjesto luka možete upotrijebiti poriluk.
Patka na međimurski način
Patka je omiljena pečenka hrvatske nacionalne kuhinje. I građanske i seljačke. Omiljen je specijalitet mnogih regionalnih kuhinja, a napose međimurske. Međimurci je, kao i ostale svoje pečenke, pripremaju s heljdinom kašom.
- Sastojci za 4 do 6 osoba
1 patka 200 g heljdine kaše 100 g masti 1 glavica luka 1 pačja ili pileća jetrica peršin sol papar 1 žlica Vegete Priprema
- Patku očistite, operite i osušite pa je posolite izvana, a s unutarnje strane je, radi boljeg okusa, natrljajte Vegetom.
- Očistite kašu, operite je u puno mlake vode, napola je skuhajte u slanoj vodi i ocijedite.
- Na dijelu masnoće propirjajte nasjeckani luk i narezane jetrice, dodajte ocijeđenu kašu i popaprite. Temeljito promiješajte, maknite s vatre i pospite nasjeckanim peršinom.
- Potom patku napunite pripremljenim nadjevom i stavite u pleh s preostalom masnoćom. Pecite na temperaturi oko 200°C.
- Tijekom pečenja patku prelijevajte sokom, a u tepsiju dolijevajte povremeno malo tople vode kako bi meso bilo sočnije.
Posluživanje
Pečenu patku narežite na komade, posložite ih na ugrijani tanjur, dodajte prilog od heljdine kaše i sve prelijte sokom od pečenja. Uz patku možete poslužiti salatu od kiselog kupusa, cikle ili neku drugu.
Savjet
Kad patku nadjenete kašom, možete zatvoriti otvore kako bi kaša zadržala vlažnost i sočnost.