Svetojelenske friti
Velika je šnasa da će svaka obitelj s mora imati neki svoj recept za fritule.
Ove fritule nalaze se na popisu 29 certificiranih autohtonih recepata grada Crikvenice pa preporučujemo da isprobate.
Sastojci
- 6 dcl mlakog mlijeko
- 1 kom friškog kvasa
- 2 žl ce šećera
- 1 dcl ulja
- 2 kom jaja
- 1 kom van l n šećer
- šećer u prahu za pos panje
- 1 dcl bijelog vina
- 1 žl č ca sol
- naribana limunova korica
- nar bana naranč na kor ca
- 1O dkg grožđice
- 1 kg brašno - glatko
- 1 l ulja za prženje
Kvas i šećer smiješati zajedno i pustiti da se digne. Sve sastojke zajedno izmješati i dobro izraditi sa rukom l kuhačom pustiti da se diže na toplome. U tu smjesu dodati suhe grožđice jednu žlicu rakije (lozovače) l ruma. Kada se tjesto diglo stavljaju se sa žlicom žličnjac od tijesta u vruće ulje, prže svijetlo žuto i odmah pošećere
http://www.recepti.hr/recepti/jela/svetojelenske-friti
Tatjana
Fritule od jogurta
Fritule su tipičan specijalitet z Dalmacije, posebno sa dalmatinskih otoka, Kvarnera i primorja Okus im je sasvim jedinstven, one su poput malih aromatičnih posebno mirisnih krafnica oplemenjenih grožđicama, jabukama, cimetom. Odličan su desert nakon laganog ručka l večere.
Potrebno:
-2 jaja
-8O g šećera
-2OO g 2O% kiselog vrhnja
-1/2 jogurta
-35O g brašna
-1 žličica ribane limunove korice
-2 žličice praška za pecivo
-1 mala žličica cimeta
-malo soli
-1 veća sitno naribana jabuka
-1/2 dcl ruma
-8O g suhih grožđica
-ulje za prženje
-šećer u prahu za posipanje
Postupak
-Jaja i šećer dobro izmutite pjenjačom pa miješanjem dodajte kiselo vrhnje i jogurt. Jabuke ogulite pa ih sitno naribajte i umiješajte u smjesu skupa s grožđicama i rumom. Posebno izmješajte suhe sastojke brašno, prašak za pecivo, cimet, malo soli, naribanu koricu limuna. Miješajući suhe sastojke dodajte smjesi s jajima i vrhnjem.
-U manjoj dubljoj tavici zagrijte ulje (ulja treba biti obilato). Žlicom otkidajte po malo smjese pržite fritule u dubokom ulju Najčešće se okrenu same, ako ne okrenite ih i pržite s druge strane dok ne dobiju lijepu zlatno rumenu boju. Žlicu za svake ture prženja uronite u vruće ulje l vrelu vodu kako vam se uz nju nebi lijepilo tijesto. Vadite ih rešetkastom žlicom kako bi se što bolje ocijedile i stavljajte u dublju posudu na kuhinjski papir.
-Gotove fritule pospite šećerom u prahu i poslužite tople.
(Tatjana) http://www.recepti.hr/recepti/vasi-recepti/fritule-od-jogurta
Karnevalske slastice
Najpoznatije pokladne slastice u Italiji, Francuskoj, Finskoj, Švedskoj... Zemlje s katoličkom tradicijom u veljači obilježavaju pokladno vrijeme koje traje sve do početka korizme. Vrijeme karnevala završava na fašnik l Pokladni utorak, a prema običajima taj je dan bio posljednj kada se moglo uživatii u masnoj bogatoj hran prije početka razdoblja odricanja. U pokladno vrijeme narod se maskira i pridružuje maskenbalima, zabavama, balovima i paradama koje se održavaju u mnogim europskim i svjetskim zemljama. U vrijeme karnevala priprema se i jede mnogo hrane a posebno slastica. Svako područje ima specifičnu tradiciju a mnogobrojne varijante uštipaka popularne su u mnogim europskim zemljama.
Tradicionalna jela u Italiji specifična za pokladno vrijeme su gnocchi, lasagna tortelli. Nekoliko je različitih tipova tradicionalnih talijanskih slastica frittelle a najpoznatije su chiacchiere l frappeite castagnole što u prijevodu znači malo kestenje s obzirom da im svojim oblikom nalikuju.
Pokladne frittelle su pržene trake/vrpce od tijesta posipane šećerom l medom Poznate su u svim područjima Italije po različitim imenima.
Pokladni utorak je u Francuskoj dan kad je dopušteno častiti se svom vrstom hrane Slastice kao što su palačinke beignets king cake pripremaju se u New Orleansu američ kom gradu u kojem se održava najpoznatiji karneval u SAD-u.
Na anglosaksonskom području Pokladni utorak je dan palačinki nastao iz potrebe da se prije dugotrajnog razdoblja korizme potroši sva zaliha jaja. Običaj jedenja palačinki bio je popularan u mnogim dijelovima Europe sve do područja Letonije.
U Njemačkoj je poslastica prepržen kolač od dizanog tijesta s rajčicom sličan krafni. Ovi kolači su originalno pripremani i posluženi na Pokladni utorak da b se iskoristile sve zalihe masti koje su zabranjene tijekom korizme. Njemačke krapfen slične su krafnama, punjene su marmeladom ili pekmezom i posipane šećerom.
U Finskoj i Švedskoj se na Pokladni utorak rade posebna peciva punjena kremom od badema prelivena tučenim vrhnjem.
Vrijeme karnevala u Brazilu je vrijeme zabave koja traje danima i noćima. Hrana specifična za to vrijeme priprema se i prodaje na ulicama, a najpoznatije jelo je feijoada U pokladno vrijeme se jede začinjena hrana a pije tradicionalno piće caipirinha. Od slastica su obavezni kolači od voća- bolos.
Pokladnice - okus maškara
Najpoznatija karnevalska slastica je krafna, a fašn čk nas dan podsjećaju na slatki miris i okus pokladnica l krafni. Slatki kolač od dizanog tijesta okruglog oblika i sa svijetlim prstenom koji ga okružuje prži se na ulju (nekad je to bila svinjska mast). Najčešće je punjen nadjevom od marmelade ili pekmeza a posipava se šećerom u prahu Postoje mnoge varijante uštipaka koji se pune kremom od vanilije voćnim džemom l čokoladom.
Pokladnice su dobile naziv po pokladama, riječ koja dolazi od starohrvatskog glagola "klasti" = prerušavati se. U narodu je uobičajen naziv krafna koj se na našim prostorima zadržao nakon raspada Austro-Ugarske. Ove slastice u današnjem obliku vuku podrijetlo iz Srednje Europe, vjerojatno z Njemačke. Germanisti kažu da se krafna označava s tri različite njemačke r ječi ne računajući dijalektalne varijante - Berliner, Krapfen i Pfannkuchen. No u južnoj Njemačkoj Pfannkuchen je palačinka u Berlinu ista riječ označava krafnu dok je krafna u Hamburgu - Berliner.
Preko Nizozemske krafna dolazi i u Ameriku gdje doughnut postaje nacionalni simbol Varijanta s rupom u sredini zaštitni je znak policije što se posebno vidi u američkim filmovima i serijama.
Postoji i legenda da je jedna nesretno zaljubljena kuharica tijesto pripremljeno za pečenje umjesto u pećnicu zabunom bacila u vruću masnoću i na taj način slučajno otkrila krafne. Bečani tvrde da je tu slasticu izumila Cäcilie Krapf, koja je krajem 17. stoljeća u svojoj pekarnici pro zvodila u c jelom Beču poznate Cillikugeln koje je u pokladno vrijeme punila kuhanim voćem iako stručnjaci tvrde da ova vrsta slastice potječe z Njemačke moguće je da je u isto vrijeme nastala na više mjesta. Fanjci ili poderane gaće nastale su na sličan način. Naime kad se mijesio kruh na brzinu se bacio komad tijesta u vruće ulje i tako su nastale te slične slastice. U Europ krafne uštipci ili fritule jele su se i jedu se za vrijeme poklada i karnevala. Rade se relativno jednostavno, mogu se pripremiti u većim količinama i nisu posebno skupe, a svi ih vole jesti.
Donosimo vam recept za najomiljeniju karnevalsku slasticu Nada Duhović
autor ca bloga Just Good Food pripremila je krafne punjene marmeladom od brusnica, a vi ih možete puniti po želji čokoladom vanilijom ili sirom.