Ghee (pročišćeni maslac)
Ghee je pročišćeni maslac koji često poistovećujemo s indijskom (ajurvedska) kuhinjom koja veliča njegov fini okus i zdrave karakteristike. On se koristi za pripremanje mnogih jela, uglavnom ga koristimo tamo gde bismo inače koristili obično ulje ili maslac, dakle pri kuvanju, prženju i sl. Interesantno je da se Ghee često smatra egzotičnom namirnicom iz daleke Indije, a zapravo se i kod nas koristi još od davnina pod jednostavnim nazivom » maslo. Ghee za razliku od običnog maslaca nije kvarljiv i ne treba stajati u hladnjaku pa je prije modernog doba hladnjaka bio itekako upotrebljavan.
Kako napraviti Ghee?
Da biste napravili maslo potreban vam je običan, nesoljeni maslac. Za prvi puta uzmite manju količinu, npr. pola kilograma. Kada se uvežbate lako ćete pripravljati i puno veće količine, ali sigurno je sigurno pa krećemo sa pola kg. Stavite maslac u lonac te kuvajte. Kuvajte ga na jakoj vatri dok se potpuno ne otopi (trebaće 10-ak minuta), a onda smanjite vatru. Na laganoj vatri se treba kuvati još oko 45 minuta. Za to vreme će se na vrhu i na dnu smese početi pojavljivati nečistoće. One sa vrha odstranite kasikom. Ne trebate mešati smesu. Kuvanje na laganoj vatri bitno je kako nečistoće na dnu ne bi zagorile i kako bi voda iz smese delomično isparila. Nečistoće će se celo vreme pojavljivati na površini, kako se pojave vi ih uklonite kasikom. Za 45 minuta ugasite vatru i pustite da se maslo ohladi. Kada se ohladilo prelijte ga u posudi u kojoj ćete ga čuvati. Ne trebate držati u hladnjaku. One ostatke sa vrha i dna posude možete baciti ili ih iskoristiti kao dodatak u prehrani (ne preporučuje se bas).
Je li Ghee zdrav i koje su njegove dobrobiti?
Ghee je zdraviji od nečistog maslaca utoliko što ima manje mlečnih proteina i čišći je. Lakše podnosi visoke temperature prženja. Ajurvedska medicina mu pripisuje razna blagotvorna svojstva, citiramo:
Ghee povećava dugovečnost, memoriju, moć razlučivanja i inteligenciju. On daje snagu i odgađa proces starenja telesnih tkiva. Ghi povećava plodnost, seme i jajašce. Poboljšava glas i grlo. Ipak, treba voditi računa o tome da je glavno obeležje Ghee-a dobar, fin i čist ukus neizostavan u raznim jelima, a ne zdravstvena blagodet. Ghee ima veliki postotak zasićenih masnih kiselina i malo nezasićenih. Alternativa Ghee-u je svakako maslinovo ulje sa većim udelom nezasićenih masnih kiselina.
Gde ga kupiti?
Ghee/ maslo koristi se kod svih jela kao zamena ulju. Možete ga staviti i u malo manjoj količini nego bi stavili npr. suncokretovo ulje jer Ghee ne hlapi (zato smo ga u pripremi dugo kuvali da višak vode izađe).
Gi (Ghi) – PRECISCEN PUTER
Gi potiče iz Indije i prvi put se spominje u starim indijskim tekstovima – ajurvede, koji su stari više hiljada godina. Ajurveda bi se mogle najkraće definisati kao znanje, mudrost, koje ima trajnu vrednost i primenljivo je u svim civilizacijama i vremenskim dobima. To je znanje celovitog pristupa životu i nastalo je iz meditativne spoznaje indijskih mudraca – rišija, dolazeći direktno i na nivou kosmičke svesti primenjive na materijalni svet. Ajurveda sadrži osam osnovnih grana medicine (pedijatriju, dijagnostiku, opštu medicinu, hirurgiju, ginekologiju, oftamologiju, gerijatriju i otorinolaringologiju), koje su zasnovane na teoriji o pet osnovnih životnih elemenata: etar, voda, vazduh, vatra i zemlja; zatim na teoriji o došama (telesnim tipovima): vata, pita i kafa; teoriji o tri male (mokraća, stolica, znoj); teoriji o sedam dhatua (telesnih tkiva) i o teoriji o životnom trojstvu: telo, um i duhovna svest. Ajurveda govori o svim aspektima ljudskog života, dajući savete koji su vekovima služili svima koji su težili skladu, miru, harmoniji i dugovečnosti.
Gi je prečišćeni puter, odnosno puter oslobođen vode, proteina, zasićenih masnih kiselina, laktoze i ostalih čvrstih komponenti mleka, tako da se gi smatra posnim namazom. Koristi se kao zamena za ulja i ostale masnoće u svakodnevnom kurvanju, kao namaz umesto putera, margarina. Veoma je pogodan za prženje, jer se za razliku od ostalih masnoća ne raspada na visokim temperaturama i zadržava svoj prirodni ukus. Rasprostranjena mu je primena u medicini i kozmetici, jer ima sposobnost da upija lekovita svojstva biljaka i da ih pojačava.
Lekovita svojstva Gi -a: balansira višak stomačne kiseline, poboljšava probavu, utiče na kvalitet pamćenja i učenja, usporava starenje organizma, podiže celokupan imunološki sistem organizma. Kod spoljne upotrebe smiruje iritirane sinuse (nanosi se na unutrašnju stranu nosa), pomešan sa medom zaceljuje rane i smiruje upalne procese i plikove, pomešan sa biljkama (ruzmarin, kamilica) blagotvoran je prilikom masaže osetljive kože.
Gi spada u lako svarljive masnoće i naš organizam ga koristi kao izvor energije, sporo sagoreva i tako snabdeva organizam energijom tokom čitavog dana. Jedna kašičica Gi -a (5g) sadrži 45 kalorija, 0,0g proteina, 0,0g ugljenih hidrata, 0,0g vlakana.
Smatra se da je rok trajanja Gi -a neograničen
BLOG – SVE O MARGARINU – NEDOSTATAK VITAMINA D – UZROK MULTIPLE SKLEROZE –
http://vesnamihajlovicblog.wordpress.com/2012/06/13/sve-o-margarinu-nedostatak-vitamina-d-uzrok-multiple-skleroze/
Clarifying Butter
www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=I915L70nIXU