Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član iris

Upisao:

iris

OBJAVLJENO:

PROČITANO

4637

PUTA

OD 14.01.2018.

ENGLESKA KUHINJA

ENGLESKA KUHINJA
Tradicionalna britanska kuhinja nastala je pod utjecajem raznih zemalja dalekih krajeva koje su nekada bile britanske kolonije. Današnja kuhinja je, zbog ogromnog broja doseljenika, eklektičan spoj svih mogućih vrsta kuhinje: tradicionalno engleske, mediteranske, europskih kuhinja, orijentalnih, afričkih, arapskih i drugih.

Velika Britanija

http://www.coolinarika.com/clanak/velika-britanija

Tradicionalna britanska kuhinja nastala je pod utjecajem raznih zemalja dalekih krajeva koje su nekada bile britanske kolonije.

Objavljeno:
05.02.2007.

Geografski položaj

Tradicionalni Britanci teško će prihvatiti činjenicu da kamilicu ili mentu nazivate čajem; oni će se radije odlučiti za šalicu crnog PG Tipsa s malo mlijeka.

Velika Britanija ili Ujedinjeno Kraljevstvo je otočna država na sjeverozapadu Europe, a sastoji se od Engleske, Škotske, Walesa i Sjeverne Irske.

Kao najveći otok u Europi, a osmi po veličini u svijetu, proteže se na površini od 218 595 km2. Na trećem je mjestu po naseljenosti nakon Jave i otoka Honshu.

Povijesni utjecaj

Tradicionalna britanska kuhinja nastala je pod utjecajem raznih zemalja dalekih krajeva koje su nekada bile britanske kolonije. Današnja kuhinja je, zbog ogromnog broja doseljenika, eklektičan spoj svih mogućih vrsta kuhinje: tradicionalno engleske, mediteranske, europskih kuhinja, orijentalnih, afričkih, arapskih i drugih.

Karakteristike kuhinje

Prije samo desetak godina, britanska je kuhinja nosila reputaciju nemaštovite, neukusne i vrlo ograničene u sastojcima. Danas je situacija okrenuta za 180 stupnjeva, a engleska kuhinja je pri vrhu vodećih u svijetu.

Tradicionalna britanska kuhinja nastala je pod utjecajem raznih zemalja dalekih krajeva koje su nekada bile britanske kolonije.

U Velikoj Britaniji, a ponajprije u Engleskoj, danas se nude najbolji indijski curryji, japanski sushiji, turski kebabi te obilje izvorno talijanskih i francuskih specijaliteta. Izbor namirnica iz svih krajeva svijeta je ogroman, pa su čak i u običnim supermarketima dostupne, naprimjer, talijanske rajčice sušene na suncu, buffalo mozzarella, sve vrste egzotičnog voća, začini, korme, fajite, tapenade, teglice svježeg bosiljka, alge… Zapravo, sve što vam padne na pamet!

Tipični obroci

Većina pubova i lokalnih restorana ima u ponudi "engleski doručak", kombinaciju koja je preživjela nekoliko stoljeća i još uvijek je prilično omiljena (posebno kao lijek za hangover, tj. mamurluk), a to je prepečeni kruh namazan maslacem i fry-up (pržene kobasice, gljive, grah, slanina, jaja, rajčice – sve zajedno ili u nekoj od kombinacija). Uz šalicu pravog engleskog čaja, dakako. Tradicionalni Britanci teško će prihvatiti činjenicu da kamilicu ili mentu nazivate čajem; oni će se radije odlučiti za šalicu crnog PG Tipsa (mješavina indijskog i afričkog čaja) s malo mlijeka.

Kalorično/kolesterolično osvješteniji za doručak jedu tost s namazom, grapefruit, žitarice i čaj. Među namazima treba spomenuti kultni Marmite, tamni, slani namaz od kvasca, za koji kažu da ga ili obožavate ili mrzite.

Sljedeći obrok, koji se već jede na radnome mjestu ili u školi, je elevenses – užina, gablec ili marenda. Obično se radi o laganom obroku poput čaja (opet!), kave, keksa i slično. Za ručak zaposleni Britanci izaberu juhu, sendvič (butty, sarnie), sir i voće. Tipično seoski ručak, ploughman's lunch, sastoji se od peciva, cheddar sira, ukiseljenog povrća i salate, a nude ga i mnogi gradski pubovi. Ponovno su postala moderna i tradicionalna jela bubble & squeak (prženi pire krumpir s kupusom), mash & bangers (pire krumpir s kobasicama) i shepherd’s pie (složenac od mljevene janjetine i pire krumpira, zapečen sa sirom). Nedjeljom se u tradicionalnim obiteljima priređuje Sunday roast, pečenje s krumpirima, graškom, prokulicama, mahunama, Yorkshire puddingom ("čašicama" od tijesta) i umakom gravy (od pečenja ili, sve češće, instant varijantom). Uz janjetinu se prilaže mint sauce (umak od metvice) ili redcurrant jelly (žele od ribiza), uz svinjetinu horseradish sauce (umak od hrena), a uz puretinu cranberry sauce (umak od brusnice).

Za famozni five o’clock tea (čaj s malim sendvičima i kolačićima) zaposleni Britanci rijetko nađu vremena, ali nekako u to doba se djeca vraćaju iz škole, pa im dadilje pripreme par sitnica da izdrže do večere. Većina glavnih obroka tako se jede tek navečer, kada se svi okupe oko stola (ili televizora). U sjevernoj Engleskoj i Škotskoj uobičajenije je poslužiti high tea (oko 18 h) u obliku laganog obroka s čajem.

Iako se sve više mlađih Britanaca okreće kuhanju, još uvijek je vrlo omiljen takeaway (gotova hrana koja se "pokupi" u restoranu na povratku kući), a u čijoj ponudi dominiraju egzotične kuhinje kao što su indijska i kineska, uz tradicionalni fish & chips (pržena riba s krumpirićima) te pizze i tjesteninu.

Deserti

Mnogi britanski deserti prepoznaju se po duhovitim nazivima: spotted dick (na pari kuhani puding sa suhim voćem), hot cross buns (slatka peciva), tipsy cake (biskvit natopljen sherryjem) ili knickerbocker glory (sladoledni kup). Na kraju obroka može se, umjesto slatkog, poslužiti i neki od sireva: engleski cheddar, velški caerphilly ili stilton s plavom plemenitom plijesni.

Specifičnosti

Škotska kuhinja ima i svojih nacionalnih jela, od kojih su najpoznatija: haggis (kobasica od ovčjih iznutrica), black pudding (krvavice), shortbread (tvrdi keksi), bannock (tanki okrugli kruh od zobenog brašna) i, naravno, Scotch whiskey.

Irska kuhinja ima colcannon (jelo od pire krumpira, kupusa i maslaca sa začinima), champ (pire krumpir s jajima i mladim lukom) i Irish stew (varivo od janjetine s krumpirima, lukom i peršinom).

Od velške kuhinje najpoznatija su jela Welsh rarebit (zapečeni tost sa sirom otopljenim u pivu), faggots (okruglice od svinjetine) i crempogs (palačinke s mlaćenicom).

Fast facts

  • Glavni grad: London
  • Ostali veći gradovi: Birmingham, Leeds, Glasgow, Sheffield
  • Klima: vjetrovito, vlažno, s mnogo kiše
  • Stanovništvo: Englezi, Škoti, Velšani, Irci, Indijci, Pakistanci
  • Religija: kršćani (71,6%), muslimani, hindusi, ostali
  • Valuta: funta (£)
  • Prepoznatljivi simboli: double decker (crveni autobus na kat), black cab (taxi), crvena telefonska govornica, kraljevska obitelj, kraljevska garda, palača Buckingham, London Eye, Big Ben, Wimbledon
Autor: Irena Zrinski, novinarka

Završila je studij modnog dizajna u Zagrebu, talijansku modnu školu Callegari, te kolegij filmske i kazališne kostimografije u Londonu. Piše za ženske magazine, časopise o unutarnjem uređenju i Coolinariku!

GASTRONAUT preporucuje

http://www.gastronaut.hr/recept.asp?id=299

Goveđa pisanica Wellington (glavno jelo),
Specijalitet engleske kuhinje


Goveđa pisanica Wellington
Sastojci:
1 kg goveđe pisanice
1 žlica senfa
100 g ulja
2 glavice luka
50 g maslaca
300 g gljiva
150 g kiselih krastavaca
2 vezice peršina
3 jaja
500 g lisnatog tijesta
sol
papar


Opis:
Pisanicu posoliti, popapriti, premazati senfom i popeći u vrelom ulju. Izvaditi je i ostaviti da se ohladi. Ulje u kojem se pisanica pekla procijediti u posebnu posudu i dodati sjeckani luk. Pržiti ga dok ne zažuti, a zatim dodati maslac, oprane, očišćene i narezane gljive i kisele krastavce. Posoliti, popapriti i posuti sitno sjeckanim peršinom. Promiješati, pa pirjati na tihoj vatri 10 minuta. Maknuti s vatre, dodati 2 jaja i dobro izmiješati. Ostaviti da se ohladi. Pečenu pisanicu namazati s gornje strane pripremljenom smjesom. Lisnato tijesto rastanjiti na veličinu pisanice, pa premazanu pisanicu zaviti u tijesto. Tijesto sa svih strana premazati istučenim jajem. Peći u limu u zagrijanoj pećnici na 250 oC, oko 20-25 minuta. Ako je vatra suviše jaka, smanjiti je. Pisanica mora ostati krvava i sočna.

Milk shake od jagoda i limuna (napici),
Specijalitet engleske kuhinje


Sastojci:
250 g običnog jogurta
250 ml obranog mlijeka
500 g opranih i očišćenih jagoda
1 limun


Opis:
Obični jogurt i obrano mlijeko staviti u mikser. Dodati jagode. Dobro izmiksati. Dobiveni shake servirati u četiri visoke čaše i dodati u svaku par kapi limuna. Ukrasiti cijelim jagodama nabodenim na cocktail štapiće. Servirati sa slamčicom.

Palačinke after eight (engleske palačinke) (desert),
Specijalitet engleske kuhinje


Palačinke after eight (engleske palačinke)
Sastojci:
(za 4 osobe)
12 zelenih palačinki
6 žlica mlijeka
malo maslaca
2 žumanjka
2 žlice šećera u prahu
4 štapića otopljene crne čokolade čokolada za preljev


Opis:
Zelene ćemo palačinke dobiti tako da se u osnovnu smjesu doda 10-ak kapi mentol ekstrakta. Na laganoj vatri skuhamo mlijeko, žumanjke, šećer, čokoladu i malo maslaca.
Kremom napunimo palačinke. Prelijemo ih čokoladom za preljev.


Na specifičan način jelo priprema:
  - Restoran KA 555
, Karlovac

Pita od jabuka (desert),
Specijalitet engleske kuhinje


Sastojci:
tijesto:
250 g brašna
150
maslaca
50 g šećera
2 žlice vrhnja
1 žlica ruma
korica od limuna

nadjev:
500 g jabuka
50 g šećera
30 g grožđica
rum
cimet
30 g šećera


Opis:
Prosijano brašno izmiješati s izmrvljenim maslacem. Dodati šećer, vrhnje, rum i naribanu limunovu koricu. Dobro izmijesiti. Ostaviti počivati sat vremena. Razdijeliti tijesto na dva dijela i razvaljati. Lim za pečenje politi vodom, staviti jedan dio tijesta i popeći. Kad je gotovo staviti nadjev: oguliti i naribati jabuke. Dodati šećer, grožđice, rum i cimet. Dobro izmiješati. Na nadjev staviti drugu polovicu tijesta, nabosti vilicom i peći dok tijesto ne dobije zlatnožutu boju. Kad je gotovo posuti šećerom i rezati na četvorine.

Puding od krumpira (predjelo),
Specijalitet engleske kuhinje


Puding od krumpira
Sastojci:
500 g krumpira
100 g šunke narezane na kriške
3 jaja
1 režanj češnjaka
1 vlasac
1 limun
mlijeko
ribani Parmezan
60 g maslaca
peršin
muškatni oraščić
maslinovo ulje


Opis:
Skuhajte krumpir i ogulite ga dok je još topao. Umutite jaja, dodajte čašu mlijeka, sol, papar, malo ribanog muškatnog oraščića i šaku parmezana, pa sve izradite u dobro povezanu smjesu.
Zažutite usitnjeni vlasac i šunku narezanu na kockice na 30 g maslaca, dodajte krumpir narezan na kolutiće, posolite, popaprite i pirjajte na jakoj vatri da se okusi povežu.
Kalupiće namažite maslacem, pa na stijenke utisnite ploškice krumpira, a u sredini ih složite jedne na druge. Prelijte umakom od jaja i kuhajte 20 minuta u pećnici na 180 °C.
Na 4-5 žlica ulja i vezici fino usitnjenog peršina i vlasca popirjajte češnjak (kojeg ćete kasnije ukloniti). Pudinge istresite na tanjur i prelijte umakom od začinskog bilja kojem ste primiješali limunov sok.

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U SIJEČNJU...

SIJEČANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član iridairida

    dobro jutro magicusi, opet nam je malo došla zima, kod mene padaju krpe snijega...:-)

    10.01.2025. 08:44h
  • Član iridairida

    dragi moji, nadam se da vam je ova godina dobro krenula, ja imam prvi smrtni slučaj u široj obitelji ove godine...

    08.01.2025. 13:41h
  • Član iridairida

    Sretna Nova godina Magicusi...:-)

    01.01.2025. 11:22h
  • Član iridairida

    Hvala 2024 godini, od 2025 godine očekujemo više...:-)

    31.12.2024. 15:45h
  • Član bglavacbglavac

    Sretan ii blagoslovljen Božić dragi ljudi Lp

    25.12.2024. 08:44h
  • Član iridairida

    Sretan Božić svim ljudima dobre volje!

    25.12.2024. 08:01h
  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info