Upravo je kontrola glikemijskog indeksa ključna ako uistinu želimo smršaviti. No to nije jedina stvar! Slično kao što razlikujemo "dobre" i "loše" masti, tako i među ugljikohidratima neki imaju visok, a drugi nizak glikemijski indeks. Taj indeks mjeri utjecaj namirnice na porast razine glukoze u krvi, odnosno utjecaj na hormon inzulin.Ako jedemo namirnice koje naglo povećavaju razinu šećera u krvi, to snažno potiče izlučivanje inzulina. Prekomjerno izlučivanje inzulina već u kratkom vremenskom razdoblju smanjuje količinu šećera u krvi i mozgu, te brzo ogladnimo.
Zato trebamo jesti namirnice s niskim glikemijskim indeksom! Pravilna dijeta za mršavljenje je ona koja nam omogućuje da ovladamo osjećajem gladi i sitosti! Kod mršavljenja su za nadzor nad osjećajem sitosti i gladi najvažniji veličina i učestalost obroka. Mozak putem živaca dobiva informacije o količini i kvaliteti sadržaja našeg želuca. Hormon holecistokinin šalje u mozak poruku da je glad utažena, no s malim zakašnjenjem.
Noradrenalin je neurotransmiter pozitivnog razmišljanja i koči osjećaj gladi, a suprotno tome, adrenalin potiče potrebu za hranom, naročito za ugljikohidratima. O zalihama brine "glasnik" leptin. Što je više masti, to je više leptina. Kod debelih osoba ga je toliko, da svojim informacijama preoptereti mozak, te on više ne prima njegove signale. Omega-3 masne kiseline, koje sadrže dovoljno DHA (dokosaheksenska kiselina), sposobne su "probuditi" mozak,tako da ponovno prima informacije leptina o sitosti tijela.