Grčka
http://www.gastro.hr/index.php/hr/gastro_putopis/grcka
Jednako kao i na većinu nacionalnih kuhinja, i na grčku kuhinju su određen utjecaj imali običaji susjednih zemalja.
Ono što grčku tradicionalnu kuhinju izdvaja od ostalih nacionalnih kuhinja, kombinacija je nekoliko čimbenika:
- jedinstvenih sastojaka koji se koriste u kuhinji
- grčke filozofije objedovanja
- okruženja u kojemu se servira hrana
Osnovni sastojci grčke kuhinje
Četiri stvari odlikuju grčku kuhinju: sastojci koji moraju biti svježi, «pametna» uporaba začina, čuveno grčko maslinovo ulje te povrće i bilje.
Grčko maslinovo ulje zahtjeva poseban spomen. Prisutno je u gotovo svim grčkim jelima, i to u većini jela u obilnim količinama. Izvanredne je kvalitete i veoma dobro za zdravlje.
Zbog klimatskih prilika koje vladaju u Grčkoj, uzgoj povrća i voća je ograničen. Stoga je u kuhinji naglasak samo na ono povrće i voće koje u takvim uvjetima prirodno uspijeva, no zato je ono puno okusa i arome. Oduševit će Vas okus grčkih rajčica, bijelog i crvenog luka, mrkvi, salate, peršina, a posebice aroma svježega voća: grožđa, marelica, breskvi, dinja, lubenica i trešanja.
Bilje, koje većina Grka prikuplja po obližnjim travnjacima i planinama, glasovito je po svom okusu, mirisu i ljekovitim svojstvima. U mnogim grčkim jelima oduševit će Vas aroma origana, majčine dušice, ružmarina.
S obzirom da grčki pašnjaci obiluju biljem, janjetina i kozletina, vodeći grčki mesni specijaliteti, imaju jedinstven okus i aromu. Plodovi mediteranskog mora vrlo su ukusni. Bistro i ribom puno Egejsko i Jonsko more osigurava bogatu i hvalevrijednu riblju trepezu.
I na kraju, ukoliko se nađete u Grčkoj, ne zaboravite kušati sireve, posebice feta sir.
Grčka filozofija
Grci veliku pažnju obraćaju obitelji, prijateljima, rodbini, a objedovanje sa njima duboko je ukorjenjen društveni običaj. Grčka riječ simpozij, stara kao i sama Grčka, doslovno prevedena znači piće sa društvom. Tipična atmosfera koja vlada u grčkim restoranima, tavernama, i domaćim kuhinjama uključuje opuštenost, neformalnosti i jednostavnost. Pripremanje hrane, s druge strane, ima svoja «sveta» pravila. Dobar kuhar uživa ogromno povjerenje i poštovanje u svom okruženju.
Okruženje
Kada jednom popijete čašu vina, na obalama grčkog mora, na jednom od egejskih otoka, u sjeni drveta i uz ukusan zalogaj ribe sa žara, teško ćete drugdje doživjeti istu eksploziju okusa i mirisa.
Okus grčke kuhinje, kombinacija onoga što jedeš i gdje jedeš, ne može se ponoviti ili izvesti negdje drugdje. To je jednostavno nešto što se može naći i u čemu se može uživati samo u Grčkoj.
http://www.gastronaut.hr/recept.asp?id=525
Avgolehmonoh - grčka juha od jaja i limuna (predjelo),
Specijalitet grčke kuhinje
Sastojci:
6 šalica pilećeg temeljca
3/4 šalica bijele riže
2 jaja (odvojena)
1/2 šalice limunovog soka
Opis:
4 šalice pilećeg temeljca zavrite u velikoj tavi. Dodajte rižu i miješajte 8-10 minuta dok ne omekša. Istucite bjelanjke u snijeg. Dodajte žumanjke i dobro izmiješajte. Postepeno dodajte limunov sok i preostali pileći temeljac, neprestano miješajući. Smjesu brzo izlijte na kuhanu rižu, te dobro promiješajte.
Brokula s povrćem (prilog),
Specijalitet grčke kuhinje
Sastojci:
2 veće brokole
2 krumpira narezana na kockice
1 mrkva narezana na kolutiće
1 tikvica izrezana na kolutove
2 šalice vruće vode
1 žlica masla
četvrtina žličice zrna crne gorušice
1 žličica kumina
četvrtina žličice ljute crvene paprike
malo crnog papra i soli
četvrtina žličice komorača
Opis:
Zagrijati maslo i ubaciti zrna crne gorušice. Kada zrna počnu pucketati, dodati kumin, ljutu papriku i komorač. Kratko popržiti i dodati mrkvu, krumpir, tikvice i izrezane stapke brokole. Pržiti još malo i dodati vruću vodu. Kuhati na umjerenoj vatri 10 minuta pa dodati cvjetove brokole, sol i crni papar. Kuhati dok povrće ne omekša i voda ne ispari. Povremeno lagano promiješati i paziti da se cvjetovi brokole ne raspadnu. Po želji povrće možemo preliti s malo limunovog soka ili kiselim vrhnjem.
Grčka salata (salata),
Specijalitet grčke kuhinje
Sastojci:
glavica salate (loćika, puterica)
glavica radiča
125 g tunine u ulju
100 g sira Feta
1 krastavac
1 zrela rajčica
1 naribana mrkva
100 g crne i zelene masline
desetak očišćenih oraha
bosiljak
male rajčice
zakiseljeni luk (za ukras)
maslinovo ulje
Opis:
Operite salatu i radič, usitnite ih rukama i stavite u zdjelu sa salatom. Dodajte sir, oprani i narezani krastavac, masline, narezane rajčice, mrkvu izribanu u obliku štapića, orahe i ocijeđenu tuninu.
Začinite maslinovim uljem, malo soli i pomiješajte. Stavite u hladnjak sat vremena. Poslužite ukrašeno bosiljkom, narezanim rajčicama i mrkvom. Uz to možete poslužiti tzatziki.
Puretina u limunovom soku (glavno jelo),
Specijalitet grčke kuhinje
Sastojci:
400 g purećih prsa
1 limun
maslinovog ulja
mješavina suhog začinskog bilja
sol
1 dl bijelog vina
Opis:
Narežite pureća prsa na odreske te ih pobrašnite i začinite. Na vrućem ulju ispržite meso, pa ga zalijte vinom. Neka se kuha na laganoj vatri. Kad vino ishalpi dodajte limunov sok i kuhajte još dvije minute.
Tjestenina na korintski način (predjelo),
Specijalitet grčke kuhinje
Sastojci:
300 g vrganja
350 g tijesta od jaja
400 g svježe skute
1 vlasac
2 jaja
vrhnje za kuhanje
peršin
maslinovo ulje
Opis:
očistiteOčistite vrganje i narežite ih na komadiće. Narezani vlasac nakratko popirjajte na 3 ili 4 žlice ulja. Dodajte otprilike trećinu narezanih gljiva. Nakon 6-7 minuta, dodajte skutu i pustite da ispari tekućina.
U zdjeli pomiješajte dva žumanjka, dvije šake naribanog parmezana i malo narezanog peršina, sol i papar.
Lagano promiješajte, dok ne dobijete homogenu smjesu.
Od tijesta napravite kvadrate dimenzija 10 x 10 cm. Navlažite ih vodom i na svaki kvadrat stavite dozu nadjeva. Tada svaki kvadrat zamotajte i dobro zatvorite krajeve.
Skuhajte tjesteninu. Preostale vrganje popirjajte na ulju i češnjaku, dodajte pola čaše vrhnja za kuhanje i pirjajte još nekoliko minuta. Tjesteninu poredajte u posudu koju ste namazali maslacem i prelijte umakom.
Pospite parmezanom i zapecite u pećnici na 200°C.
Umak tzatziki (umak),
Specijalitet grčke kuhinje
Sastojci:
1 krastavac
2 režnja češnjaka
2 dl nemasnog jogurta
mravinac
Opis:
Izmiksajte komadiće krastavca i češnjaka dok ne dobijete glatku rjeđu smjesu. Premjestite pasirano povrće u zdjelicu i umiješajte jogurt, sol i malo mravinca.