Danas se u svijetu u trgovinu gljivama ulažu milijarde dolara i potražnja je u porastu. U prirodi nema dovoljno gljiva da zadovolje rastuću svjetsku potražnju. Pored toga, složenost uslova u prirodi i važna uloga koju gljive imaju u prirodnim eko sistemima, veliki broj otrovnih gljiva i sl. zahtijevaju vještački uzgoj.
Svojim kvalitetom, ljekovitim svojstvima i povoljnom cijenom su se u svijetu posebno istakli šampinjoni (Agaricius bisporus), tako da su oni daleko najvažnija i najrasprostranjenija gljiva koja se vještački uzgaja.
Kvaliteti šampinjona, najrasprostranjenije vrste gljiva (pečurki) su njihova izuzetno laka svarljivost, bogatstvo proteinima, i ljekovita svojstva. Sadrže veliki broj minerala, vitamina i smanjuju nivo masnoća i holesterola u krvi. Sadrže selen koji je nezamjenjljiv u preventivnoj borbi protiv kanceroznih oboljenja , a u membrani sadrže hitin, koji aktivno suzbija holesterol. Šampinjoni sadrže mnogo vitamina B kompleksa (B1, B2, B5 i B12), vitamin C, a kao dodatak jelima kvalitetno i uspješno zamjenjuju mnoge neophodne vrste povrća, jer je njihova hranljiva vrijednost velika.
Za uzgoj šampinjona je neophodna savršena čistoća i strogo kontrolisani uslovi. Mali propusti u ventilaciji, cirkulisanju vazduha, vlažnosti i berbi imaju teške, jasne i potpuno vidljive posljedice na njihov rast i razvoj.
Uzgoj šampinjona zahtijeva strogo kontrolisane uslove, stručnost, obrazovanje i posvećenost ovom poslu. Samo nabavka kvalitetnog komposta, koji je već zasijan micelijem, strogo kontrolisani uslovi i kvalitetna briga o rastu i razvoju mogu dati proizvode prihvatljivog kvaliteta.
Savršena čistoća je neophodna za uzgoj. Može se reći da je proces proizvodnje gljiva najhigijenskiji proces, jer gljivarnik mora biti kvalitetno pripremljen, potpuno čist i odgovarajuća temperatura, vlažnost, ventilacija, cirkulisanje vazduha i ostali uslovi se moraju neprekidno održavati.
Uslovi povoljni za uzgoj šampinjona su povoljni za razvoj nekih bolesti. Zato se dezinfekcija mora provoditi sistematično i neprekidno jer svaka greška ili propust ima jasan razarajući uticaj na proizvod. Unutrašnji zidovi, pod i strop gljivarnika moraju biti glatki zbog lakšeg pranja i dezinfekcije. Prozori i svi drugi otvori gljivarnika moraju biti zaštićeni gustim mrežama, jer su insekti i druge štetočine izuzetno opasni za šampinjone u svim fazama razvoja.